Δεν τα κατάφερε ο Ο.Υ.Κ.Β. – Έχασε 19-8 από τον Νηρέα Γέρακα για την Α2 πόλο

Ο Ο.Υ.Κ.Β. δεν κατάφερε να κάνει την έκπληξη στην 4η αγωνιστική της Α2 πόλο. Ηττήθηκε 19-8 στο κολυμβητήριο του Γέρακα από τον τοπικό Νηρέα και παρέμεινε στην 7η θέση του Β’ ομίλου. Το σκορ πήρε μεγάλες διαστάσεις από τη στιγμή που οι Βολιώτες έπαιξαν τέσσερα λεπτά με παίκτη λιγότερο λόγω αυστηρής αποβολής χωρίς αντικατάσταση του Ιάσονα Λέτσιου.

Απέναντι σε μία ισχυρή ομάδα που ως τώρα έχει μόνο νίκες στο πρωτάθλημα, ο Ο.Υ.Κ.Β. ήταν εξ αρχής το αουτσάιντερ. Οι παίκτες του Γιώργου Ντόνα θα έπρεπε να κάνουν μεγάλη αγωνιστική υπέρβαση για ένα θετικό αποτέλεσμα στην έδρα του Νηρέα Γέρακα και αυτό δεν συνέβη.
Οι φιλοξενούμενοι ήταν ανταγωνιστικοί μόνο στην πρώτη περίοδο και στο μεγαλύτερο κομμάτι της τρίτης. Στο α’ οκτάλεπτο ο Νηρέας είχε βραχύ προβάδισμα με 2-1, αλλά στη συνέχεια ήταν αρκετά εύστοχος στην επίθεση και έτσι στο ημίχρονο βρέθηκε στο +4 (7-3). Λύσεις επιθετικά βρήκε και ο Ο.Υ.Κ.Β. στο γ’ οκτάλεπτο, διάστημα στο οποίο πέτυχε τέσσερα γκολ.
Φυσικά πολύ δύσκολα θα απειλούσε τους γηπεδούχους, όμως η διαφορά στο σκορ θα μπορούσε να είναι αρκετά μικρότερη, αν οι διαιτητές Κραβαρίτης και Στεφανάκης δεν εξαντλούσαν την αυστηρότητά τους στη φάση της αποβολής του Λέτσιου και ενώ το σκορ ήταν 11-7. Ο Βολιώτης αμυντικός δέχθηκε χτύπημα από αντίπαλο που έμεινε ατιμώρητο και όταν αυτός αντέδρασε αντίκρισε την κόκκινη κάρτα.

Οι γηπεδούχοι εκτέλεσαν πέναλτι με το οποίο έκαναν το 12-7, ενώ στη συνέχεια έπαιξαν για τέσσερα λεπτά με παίκτη παραπάνω. Στο διάστημα αυτό το σκορ πήρε μεγάλες διαστάσεις. Να σημειωθεί ότι στη φάση της αποβολής, αποβλήθηκε από τον πάγκο του Ο.Υ.Κ.Β. και ο πρόεδρός του Τάσος Μαρινάγης, για διαμαρτυρία.
Η ζημιά για την βολιώτικη ομάδα δεν έχει να κάνει τόσο με την ήττα, που κατά κάποιο τρόπο ήταν εντός προγράμματος, όσο με το γεγονός ότι ο Λέτσιος θα χάσει το επόμενο παιχνίδι, που είναι πολύ σημαντικό. Ο Ο.Υ.Κ.Β. θα υποδεχθεί τον Άρη στις 27 Ιανουαρίου, θέλοντας οπωσδήποτε τη νίκη για να βελτιώσει τη θέση του.
Διαιτητές: Κραβαρίτης, Στεφανάκης.
Οκτάλεπτα: 2-1, 5-2, 5-4, 7-1.
ΝΗΡΕΑΣ ΓΕΡΑΚΑ (Σπηλιωτόπουλος): Πανής, Τσολακίδης, Γ. Παπαδόπουλος 2, Π. Παπαδόπουλος 1, Μαυρεδάκης 1, Δανουρδής 5, Γκάτσος 1, Βαρελάκης, Καρυπίδης, Σπυρόπουλος 2, Κολυβάς 2, Κυζιώρος, Μελιγκόνης, Λουπάκης 2, Κουλουμτσής 3.
Ο.Υ.Κ.Β. (Ντόνας): Δίπλας, Παπαβασιλείου 2, Νικολέρης, Λέτσιος, Πετρόπουλος, Χρ. Μαρινάγης, Ζακυνθινός 1, Βλιώρας 1, Στεργίου 2, Χαμίτης, Γ. Μαρινάγης, Ανδρής, Ιωακείμ, Κουφιδάκης 2, Μακρής.