Δεν προκρίθηκε στα τελικά του Πανελληνίου η ομάδα πόλο Νέων Ανδρών του Βόλου

Ο απολογισμός του Βόλου Υδατοσφαίριση-Κολύμβηση στην ημιτελική φάση του Πανελληνίου πρωταθλήματος πόλο Νέων Ανδρών (Κ19) ήταν δύο νίκες και ισάριθμες ήττες. Όμως δεν ήταν αρκετός να του δώσει την πρόκριση στα τελικά της διοργάνωσης, αφού έμεινε στην 3η θέση του 4ου ομίλου ο οποίος φιλοξενήθηκε στο κολυμβητήριο Νέας Πολιτείας. Τα δύο εισιτήρια πήραν ο ΠΑΟΚ και ο γηπεδούχος Ν.Ο. Λάρισας.

Ο Βόλος κέρδισε τον Άρη Θεσσαλονίκης με 12-9 και τον Νηρέα Γέρακα με 10-9, ενώ ηττήθηκε από τον ΠΑΟΚ με 22-9 και τον Ν.Ο. Λάρισας με 15-10. Ο προπονητής Σάκης Πλατανίτης χρησιμοποίησε 16 πολίστες που είναι οι: Γιάννης Νάσιος (τερμ.), Θωμάς Καλαμπαλίκης, Κωνσταντίνος Ζεμπέογλου, Νίκος Βερβερίδης, Ανδρέας Καψάλης, Αργύρης Σπαθούλας, Γιάννης Πέτρου, Σωτήρης Ρουμελιώτης, Βασίλης Γιασαλάρι, Θανάσης Βασιλούδης, Βασίλης Λιμπιτάκης, Παναγιώτης Γλούμης, Χρήστος-Μάριος Κουφιδάκης (τερμ.), Χρήστος Κανάκης, Γιάννης Μεριστούδης, Δημήτρης Πριτσίνης. Πιο αναλυτικά, τα ματς που έδωσε ο Βόλος:

Άρης-Βόλος 9-12

Πιο εύκολα από ότι μαρτυρά το τελικό 12-9 νίκησε ο Βόλος τον Άρη. Το συγκρότημα του Σάκη Πλατανίτη προηγήθηκε 0-2 στην πρώτη περίοδο με τα γκολ των Μεριστούδη και Βερβερίδη, ενώ στη δεύτερη «εκτόξευσε» τη διαφορά στα επτά γκολ (2-9), με τον Βασιλούδη να πετυχαίνει σε αυτό το διάστημα τέσσερα από τα έξι τέρματα που είχε συνολικά στο ματς. Το μόνο που κατάφεραν οι Θεσσαλονικείς ήταν να μειώσουν την έκταση της ήττας τους με επί μέρους 7-3 στο δεύτερο μισό του αγώνα.

Οκτάλεπτα: 0-2, 2-7, 2-1, 5-2.

Γκολ Βόλου: Βασιλούδης 6, Μεριστούδης, Βερβερίδης, Πέτρου, Λιμπιτάκης, Γλούμης, Κανάκης.

Βόλος-ΠΑΟΚ 9-22

Ο ΠΑΟΚ διαθέτει ισχυρή ομάδα που θα διεκδικήσει μετάλλιο. Ο Βόλος δεν μπόρεσε να τον κοντράρει και η ήττα του με 22-9 ήρθε φυσιολογικά.

Οκτάλεπτα: 3-6, 3-5, 1-5, 2-6.

Γκολ Βόλου: Βερβερίδης 3, Λιμπιτάκης 2, Ζεμπέογλου 2, Βασιλούδης, Καλαμπαλίκης.

Νηρέας Γέρ.-Βόλος 9-10

Αν και κινδύνευσε στο τέλος, ο Βόλος κατάφερε να επικρατήσει του Νηρέα Γέρακα με 10-9 σε ένα παιχνίδι που είχε τον έλεγχο στο μεγαλύτερο διάστημά του. Οι Βολιώτες ήταν συνέχεια μπροστά με ένα-δύο γκολ διαφορά στο πρώτο ημίχρονο που ολοκληρώθηκε με σκορ 4-5. Ο Νηρέας με ένα μικρό σερί 2-0 στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου προσπέρασε με 6-5, αλλά γρήγορα ο Βόλος ανέκτησε τα «ηνία» και με τέσσερα διαδοχικά τέρματα βρέθηκε στο +3 (6-9).

Όταν ο Γλούμης έγραψε το 7-10 ενώ απέμεναν 3’.04’’ για τη λήξη του αγώνα, φάνηκε ότι όλα τελείωσαν. Ωστόσο, ο Νηρέας επανήλθε μειώνοντας σε 9-10 και είχε δική του και την τελευταία επίθεση με τη μπάλα να μένει στα χέρια των παικτών του και έτσι το σκορ να μην αλλάζει.

Οκτάλεπτα: 2-3, 2-2, 2-4, 3-1.

Γκολ Βόλου: Βασιλούδης 3, Γλούμης 2, Μεριστούδης 2, Καψάλης, Πέτρου, Κανάκης.

Βόλος-Ν.Ο. Λάρισας 10-15

Το θεσσαλικό ντέρμπι του Βόλου με τον «οικοδεσπότη» του ομίλου Ν.Ο. Λάρισας έμελλε να κρίνει το δεύτερο εισιτήριο για την τελική φάση. Οι Λαρισαίοι το πήραν δίκαια επικρατώντας 15-10, αφού οι Βολιώτες δεν ανταποκρίθηκαν στις απαιτήσεις της αναμέτρησης, μένοντας από την πρώτη περίοδο πίσω στο σκορ.

Οκτάλεπτα: 2-5, 3-4, 3-4, 2-2.

Γκολ Βόλου: Βερβερίδης 4, Βασιλούδης 4, Λιμπιτάκης, Μεριστούδης.

Τα αποτελέσματα στον 4ο όμιλο ήταν τα εξής: Άρης-Βόλος 9-12, Ν.Ο. Λάρισας-ΠΑΟΚ 4-22, ΠΑΟΚ-Άρης 21-4, Νηρέας Γέρ.-Ν.Ο. Λάρισας 12-15, Βόλος-ΠΑΟΚ 9-22, Άρης-Νηρέας Γέρ. 17-9, Νηρέας Γέρ.-Βόλος 9-10, Ν.Ο. Λάρισας-Άρης 11-5, ΠΑΟΚ-Νηρέας Γέρ. 17-7, Βόλος-Ν.Ο. Λάρισας 10-15.

Η βαθμολογία: ΠΑΟΚ 12, Ν.Ο. Λάρισας 9, Βόλος 6, Άρης 3, Νηρέας Γέρακα 0.