Δεύτερη ήττα για τον Ολυμπιακό Β. 1-0 από τον Πανσερραϊκό (photos)

Τη δεύτερη ήττα στο φετινό πρωτάθλημα της Φούτμπολ Λιγκ και αυτή εντός έδρας, γνώρισε ο Ολυμπιακός Βόλου. Οι «ερυθρόλευκοι» έχασαν με 1-0 από τον Πανσερραϊκό στο δημοτικό στάδιο της Νεάπολης, με τους Σερραίους να τους ξεπερνούν στη βαθμολογία (13 βαθμοί έναντι 12 του Ολυμπιακού), με το βολιώτικο συγκρότημα να υποχωρεί στην 4η θέση.

Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης σημείωσε ο Τόμας Πράντο στο 54’ με σουτ, με τον Ολυμπιακό να παρουσιάζει και πάλι τεράστιο πρόβλημα στην ανάπτυξη του παιχνιδιού και στη δημιουργία φάσεων.

Εκνευριστική η διαιτησία του Αλέξανδρου Τσαμούρη, με τα σφυρίγματά του να είναι εχθρικά για τον Ολυμπιακό, προστατεύοντας τους φιλοξενούμενους, εξαντλώντας όλη την αυστηρότητά του στους παίκτες του Ολυμπιακού.

Δυνατό πρώτο ημίχρονο χωρίς φάσεις
Στο πρώτο ημίχρονο κυριάρχησαν οι δυνατές μονομαχίες, σ’ ένα παιχνίδι άτεχνο, δίχως οι δύο ομάδες να μπορούν να αναπτυχθούν με επιτυχία επιθετικά. Οι παίκτες του Ολυμπιακού πίεζαν ψηλά, όμως στο δημιουργικό κομμάτι αντιμετώπισαν και πάλι πολλά προβλήματα.

Από την πλευρά του ο Πανσερραϊκός φρόντιζε να αμύνεται σωστά, να κλείνει τους χώρους και να μην δέχεται ιδιαίτερη πίεση στα καρέ του.

Σε όλο το πρώτο ημίχρονο δεν σημειώθηκε καμία κλασική ευκαιρία για γκολ. Στο 27’ ο Βουκελάτος εκτέλεσε κόρνερ, με τον Καβουσάκη να διώχνει δύσκολα την μπάλα στο δεύτερο δοκάρι. Στο 31’ ο Βουκελάτος και πάλι με σουτ έξω από την περιοχή έστειλε την μπάλα άουτ.

Σκόραρε ο Πάρντο για τον Πανσερραϊκό
Στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν καλύτερο, με τον Ολυμπιακό να μένει νωρίς πίσω στο σκορ. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν ένα σουτ του Παπαδημητρίου μέσα από την περιοχή, το οποίο μπλόκαρε εύκολα ο Καβουσάκης, με τους φιλοξενούμενους να δημιουργούν στη συνέχεια μία σημαντική ευκαιρία για γκολ, για να σκοράρουν τελικά στο 54’. Αρχικά στο 52’ μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Μέσι έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, με τον Τσαγκαλίδη να διώχνει σωτήρια πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή ο Τσαγκαλίδης.

Δύο λεπτά αργότερα, στο 54’, ο Πανσερραϊκός πήρε «κεφάλι» στο σκορ. Ο Ζέρης από τα δεξιά έκανε τη σέντρα και ο Πάρντο με σουτ πάνω στην κίνηση έγραψε το 0-1.

Στη συνέχεια ο Ολυμπιακός βγήκε στην επίθεση με στόχο να πιέσει για την ισοφάριση, με τον Στέφανο Ξηροφώτο να ρίχνει στο ματς τους Στέφαν Τζούριτς και Στάθη Βασιλούδη.

Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν την κατοχή της μπάλας, όμως δεν μπορούσαν να δημιουργήσουν ευκαιρίες μπροστά από την εστία του Καβουσάκη.

Στο 72’ ο Φιλίποβιτς με κεφαλιά έστειλε την μπάλα άουτ, μετά από εκτέλεση φάουλ του Κόλα.

Στο 85’ ο Γκούρτσα έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή με τη μπάλα να περνά άουτ.

Ο Ολυμπιακός παρά την προσπάθεια που κατέβαλε δεν κατάφερε να ισοφαρίσει, με τον Πανσερραϊκό να φεύγει με ένα σπουδαίο «διπλό» από τον Βόλο.

Διαιτητής: Τσαμούρης (Πειραιά)
Βοηθοί: Κωνστάντιος (Εύβοιας), Βρούζος (Πιερίας)
4ος διαιτητής: Γιουματζίδης (Πέλλας)
Κίτρινες: Τσαγκαλίδης, Αγρόδημος, Φιλίποβιτς-Πίντο
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β.: Ξενοδόχοφ, Γραικός, Μπουτζίκος, Φιλίποβιτς, Γιαννίτσης, Αγρόδημος, Κόλα, Σκοπελίτης (58’ Τζούριτς) , Βουκελάτος (69’ Βασιλούδης), Τσαγκαλίδης, Παπαδημητρίου.
ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ: Καβουσάκης, Γιανναράκης, Ζέρης, Πίντο, Κρητικός, Ψάλτης, Γεωργιάδης (85’ Πέτρου), Μέσι (64’ Κόντσι), Ολαϊτάν (74’ Λουφάκης), Κασμερίδης, Πράντο (74’ Γκούρτσας).