Χωρίς νίκη με ΠΑΟΚ ο Βόλος

Στη σύντομη ιστορία των «κυανέρυθρων», τέσσερις φορές έχουν αναμετρηθεί Βόλος και ΠΑΟΚ τα δύο προηγούμενα χρόνια στη Σούπερ Λιγκ. Ο «Δικέφαλος του Βορρά» μετρά τρεις νίκες, ενώ ένα παιχνίδι έληξε ισόπαλο, πέρυσι στο Πανθεσσαλικό.

Η πρώτη επίσημη αναμέτρηση των δύο ομάδων ήταν για την περίοδο 2019-20, με τον Βόλο να χάνει με 2-0 από τον ΠΑΟΚ στο Πανθεσσαλικό στις 26/10/2019. Για τον «Δικέφαλο» είχαν σκοράρει οι Λημνιός και Πέλκας. Στο παιχνίδι του δευτέρου γύρου στην Τούμπα, ο ΠΑΟΚ νίκησε δύσκολα με 1-0 στις 27/1/2020, χάρη σε χτύπημα πέναλτι του Βιεϊρίνια.

Την περσινή αγωνιστική περίοδο οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες 0-0 στο Πανθεσσαλικό στις 26/9/2020, ενώ στην Τούμπα στις 10/1/2021 η ομάδα της Θεσσαλονίκης είχε επικρατήσει με 3-1, με γκολ που είχαν πετύχει στο δεύτερο ημίχρονο οι Σβαμπ με πέναλτι και οι Ίνγκασον, Κρμέντσικ. Ο Βόλος είχε καταφέρει να ανοίξει το σκορ με τον Κιάκο στο πρώτο μέρος, δίχως όμως στη συνέχεια να καταφέρει να κρατήσει μακριά από την περιοχή τους παίκτες του ΠΑΟΚ.