«Βροχή» από γκολ στο Κύπελλο ΕΠΣΘ – Σημειώθηκαν 44 στα εννέα παιχνίδια της α’ φάσης της διοργάνωσης

Άνοιξε η αυλαία για το Κύπελλο ΕΠΣΘ της περιόδου 2020-21, με τα εννέα παιχνίδια της Α’ φάσης στην οποία μετείχαν ομάδες από τη Β’ κατηγορία. Αυτές αποδείχθηκαν αρκετά παραγωγικές, αφού συνολικά σημειώθηκαν 44 τέρματα.

ΡΕΠΟΡΤΑΖ: ΕΥΘΥΜΗΣ Δ. ΧΟΥΤΑΣ, ΓΙΩΡΓΟΣ ΠΕΓΙΟΣ

Μαγνησιακός-Ηρακλής Α.Θ. 6-0
Ο Μαγνησιακός δεν είχε πρόβλημα να επιβληθεί στο «Κιούπι» του Ηρακλή Αγίων Θεοδώρων με 6-0. Ο Μάρκο πέτυχε τα δύο πρώτα γκολ στο 15’ και στο 18’, ενώ ο Γιάννης Κέκιας έγραψε το 3-0. Στη συνέχεια πήρε το «όπλο» του ο Γιάννης Παπαστεργίου, με τον έμπειρο φορ να πετυχαίνει χατ-τρικ, αφού σκόραρε στο 70’, στο 79’ και στο 87’.
ΜΑΓΝΗΣΙΑΚΟΣ: Μιχαλόπουλος (80’ Σαράτσης), Ροδίτης, Καρμαγάλος (70’ Μυλωνάς), Τσαπέρος, Γκαμαλέτσος (65’ Τιμπλαλέξης), Κασιούρας, Βαλαρούτσος, Χρυσάνθης, Γ. Κέκιας (65’ λ.τρ. Ντίκας), Παπαστεργίου, Μάρκο.
ΗΡΑΚΛΗΣ Α.Θ.: Γιαγιάς, Κλίντον, Άλντιν, Νικηφοράκης, Καλτσάς, Μουζουράκης, Κραβαρίτης (75’ Κωστόπουλος), Νασιώκας, Μαλλιαρός, Σπανός, Παρίσης.

Άθλος-Αχιλλέας 3-1 παρ.
Μάχη για 120 λεπτά έδωσαν Άθλος και Αχιλλέας, με την ομάδα του Αλμυρού να κατακτά τη νίκη και την πρόκριση με 3-1. Το συγκρότημα του Θόδωρου Σκούρα προηγήθηκε με τον Κουτσουράκη στο 55’, αλλά στο 82’ ισοφάρισε ο Μπεζάτης σε 1-1. Στο 90’ ο Αχιλλέας είχε τη μεγάλη ευκαιρία για τη νίκη, καθώς ο Τσεκούρας εκτέλεσε πέναλτι στο δοκάρι (οι φιλοξενούμενοι ζήτησαν και αποβολή του γκολκίπερ Τούντορ, που έκανε την παράβαση). Ακολούθησε παράταση και εκεί ο Άθλος πέτυχε δύο τέρματα με τον Πιπινή στο 100’ και στο 115’ για να πάρει τη νίκη με 3-1.
ΑΘΛΟΣ: Τούντορ, Μαυρογένης, Νικηφοράκης (91’ Μιχαλακόπουλος), Κρομμύδας, Κεπεσίδης, Δημόπουλος (25’ λ.τρ. Κρικώνης), Κατσάκος, Τίτου (80’ Ραμαντάνης), Πιπινής (118’ Κέκος), Κουτσουράκης (118’ Τζιοβάρας), Τόπας (70’ Ξινός).
ΑΧΙΛΛΕΑΣ: Ζωγραφάκης, Καραγιάννης, Λούτσκα (62’ Αργυρίου), Μόσχος, Τσεκούρας, Τσουκάρας, Έρισον, Ζάρας, Μπεζάτης, Ευαγγέλου, Μαλλιαρός.

Ν.Α. Νίκης-Κένταυρος Ν.Π. 2-3
Στην β’ φάση προκρίθηκε ο Κένταυρος Ν.Π. μετά την επιτυχία του επί των Ν.Α. Νίκης με 3-2. Η αναμέτρηση διεξήχθη στο «Βασδέκειο», με τον Κένταυρο να μένει δύο φορές πίσω στο σκορ, ωστόσο, κατάφερε στο τελευταίο δεκάλεπτο να κάνει την ανατροπή. Οι Νέοι Αθλητές Νίκης πήραν «κεφάλι» στο σκορ στο 22’. Ο Κανούτας με ωραία μπαλιά έβγαλε τον Πέτρου σε θέση βολής και αυτός με άψογο πλασέ έγραψε το 1-0 για την ομάδα του Κώστα Σταμέλου.
Στην επανάληψη ο Κένταυρος έδειξε χαρακτήρα και κατάφερε να σημειώσει τρία τέρματα, φέρνοντας τα πάνω κάτω στο παιχνίδι. Αρχικά στο 50’ ο Ζοτκάι ισοφάρισε σε 1-1, όμως οι γηπεδούχοι με τον Αγόρο πέτυχαν το 2-1. Η αντίδραση των φιλοξενουμένων ήρθε στο τελευταίο δεκάλεπτο. Στο 82’ ο Ζούζουλας ισοφάρισε σε 2-2, για να έρθει στο 85’ ο Πότσκα και να σημειώσει το 2-3.
Ν.Α. ΝΙΚΗΣ: Δεμερτζής, Ντάρε, Βαλουξής, Ιωάννου (46’ Ευγενιάδης), Ζάχος, Αναγνώστου, Κουκουβίνος, Κανούτας, Μπούργος (75’ Παλάντζας), Πέτρου, Αγόρος.
ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ Ν.Π.: Κόμνος, Λαμπαδάρης, Παππάς (20’ Β. Ζούζουλας), Τσιργής, Λιάντζουρας, Β. Γώγος, Σεφέρι (80’ Έγκις), Νιτσάι (50’ Κάτσαν), Ζούζουλας, Ζοτκάι, Πότσκα (86’ Παπαδημητρίου).

Ανθ. Γαζής-Πηλέας 4-0
Σημειώνοντας από δύο γκολ σε κάθε ημίχρονο, ο Άνθιμος Γαζής νίκησε με 4-0 τον Πηλέα και συνεχίζει στο Κύπελλο. Η νίκη της ομάδας του Γιώργου Καραμίχαλου επισκιάστηκε από τον τραυματισμό του Ευγένιου Σαραφίδη, ο οποίος χτύπησε στον τένοντα και διακομίσθηκε στο νοσοκομείο Βόλου, όπου και νοσηλεύεται στην ορθοπεδική κλινική.
Το σκορ για τον Άνθιμο Γαζή άνοιξε στο 21’ ο Τριχόπουλος με σουτ, ενώ στο 45’ έγινε το 2-0. Ο Κατσαρός εκτέλεσε πέναλτι, ο Μπέικος απέκρουσε και ο Παπαδόπουλος με κεφαλιά σκόραρε. Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι πέτυχαν άλλα δύο τέρματα. Στο 50’ ο Τριχόπουλος κέρδισε πέναλτι και ο Κατσαρός από την «άσπρη βούλα» έκανε το 3-0, ενώ ο Κίτσας με σουτ στο 62’ διαμόρφωσε το τελικό 4-0.
ΑΝΘΙΜΟΣ ΓΑΖΗΣ: Γκούρης, Σιαμουρδάνης, Κουλάκογλου (28’ λ.τρ. Καράι), Μυλωνάς, Κωστάκης, Σαραφίδης (27’ λ.τρ. Πασσάς), Δημόπουλος (52’ Αρμάγος), Βούλγαρης, Κατσαρός (52’ Κίτσας), Παπαδόπουλος, Τριχόπουλος.
ΠΗΛΕΑΣ: Μπέικος, Κόπανος, Αλβανόπουλος, Π. Βαΐτσης, Τζιάμος, Σουλακούδης, Χατζηβασιλείου, Αναστασόπουλος (60’ Μπάτης), Τσακμάκας (60’ Ντούλας), Γούσιας, Δ. Βαΐτσης (46’ Δεδούσης).

Προσπάθεια του Κουλάκογλου στο ματς Α. Γαζής-Πηλέας

Πανιώνιος-Ερμής 5-1
Ανώτερος ο Πανιώνιος προκρίθηκε στη β’ φάση του Κυπέλλου, μετά την άνετη νίκη που σημείωσε επί του Ερμή με 5-1 στο «Βασδέκειο». Το σκορ μαρτυρά και την εικόνα του παιχνιδιού, με τους γηπεδούχους να φτάνουν εύκολα στην επικράτηση, με τον Τσακίρη να σημειώνει «χατ τρικ». Μόλις στο 3’ ο Τσακίρης με σουτ έγραψε το 1-0, για να ακολουθήσει δεύτερο γκολ από τον ίδιο παίκτη στο 20’.
Στην επανάληψη πολύ γρήγορα το σκορ πήρε διαστάσεις θριάμβου για τον Πανιώνιο, με τον Καπάκη να σκοράρει στο 60’ για το 3-0. Ο Τσακίρης στο 65’ πέτυχε τέταρτο τέρμα για τους γηπεδούχους, ο Πασχαλούδης μείωσε στο 67’ για τον Ερμή, για να κλείσει το σκορ στο 70’ ο Κιπτίου, διαμορφώνοντας το τελικό 5-1.
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Χατζηαντωνίου, Αλμπανίδης, Ντόντης, Μαράτος, Γ. Φώτου, Σαρίδης, Τσακίρης (70’ Τσιλιάκος), Δ. Φώτου, Καπάκης (87’ Αναγνωστόπουλος), Βαρβέκης, Κιπτίου (75’ Πέτσας).
ΕΡΜΗΣ: Αλπάκης (65’ Μποτσόλης), Νικολός, Μεγαγιάννης (80’ Ραφτόπουλος), Κυριάκος (46’ Τσουκάλης), Κιουρέτας, Γιασαρλάρι, Πασχαλόπουλος (70’ Τσόγκας), Μέμτσας, Μουστάκας, Χασιώτης, Τολίδης (65’ Μπισκανάτας).

Νέοι Αγίας Άννας-Νηλέας 0-5
Χωρίς να συναντήσει την παραμικρή δυσκολία η Ε.Λ. Νηλέας νίκησε με 5-0 τους Νέους της Αγίας Άννας στο «Olimpico» και συνεχίζει την προσπάθειά της στο Κύπελλο ΕΠΣΘ.
Ο Ασλάνογλου άνοιξε το σκορ στο 16’ με πλασέ, ενώ ο Καραγιάννης στο 27’ πέτυχε με σουτ το 0-2. Στο 38’ ο Ασλάνογλου και πάλι με ωραίο σουτ από το ύψος της περιοχής ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 0-3.
Στην επανάληψη η ομάδα του Κυριάκου Κοκκινάκη συνέχισε να υπερέχει και σημείωσε άλλα δύο τέρματα. Συγκεκριμένα, στο 60’ ο Λιάκος έγραψε το 0-4, ενώ στο 72’ ο Θάνος με σουτ διαμόρφωσε το τελικό 0-5. Να σημειώσουμε, πως στο 1ο λεπτό της αναμέτρησης ο Δαρής έχασε πέναλτι για τον Νηλέα.
ΝΕΟΙ ΑΓΙΑΣ ΑΝΝΑΣ: Φώτο (38’ Καλόγηρος), Σολδάτος, Σ. Κριτσίνης, Α. Κριτσίνης, Οροκλός, Αλεξογιάννης, Κοσμίδης (40’ Φαντός), Καρβέλης, Στάμος, Μουλαλίου, Καραγιαννόπουλος.
ΝΗΛΕΑΣ: Ηλιάδης, Δαρής, Καραγιάννης, Μανούσος, Μούτος, Μακρής, Ασλάνογλου, Μπικοράρος, Παλαιορούτης, Γκογκινούδης (63’ Θάνος), Λιάκος.

Μικροθήβες-Απόλλων Καν. 2-1
Σε ένα ενδιαφέρον παιχνίδι οι Μικροθήβες επιβλήθηκαν 2-1 του Απόλλωνα Καναλίων, ξεκινώντας με το «δεξί» τις φετινές αγωνιστικές τους υποχρεώσεις. Μετά από σέντρα του Ρομάριο και κεφαλιά του Νιφόρου στο 20’ οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ, για να ισοφαρίσει ο Κουζιώκας στο 45ο λεπτό. Η πλάστιγγα της πρόκρισης έγειρε υπέρ των γηπεδούχων όταν στο 70’ ο Καλέμι κέρδισε πέναλτι το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Α. Λανάι, γράφοντας το 2-1. Στο 89’ αποβλήθηκε ο Ξέρας.
ΜΙΚΡΟΘΗΒΕΣ: Σχουλής, Στεργίου, Παπανίκος, Γκόλιας (55’ Καλέμι), Αγγελαδάκης (55’ Σκαρλάτος), Παπαγεωργίου (46’ Πορταρίτης), Βέτσικας, Κόκκαλης, Ρομάριο, Νιφόρος (78’ Μπούτλας), Α. Λανάι (82’ Στ. Αναγνώστου).
ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΝ.: Καραδημήτρης, Μιμίνης, Δουλάς, Βαϊόπουλος (68’ λ.τρ. Γιαννούχος), Καράνταγλης, Κουζιώκας, Ψαθάς, Ζήσης (75’ Κολημήτρας), Τσιάντος, Παππάς (60’ Γ. αναγνώστου), Ανδρέου (85’ Ξέρας).

ΑΠΟΒ-Α.Ε. Διμηνίου 2-1
Η ΑΠΟΒ συνεχίζει στο Κύπελλο μετά τη δύσκολη νίκη της επί της Α.Ε. Διμηνίου με 2-1. Ο Έντι Νταϊλάνι έκανε το 1-0 για την ομάδα του Βασίλη Σιγάλα, για να ισοφαρίσουν οι φιλοξενούμενοι του Δημήτρη Μπράτσου στο 65’ με τον Μασούρα. Το τελικό 2-1 σημειώθηκε στο 85’ με το πέναλτι που εκτέλεσε ο Ίλιεβ και είχε κερδίσει ο Χούμπλης σε ανατροπή του.
ΑΠΟΒ: Καφετζόπουλος, Γεωργούσης (53’ Τσιουκαντάνας), Καπουράνης, Σιαφαρίκας, Β. Παπαδόπουλος (75’ Μάριος Νταϊλάνι), Τερλιγκάκης (75’ Λεφούσης), Έντι Νταϊλάνι, Τσόχας, Παρθένης (53’ Βαβίτσας), Χούμπλης (87’ Καλογήρου), Ίλιεβ.
Α.Ε. ΔΙΜΗΝΙΟΥ: Γιώργογλου, Μπέης, Τσουκαλάς, Καπίτσας, Καραγιάννης, Μασούρας, Αδάμος, Κώστογλου, Βασιλείου (46’ Κουτρελάκος), Κωστής, Νικολάου.

Ελευθεριακός-Ιάσων 3-5
Σκορ και θέαμα στο Ελευθεριακός-Ιάσων, με την ομάδα της Άλλης Μεριάς να ανεβάζει… στροφές στην επανάληψη και να επικρατεί με 3-5. Οι ομάδες ήταν ισόπαλες 3-3 στο α’ μέρος με τους γηπεδούχους να σκοράρουν στο 20’, 34’ και 45’+1 και τους φιλοξενούμενους να βρίσκουν δίχτυα με τους Κιπτίου στο 25’, Ροδοβίτη στο 30’, Χριστογιαννούλα στο 39’. Ο Κουτσιαλής στο 65’ έγραψε το 3-4 με κεφαλιά, ενώ το 3-5 διαμόρφωσε στο 73’ ο Ροδοβίτης.
Στο ματς αυτό αξίζει να αναφέρουμε ότι κλήθηκε και η Αστυνομία, από περίοικο που προφανώς ενοχλήθηκε από τα σφυρίγματα του διαιτητή, ο οποίος του χάλασε τον μεσημεριανό του ύπνο.

Τα ζευγάρια της β’ φάσης
Το ερχόμενο Σαββατοκύριακο έχουμε τη β’ φάση. Τα ζευγάρια που προέκυψαν είναι τα εξής: Πανιώνιος-Ρήγας Φεραίος, Πρωτεσίλαος-Ολυμπιακός Β. (Κ17), Ιάσων-Νίκη (Κ17), Κένταυρος Ν.Π.-Μικροθήβες, Μυρμιδόνες-Αίας Σούρπης, Άθλος-ΑΠΟΒ, Μακρινίτσα-Σαρακηνός, Άνθιμος Γαζής-Γ.Σ. Αλμυρού, Πύρασος-Αγχίαλος, Σκιάθος-Αστέρας Ριζ., Ακρόπολη-Διαγόρας, Νηλέας-Δάφνη, Τοξότης-Δήμητρα, Άνω Λεχώνια-Α.Ε. 2002, Αγία Παρασκευή-Αγία Άννα, Μαγνησιακός-Θησέας.

Κεντρική φωτό: Φάση από το παιχνίδι Νέοι Αγίας Άννας-Νηλέας