Διέπρεψαν Μακρής, Απλαντή και Τριανταφυλλίδη στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα κολύμβησης Ανοικτής Θάλασσας

Στο Παράλιο Άστρους Κυνουρίας πραγματοποιήθηκε το Σαββατοκύριακο το Πανελλήνιο πρωτάθλημα κολύμβησης Ανοιχτής Θάλασσας (Οpen Water) της ΟΠΕΝ κατηγορίας (Ανδρών-Γυναικών, Παίδων-Κορασίδων) και Masters. Ο Θανάσης Μακρής του ΟΕΑ/ΝΑΒ κατέκτησε χρυσό μετάλλιο στα 5χλμ παίδων και η Μαρίνα Τριανταφυλλίδη του ΝΟΒΑ το χάλκινο στα 10χλμ νέων γυναικών. Τρία μετάλλια πήρε και η Βολιώτισσα Στελλίνα Απλαντή που κολύμπησε με τα χρώματα του Ολυμπιακού Πειραιώς.

Στην πρώτη μέρα του πρωταθλήματος, ο Θανάσης Μακρής έκανε φοβερή κούρσα στα 5 χιλιόμετρα παίδων. Ο αθλητής του Βασίλη Κατσικόπουλου και της Στέλλας Μπέμπη ήταν με διαφορά ο πιο γρήγορος από τους υπόλοιπους αθλητές που έλαβαν μέρος. Είναι χαρακτηριστικό ότι η διαφορά του από τον δεύτερο του αγώνα ήταν πάνω από δύο λεπτά.
Ο χρόνος για τον αθλητή του ΟΕΑ/ΝΑΒ, που φυσικά ανέβηκε στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου ήταν 01.00’.35’’. Ο Χρήστος Γιαννακάκης του Πρωτέα Λαμίας που πήρε το ασημένιο μετάλλιο κολύμπησε την απόσταση σε 01.02’.46’’, ενώ 01.03’.01’’ ήταν η επίδοση του τρίτου της κατάταξης Γιάννη Καραγιαννά, ο οποίος ανήκει στο Παλαιό Φάληρο.
Στα 5 χιλιόμετρα των γυναικών είχαμε το ασημένιο μετάλλιο της Βολιώτισσας Στελλίνας Απλαντή, που αγωνίζεται για λογαριασμό του Ολυμπιακού Πειραιώς. Ο χρόνος της ήταν 01.04’.38’’. Έχασε από τη συναθλήτριά της στον Ολυμπιακό Ηλέκτρα Λεμπλ που κολύμπησε σε 01.04’.16’’. Τρίτη στο αγώνισμα αυτό ήταν η Αφροδίτη Κατσιάρα του Πανελληνίου με 01.06’.05’’.
Πάντως, η Απλαντή πήρε το χρυσό με την μικτή ομάδα σκυταλοδρομίας 4Χ1250 του Ολυμπιακού, μαζί με τους Νέγρη, Γεωργακόπουλο, Λεμπλ). Οι «ερυθρόλευκοι» κολύμπησαν σε 01.00’.37’’, αφήνοντας στη δεύτερη θέση το Παλαιό Φάληρο με 01.03’.22’’ και στην τρίτη τον Άρη με 01.08’.46’’.

Τρία μετάλλια ο απολογισμός για τη Στελλίνα Απλαντή

Όσον αφορά τα άλλα αγωνίσματα του Σαββάτου, στα 5χλμ των ανδρών πρώτευσε ο Θανάσης Κηνυγάκης του Παλαιού Φαλήρου, ενώ πρωταθλήτρια στα 5χλμ κορασίδων αναδείχθηκε η Γεωργία Μακρή του Γ.Σ. Πετρούπολης.
Στη χθεσινή δεύτερη ημέρα των αγώνων η Μαρίνα Τριανταφυλλίδη του ΝΟΒΑ κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στα 10χλμ νέων γυναικών με χρόνο 02.13’.48’’. Την προσπέρασαν μόνο δύο αθλήτριες της Α.Ε. Χαϊδαρίου, η Φωτεινή Γιαννοπούλου και η Φωτεινή Μέτσιου. Επίσης, στα 7,5χλμ των νεανίδων έλαβε μέρος η Φρειδερίκη Αποστολάκη του ΝΟΒΑ, που δεν κατάφερε να τερματίσει.

Η Μαρίνα Τριανταφυλλίδη πήρε το χάλκινο μετάλλιο

Όσον αφορά τα αγωνίσματα ανδρών και γυναικών, είχαμε το τρίτο μετάλλιο για την Στελλίνα Απλαντή στις γυναίκες. Ήταν το ασημένιο στα 10χλμ για την αθλήτρια του Ολυμπιακού που κολύμπησε την απόσταση σε 02.29’.30’’. Στο βάθρο ανέβηκαν δύο ακόμη κοπέλες του συλλόγου από τον Πειραιά, η Ηλέκτρα Λεμπτλ (χρυσό με 02.06’.07’’) και η Όλγα Ντάλα (χάλκινο με 02.16’.44’’). Το χρυσό στην ίδια απόσταση των ανδρών το πήρε ο Δημήτρης Νέγρης του Ολυμπιακού.
Ο Ολυμπιακός Πειραιώς αναδείχθηκε και πρωταθλητής Ελλάδος με 81 βαθμούς. Βαθμολογήθηκαν συνολικά 14 σωματεία με τον ΟΕΑ/ΝΑΒ να καταλαμβάνει την 7η θέση με εννέα πόντους στο ενεργητικό του.

Ο βετεράνος Αντώνης Κρύσιλας

Η συμμετοχή Βολιωτών στην κατηγορία Masters
Βετεράνοι Βολιώτες αθλητές έδωσαν το «παρών» και στα αγωνίσματα της κατηγορίας Masters. Στα 1.250μ. είχαμε τη συμμετοχή του Αντώνη Κρύσιλα της Νίκης, που μετά από υπερπροσπάθεια κατέλαβε τη 15η θέση με χρόνο 26’.51’’.
Στο αγώνισμα των 2.500μ. ο Χρήστος Ροβίθης του ΟΕΑ/ΝΑΒ ήταν 26ος στους άνδρες με 00.50’.20’’, ο Ιωάννης Καραμανιώλας του ΟΦΑ Μαγνησίας ήταν 31ος με 01.05’.46’’, ενώ ο Αλέξανδρος Παπουτσής του ΝΟΒΑ εγκατέλειψε. Στην ίδια απόσταση, η Ελευθερία Σκρίμπα του ΟΦΑ Μαγνησίας ήλθε 6η στις γυναίκες με 01.07’.16’’.

Πηγή: Ο πρωταθλητής Ελλάδας στους παίδες Θανάσης Μακρής