Διέπρεψε η Νίκη σε αγώνες κολύμβησης – Κατέκτησε 14 μετάλλια στο Γκραν Πρι Χριστουγέννων

Εκπληκτική εμφάνιση έκαναν οι αθλητές και αθλήτριες του Γ.Σ.Β. «Η Νίκη», οι οποίοι συμμετείχαν στην τελική φάση του Γκραν Πρι Χριστουγέννων 25αρας πισίνας που πραγματοποιήθηκε το διήμερο 7-8 Δεκεμβρίου στο κλειστό κολυμβητήριο Βόλου «Ιάσων Ζηργάνος», από την Κολυμβητική Ομοσπονδία.
Η Νίκη συγκαταλέγονταν στις συλλόγους, με τις περισσότερες σε συμμετοχές στη διοργάνωση. Μάλιστα οι «κυανόλευκοι» είχαν παρουσία σχεδόν σε όλους τους τελικούς (34 τελικοί) και σημείωσαν εξαιρετικές ατομικές επιδόσεις .

Ο συνολικός απολογισμός μεταλλίων για τη Νίκη Βόλου ήταν 14 μετάλλια, εκ των οποίων τέσσερα χρυσά, έξι ασημένια και τέσσερα χάλκινα. Αναλυτικότερα, ο Δημήτρης Αναστασάκης ήταν 1ος στα 400 Μ.Α., 2ος στα 200 Μ.Α., 2ος στα 200 ύπτιο και 3ος στα 400 ελεύθερο, φτάνοντας τα τέσσερα ατομικά μετάλλια (ένα χρυσό, δύο ασημένια, ένα χάλκινο). Η Ευτυχία Ιωαννίδη κατέκτησε δύο χρυσά σε 200 Μ.Α. και 400 Μ., ενώ πήρε το ασημένιο στα 200 ύπτιο. Στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου ανέβηκε και η Μαρία Χατζηεφραιμίδου, αφού πρώτευσε στα 100 Μ.Α. (χρυσό), ενώ στα 200 πεταλούδα πήρε την 3η θέση (χάλκινο). Ο Γιάννης Κοντοβάς τερμάτισε 2ος στα 200 πεταλούδα και στα 200 ελεύθερο (δύο ασημένια), ενώ το τρίτο του μετάλλιο ήταν το χάλκινο στα 220 Μ.Α. Ασημένιο μετάλλιο στα 400 Μ.Α. κατέκτησε ο Αλέξανδρος Μιαρίτης και χάλκινο η σκυταλοδρομία 4Χ50 Μ.Ο. Mixed με τις Μαρία Χατζηεφραιμίδου, Ευτυχία Ιωαννίδη και τους Γιάννη Κοντοβά και Αλέξανδρο Μιαρίτη.

Στους αγώνες μετείχαν έχοντας οι περισσότεροι καλά πλασαρίσματα σε τελικούς και οι: Θεόδωρος Λάιος, Γιάννης Ιωαννίδης, Λάζαρος Γκέκας, Νίκος Καλαμπούκας, Γιάννης Λιάκος, Απόστολος Σδράλλης, Θωμάς Λουκάκης, Γιώργος Ιωαννίδης, Γιάννης Θεοδοσόπουλος, Βικτώρια Κασαπλέρη, Βάια Μεριστούδη, Χαρούλα Τσαλούχου, Κυριακή Διαμαντοπούλου, Μαγδαληνή Καραλή, Χρυσούλα Κοττά, Κατερίνα Σούμπαση, Σοφία Γκέκα, Βαρβάρα Αντωνίου, Αρετή Γκουντούλα, Λυδία Παντελόγλου και Λαμπρινή Σούμπαση.
Ο επόμενος αγωνιστικός προορισμός της ομάδας είναι το διεθνές μίτινγκ «Αλεξάνδρεια» που θα διεξαχθεί στις 20-22 Δεκεμβρίου, ενώ το Σάββατο 14 Δεκεμβρίου, η αγωνιστική ομάδα, θα μεταβεί στη Λάρισα στην ημερίδα ορίων που πραγματοποιείται.

Η Διοικούσα Επιτροπή του τμήματος κολύμβησης του Γ.Σ.Β. «Η Νίκη» εκφράζει θερμά συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά που συμμετείχαν κι αγωνίστηκαν, καθώς και στους προπονητές της αγωνιστικής ομάδας κ.κ. Μέμμο Στάθη και Βλιώρα Αχιλλέα για την εξαιρετική εμφάνιση των αθλητών και αθλητριών.