Διέπρεψαν οι κολυμβητές του ΟΕΑ/ΝΑΒ στα “Ποσειδώνια” και στα “Ακρίσια”

Διέπρεψαν οι κολυμβητές του ΟΕΑ/ΝΑΒ σε δύο διοργανώσεις στις οποίες έλαβαν μέρος. Η αγωνιστική ομάδα έλαβε μέρος στους αγώνες «ΙΕ’ Ποσειδώνια» που διοργάνωσε ο Ποσειδών Ιωαννίνων. Στην ίδια διοργάνωση συμμετείχε μικρό μέρος της προαγωνιστικής ομάδας, ενώ το μεγαλύτερο τμήμα της έλαβε μέρος στα «Ακρίσια 2023» στην Λάρισα.

Τα ΙΕ’ Ποσειδώνια
Η αγωνιστική ομάδα συμμετείχε με 21 αθλητές και αθλήτριες στους αγώνες που διεξήχθησαν σε ανοιχτή κατηγορία. Η Ιωάννα Ασήμου κατέλαβε 3η θέση στα 100μ ύπτιο και 6η θέση στα 200μ ελεύθερο στην κατηγορία Κορασίδων-Γυναικών.
Ο Παντελής Μιχαηλίδης κατέλαβε την 5ηθέση στα 50μ ελεύθερο στην κατηγορία Παίδων-Ανδρών
Στην κατηγορία Παγκορασίδων -Παμπαίδων η Εύα Καραΐσκου κατέλαβε 1η θέση στα 50μ, 3η θέση στα 100μ και 3η θέση στα 200μ πρόσθιο, η Ιουλία Νιζάμη πήρε 1η θέση στα 800μ ελεύθερο, 2η θέση στα 400μ Μικτή Ατομική και 5η θέση στα 200μ ελεύθερο, η Μαρίλια Βασιλείου τερμάτισε 1η στα 1500μ και 2η στα 800μ ελεύθερο,
η Αθηνά Παπακρίβου κατέλαβε 3η θέση στα 1500μ, 4η στα 800μ και 7η στα 400μ ελεύθερο, η Ρίτα Καραΐσκου ήρθε 3η στα 100μ και 6η στα 200μ ελεύθερο, ο Χρήστος Θειακός κατετάγη 3ος στα 200μ και 6ος στα 100μ πεταλούδα, η Λυδία Γιαννάκου ήταν 6η στα 100μ ελεύθερο, η Λαμπρινή Παπαδημητρίου 7η στα 50 και 100μ πεταλούδα, ο Μίλτος Σπαθής 7ος στα 100μ, 8οςστα 50μ πεταλούδα, η Δήμητρα Μαλανδρίνου 7η στα 800μ και 8η στα 400μ ελεύθερο.
Πολύ καλή εμφάνιση είχαν και οι υπόλοιποι αθλητές και αθλήτριες της αγωνιστικής ομάδας που βελτίωσαν σημαντικά τις ατομικές τους επιδόσεις. Αυτοί είναι οι:
Δημήτρης Γκατζής, Γιάννης Ζούνης, Θάνος Σιάκκας, Λυδία Κανέλλου, Ξένια Κόκκαλη, Αλεξάνδρα Νέου, Αθηνά Σκιαμπέ.
Στην ίδια διοργάνωση με επτά αθλητές και αθλήτριες συμμετείχε η προαγωνιστική ομάδα κατακτώντας ένα χρυσό και δύο ασημένια μετάλλια. Αναλυτικά: Ο Απόστολος Ασήμος κατέλαβε την 1ηθέση στα 50μ ύπτιο και την 6η θέση στα 50μ ελεύθερο στα Αγόρια 9 ετών, Ο Δημήτρης Καϊτανίδης πήρε την 2η θέση στα 50μ και στα 100μ πεταλούδα και την 4η θέση στα 200μ μικτή ατομική, στα αγόρια 12 ετών, ο Απόστολος Βολιώτης κατέκτησε 4η θέση στα 50μ ελεύθερο, 100μ και 200μ πρόσθιο στα αγόρια 12 ετών, ο Γιώργος Ζαχαρογιάννης πήρε την 4η θέση στα 200μ ύπτιο και 6η θέση στα 100μ ύπτιο στα αγόρια 12 ετών, ο Ορέστης Χατζηδημητρίου ήρθε 6ος στα 200μ ελεύθερο και 100μ ύπτιο στα αγόρια 11 ετών, η Ασημένια Κόκκαλη κατέλαβε 6η θέση στα 50μ πρόσθιο, 7η στα 100μ πρόσθιο και 8η στα 100μ ελεύθερο στα κορίτσια 12 ετών, ενώ ο Ελευθέριος Αντωνακάκης πήρε την 8η θέση στα 50μ ελεύθερο στα αγόρια 12 ετών.
Την αποστολή στα Ιωάννινα συνόδευαν οι προπονητές Κ. Ιωάννου και Κ. Χατζηγεωργίου, οι έφοροι Ν. Ασήμος και Χ. Κόκκαλης, καθώς και μικρός αριθμός γονέων.

Τα «Ακρίσια 2023»
Οι 32 μικροί αθλητές και αθλήτριες πραγματοποίησαν πολύ καλή εμφάνιση και κατέκτησαν συνολικά 22 μετάλλια (9 χρυσά, 7 ασημένια και 6 χάλκινα), παρόλο που λόγω έκτακτου γεγονότος δεν έλαβαν μέρος την Κυριακή στους αγώνες. Αναλυτικά:
Στα αγόρια και κορίτσια 12 ετών: Ο Χαράλαμπος Γαβρινιώτης κατέκτησε 1η θέση στα 400μ μικτή και 2η στα 400μ ελεύθερο, η Ζωή Μαντζαφλέρη πήρε 3η θέση στα 100μ ύπτιο και 6η στα 200μ ελεύθερο, η Τριανταφυλλιά Πρίντεζη κατέκτησε 2η θέση στα 50μ και 6η στα 100μ πεταλούδα, η Λυδία Γιάκα τερμάτισε 2η στα 400μ ελεύθερο, η Αργυρώ Φιλίππου κατέκτησε 2η θέση στα 400μ μικτή και 7η στα 50μ πρόσθιο, η Μαγδαληνή Χρόνη ήρθε 3η στα 50μ πεταλούδα.
Στα αγόρια και κορίτσια 11 ετών: Ο Αντώνης Ζούνης κατέκτησε 1η θέση στα 200 και στα 400μ ελεύθερο, η Άλμπα Λάχε ήταν 5η στα 100μ ύπτιο, η Ιωάννα Βουλελίκα ήταν 6η στα 100μ πρόσθιο και η Κατερίνα Σπαθή 8η στα 50μ πεταλούδα.
Στα αγόρια και κορίτσια 10 ετών: Ο Θόδωρος Μαχαίρας κατέκτησε 2η θέση στα 50μ ελεύθερο και 3η θέση στα 50μ πεταλούδα, ο Παναγιώτης Ζαχαρογιάννης 2η θέση στα 100μ και 4ος στα 50μ πρόσθιο, ο Δημήτρης Χονδρονίκος 3η θέση στα 100μ ύπτιο και 5η στα 200μ ελεύθερο, η Ελισάβετ Γκατσή ήταν 4η στα 100μ ύπτιο και 7η στα 200μ ελεύθερο, ο Παναγιώτης Τσέντας ήταν 4ος στα 200μ ελεύθερο, η Μυρτώ Πρασινάκη ήταν 6η στα 50μ πεταλούδα και 50μ πρόσθιο, ο Νικόλας Αντωνακάκης ήταν 6ος στα 50μ πεταλούδα.
Στα αγόρια και κορίτσια 9 ετών: Η Βικτώρια Καϊτανίδου κατέκτησε 1η θέση στα 50μ πρόσθιο, ο Ιωάννης Μολιός κατέκτησε 1η θέση στα 50μ πρόσθιο, η Ελένη Σπαθή τερμάτισε 1η στα 50μ ελεύθερο, ο Αλέξανδρος Βασιλείου πήρε 2η θέση στα 50μ ελεύθερο, η Μιχαέλα Φιλίππου κατέκτησε 3η θέση στα 50μ πεταλούδα, ο Παναγιώτης Λιάτσος ήταν 6ος στα 50μ ελεύθερο, ο Αλέξανδρος Χρόνης ήταν 6ος στα 50μ πρόσθιο, ο Παντελής Μαργαρίτης ήταν 7ος στα 50μ ελεύθερο.
Στις σκυταλοδρομίες κατακτήθηκαν τρία χρυσά και ένα χάλκινο μετάλλιο. Αναλυτικά:
1η θέση στα 4Χ50 Μικτή Ομαδική αγόρια 9 ετών με τους Βασιλείου-Μολιό-Τσαντό-Λιάτσο, 1η θέση στα 4Χ50 Μικτή Ομαδική κορίτσια 9 ετών με τις Φιλίππου Μ.-Καϊτανίδου-Σπαθή Ε.-Κοπάνα, 1η θέση στα 4Χ50 Μικτή Ομαδική αγόρια 10 ετών με τους Χονδρονίκο-Ζαχαρογιάννη-Μαχαίρα-Τσέντα, 3η θέση στα 4Χ50 ελεύθερο κορίτσια 12 ετών με τις Ματζαφλέρη-Πρίντεζη-Μαλκοτσίδη-Γιάκα Λ., 7η θέση στα 4Χ50 ελεύθερο κορίτσια 11 ετών με τις Βουλελίκα-Σιούρα-Σπαθή-Λάχε
Ακόμα συμμετείχαν βελτιώνοντας τους χρόνους του οι: Νικόλαος Αμούντζας , Ηλίας Τσαντός, Δήμητρα Μαλκοτσίδη, Ελπίδα Τσέντα, Άρτεμις Σιούρα, Αικατερίνη Σπαθή, Μαρία Κοπάνα, Λυδία Μήλιου