Διατηρήθηκε στην 1η θέση της Α’ ΕΠΣΘ ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός Βόλου πέρασε με νίκη από τον Ριζόμυλο επικρατώντας με 1-0 του Αστέρα και παραμένει μόνος στην κορυφή του πρωταθλήματος της Α’ ΕΠΣΘ.

Οι «ερυθρόλευκοι» δεν είχαν να αντιμετωπίσουν μόνο τον Αστέρα, αλλά και τον κάκιστο αγωνιστικό χώρο του γηπέδου του Ριζομύλου. Οι δύο ομάδες έπαιξαν στην κυριολεξία σε βάλτο. Όχι μόνο δεν μπορούσαν να παίξουν ποδόσφαιρο, αλλά ήταν δύσκολο για τους ποδοσφαιριστές να ισορροπήσουν σε ένα τερέν που εγκυμονούσε κινδύνους για τη σωματική τους ακεραιότητα.

Ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού και δίκαια πήρε τους τρεις βαθμούς, με γκολ που σημείωσε ο Ηλίας Βλάχος στο 63’. Ο νεαρός επιθετικός σκόραρε και στη δεύτερη συμμετοχή του με την φανέλα του Ολυμπιακού, φτάνοντας τα τρία γκολ με τους «ερυθρόλευκους» στο πρωτάθλημα.

Παρά τον κάκιστο αγωνιστικό χώρο, η ομάδα του Στέλιου Αρσένου μπήκε στο γήπεδο με στόχο να πετύχει ένα γρήγορο γκολ και να φέρει το παιχνίδι στα μέτρα της. Δημιούργησε ευκαιρίες για γκολ και δικαιούταν ένα γκολ στο πρώτο μέρος, το οποίο δεν ήρθε τελικά. Σο 5’ ο Σκοπελίτης επιχείρησε τη σέντρα, ωστόσο, η κεφαλιά του Βλάχου δεν βρήκε τον στόχο. Όσο περνούσε ο χρόνος το γήπεδο γινόταν ολοένα και πιο βαρύ, με τους παίκτες να έρχονται αντιμέτωποι με τη λάσπη.

Στο 17’ ο Ολυμπιακός Βόλου απείλησε και πάλι όμως το τακουνάκι του Κακάμη σε συρτή σέντρα του Σέττου, εξουδετέρωσε ο Μπαλιού.

Ο Αστέρας έχασε σπουδαία ευκαιρία στο 34’ να ανοίξει το σκορ. Ο Σιαμέτης εκτέλεσε φάουλ και ο Σεφερκόλι με προβολή δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Στο τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους ο Ολυμπιακός απείλησε το τέρμα του Αστέρα δύο φορές με τον Σκοπελίτη. Στο 41’ ο αρχηγός του Ολυμπιακού με σουτ έστειλε την μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι, ενώ στο 43’ ίδια κατάληξη είχε το σουτ του Σκοπελίτη, με την μπάλα να περνά έξω από το δεξί δοκάρι του Μπαλιού.

Στην επανάληψη ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ δυνατά στο ματς με στόχο να πιέσει την άμυνα του Αστέρα και να φτάσει στο πολυπόθητο γκολ. Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο ήταν στο 58’ όταν ο Αναστασίου δεν μπόρεσε να νικήσει σε τετ α τετ τον τερματοφύλακα του Αστέρα. Το πλασέ που επιχείρησε ήταν αδύναμο με τον Μπαλιού να μπλοκάρει εύκολα την μπάλα.

Τελικά το γκολ για τον Ολυμπιακό ήρθε στο 63’. Ο Βλάχος δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη και με κεφαλιά, ύστερα από σέντρα του Κούλπα, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, γράφοντας το 0-1 για την ομάδα του.

Λίγα λεπτά αργότερα, ο Σκοπελίτης με ωραία προσπάθεια και σουτ έστειλε την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός προσπάθησε να πετύχει δεύτερο τέρμα για να «κλειδώσει» τη νίκη και είχε δύο ακόμη καλές ευκαιρίες, δίχως να καταφέρει να σκοράρει. Στο 82’ ο Ζέρης από πλεονεκτική θέση με πλασέ δεν κατάφερε να νικήσει τον Μπαλιού, ύστερα από μεταβίβαση του Νούσιου, ενώ στο 87’ ο Οικονόμου (έκανε ντεμπούτο με την φανέλα του Ολυμπιακού) αφού κέρδισε τις κόντρες επιχείρησε το σουτ, με την μπάλα να περνά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Με τη νίκη επί του Αστέρα ο Ολυμπιακός έφτασε τις 15 στο πρωτάθλημα σε 17 παιχνίδια και με 46 βαθμούς κατέχει την πρώτη θέση στην κατάταξη, έχοντας δύο βαθμούς περισσότερους από την Αγία Άννα.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΡΙΖ: Μπαλιού, Φλώρος, Σεφερκόλι, Μακρονάσιος (81’ Πρίντζος), Σιαμέτης, Κώστας, Γερολυμάτος (44’ λ.τρ. Μαρούφ), Βέργος, Χατζηιωάννου, Παπαστεργίου (93’ Σκεπετάρης), Χρηστίδης

ΟΛΥΜΠΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ: Σιδεράκης, Κακάμης (70’ Ζέρης), Καμπέρης, Κούλπας, Παπακώστας, Γκαλίτσιος, Σκοπελίτης, Βλάχος, Αναστασίου (61’ Οικονόμου), Σέττος (70’ Νούσιος).