Χορταστικό παιχνίδι στο Βελεστίνο, ο Ρήγας 3-2 την ΑΕ 2002

Χορταστικό παιχνίδι έγινε στο Βελεστίνο με έξι γκολ, δύο χαμένα πέναλτι και τον Ρήγα Φεραίο να επικρατεί 4-2 της Α.Ε. 2002. Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ με τη συμπλήρωση 20 λεπτών στο παιχνίδι όταν σε εκτέλεση φάουλ ο Τζοβάρας πήδηξε ψηλότερα από όλους και με κεφαλιά έγραψε το 0-1.

Πέντε λεπτά αργότερα η Α.Ε. έχασε τεράστια ευκαιρία να κάνει δύο τα τέρματά της όταν κέρδισε πέναλτι, με τον Κόρδα να εκτελεί και τον Φώτο να αποκρούει.

Στο 31’ ήταν η σειρά του Ρήγα να κερδίσει πέναλτι. Ο Γάρος έστησε τη μπάλα στην άσπρη βούλα, αλλά «νικήθηκε» από τον Μητράκο, ο οποίος κράτησε το προβάδισμα της ομάδας του.

Ωστόσο, ένα ξέσπασμα του Ρήγα στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου ήταν αρκετό για να μπουν οι βάσεις της νίκης του. Στο 38’ του δόθηκε νέο πέναλτι, που αυτή τη φορά αξιοποίησε ο Σιόβας για το 1-1, ενώ στο 42’ ο Γάρος έκανε το 2-1 με κεφαλιά. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Σιόβας βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση και με εύστοχο πλασέ σημείωσε το 3-1. Στο ξεκίνημα της επανάληψης (49’) ο Σιόβας έφτασε σε χατ-τρικ με σουτ από το ύψος της περιοχής (4-1), ενώ το τελικό 4-2 σημειώθηκε λίγο αργότερα (52’) από τον Βεργοζήση που εκμεταλλεύτηκε ασθενή απόκρουση του τερματοφύλακα σε φάση διαρκείας.

ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ: Φώτο, Αποστολίδης, Βλιώρας (77’ Χότζα), Γκάγκας, Κολημήτρας, Γοδενόπουλος, Γάρος (77’ Χασάπης), Πατσής (65’ Χόντος), Σιόβας (84’ Τσιτσικλής), Τσιακίρης, Βαϊόπουλος (84’ Σταματόπουλος).

Α.Ε. 2002: Μητράκος, Γώγος (70’ Παπαϊωάννου), Στόικος, Βέργος, Γαλάνης, Βεργοζήσης, Προβιάς, Κόρδα, Παρίσης, Τζοβάρας (46’ λ.τρ. Σουλάι), Στουμποβίκος (58’ λ.τρ. Μούσιας).