Χιτσκοκικό φινάλε στο «Κιούπι» στο παιχνίδι Μαγνησιακός-Σαρακηνός

Ένα από τα συναρπαστικότερα παιχνίδια του φετινού πρωταθλήματος είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν όσοι βρέθηκαν το απόγευμα του Σαββάτου στο «Κιούπι». Ο Μαγνησιακός ήταν πίσω στο σκορ 1-2 από τον Σαρακηνό 10 λεπτά πριν το τέλος, αλλά κατάφερε να επικρατήσει 3-2 και να παραμείνει στην κορυφή της Α’ ΕΠΣΘ.

Μόνο ο μετρ των ταινιών θρίλερ Άλφρεντ Χίτσκοκ θα μπορούσε να σκεφτεί σενάριο με τόση αγωνία. Ο πρωτοπόρος Μαγνησιακός ο οποίος «καιγόταν» για τη νίκη τα βρήκε… σκούρα από τον Σαρακηνό που μπορεί να ήταν αδιάφορος βαθμολογικά, αλλά οι παίκτες του τα έδωσαν όλα για ένα θετικό αποτέλεσμα.
Έτσι, είχαμε συγκλονιστική εξέλιξη στον αγώνα, με τον Δημόπουλο να κάνει το 0-1 στο 37’, τον Βουρδάκη να «απαντά» στο 65’ για το 1-1 και τον Μπέικο να γράφει το 1-2 στο 75’ με πέναλτι. Στο σημείο αυτό οι γηπεδούχοι βρέθηκαν με την «πλάτη στον τοίχο», αλλά δεν το έβαλαν κάτω. Κέρδισαν δύο πέναλτι και με τον Στέργιο Ψιάνο να αποδεικνύεται «τέρας ψυχραιμίας» από την άσπρη βούλα στο 80’ και στο 90’, γύρισαν το ματς και πανηγύρισαν τη νίκη με 3-2, η οποία τους κρατά στην 1η θέση της βαθμολογίας.

Πώς παρατάχθηκαν οι δύο ομάδες
Ο προπονητής του Μαγνησιακού Θάνος Θεοδώρου (που λόγω τιμωρίας είδε το ματς πίσω από τον πάγκο του, όπου καθόταν ο συνεργάτης του Βασίλης Ταχτιντής) επέλεξε σύστημα 4-4-2. Μετά από αρκετό καιρό επανήλθε κάτω από τα δοκάρια ο Βρονταράς, με τους Κρανιά δεξιά και Παπαδόπουλο αριστερά στα άκρα της άμυνας, ενώ οι Σιάτρας και Γαλανόπουλος ήταν οι στόπερ. Στον άξονα της μεσαίας γραμμής έπαιξαν οι Λάμπος και Ψιάνος, με τον Βουρδάκη στα αριστερά τους και τον Κέκια από τα δεξιά. Όσο για το επιθετικό δίδυμο, το συνέθεσαν οι Βλάχος και Σιώμος. Πάντως, κάπου στα μισά του ημιχρόνου ο Σιώμος επιχειρούσε από τα αριστερά, με τον Βουρδάκη να αγωνίζεται στην επίθεση.
Για τον Σαρακηνό, ο τεχνικός Γιάννης Φασουράκης επέλεξε διάταξη 4-2-3-1, που συχνά μετατρεπόταν σε 4-4-2, με τερματοφύλακα τον Γράντα, δεξιό οπισθοφύλακα τον Μπόλη και αριστερό τον Αγγελή, ενώ σέντερ μπακ ήταν οι Πρίφτι και Σταματίου. Ο Κατής με τον Καλαμάτα αγωνίστηκαν στον άξονα της μεσαίας γραμμής, ο Δημόπουλος δεξιά και ο Καραγιάννης αριστερά, ενώ Μπέικος έπαιζε λίγο πίσω από τον σέντερ φορ Μπαρλαγιάννη και σε πολλές περιπτώσεις γινόταν δεύτερος φορ. Μετά το ημίωρο Καραγιάννης και Δημόπουλος άλλαξαν πλευρές.

Πέντε γκολ και πολλές φάσεις
Ο Σαρακηνός προσπάθησε να αιφνιδιάσει μόλις στο 3’, αλλά το τελείωμα του Δημόπουλου ήταν κακό. Στο 6’ ήταν η σειρά του Μαγνησιακού να βγει μπροστά. Ο Ψιάνος βρήκε τον Σιώμο, που απέφυγε έναν αντίπαλο και σούταρε άουτ. Την ίδια κατάληξη είχε και η προβολή του Γαλανόπουλου στο 18’.
Άουτ πέρασε το μακρινό σουτ του Πρίφτι στο 24’, ενώ στο επόμενο λεπτό δοκίμασε το πόδι του ο Ψιάνος, αλλά η μπάλα κόντραρε και κατέληξε κόρνερ. Στο 27’ ο Σιώμος σέντραρε από τα αριστερά με την κεφαλιά του Βουρδάκη να είναι άστοχη. Στο 33’ πάλι ο Σιώμος έκανε το γύρισμα από τα αριστερά και ο Βλάχος σούταρε άουτ. Στο 35’ ο Βουρδάκης σέντραρε, με τους Βλάχο και Σιώμο να πετάγονται για κεφαλιά και να μη βρίσκουν για λίγο τη μπάλα ώστε να τη στείλουν στα δίχτυα. Αμέσως μετά μακρινό σουτ του Ψιάνου έφυγε άουτ.
Οι «κυανόλευκοι» είχαν ανεβάσει… στροφές και έψαχναν το γκολ. Ωστόσο, αυτοί το δέχθηκαν στο 37’. Σε μία υποδειγματική αντεπίθεση του Σαρακηνού ο Αγγελής βρήκε τον Δημόπουλο που μπήκε από τα αριστερά και πλάσαρε εύστοχα για το 0-1. Οι φιλοξενούμενοι έχασαν σημαντική ευκαιρία να διευρύνουν το προβάδισμά τους στο 52’, όταν ο Μπέικος σούταρε ελάχιστα άουτ από καλή θέση.
Η ισοφάριση ήρθε στο 65ο λεπτό όταν ο Ψιάνος εκτέλεσε συρτά ένα κόρνερ, η μπάλα πέρασε από πολλά πόδια και ο Βουρδάκης από κοντά την προώθησε στα δίχτυα, κάνοντας το 1-1.

Στους «κυανόλευκους» δεν αρκούσε η ισοπαλία και έτσι βγήκαν μαζικά στην επίθεση. Ο Σαρακηνός βρήκε χώρους και στο 71’ θα μπορούσε να σκοράρει όταν ο Δημόπουλος σούταρε μέσα από την περιοχή και ο Βρονταράς απέκρουσε. Όμως δύο λεπτά μετά ο έμπειρος γκολκίπερ του Μαγνησιακού ανέτρεψε τον Μπόλη και ο διαιτητής Κούστας έδειξε το σημείο του πέναλτι. Ο Μπέικος ανέλαβε την εκτέλεση και σημαδεύοντας το αριστερό «παραθυράκι» σημείωσε το 1-2.
Στο 78’ ο Γκλαβίνης υπέπεσε σε λάθος το οποίο εκμεταλλεύτηκε ο Σιώμος που στη συνέχεια ανατράπηκε από τον Πρίφτι. Η «εσχάτη των ποινών» δόθηκε και στο 80’ ο Ψιάνος έστειλε τη μπάλα στη δεξιά γωνία, ισοφαρίζοντας σε 2-2. Στο 88’ οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι στον Βλάχο, με τον κ. Κούστα να δίνει συνέχεια στο ματς. Όμως στο επόμενο λεπτό έδειξε την άσπρη βουλα πάλι σε ανατροπή του Σιώμου από τον Πρίφτι. Εκτελεστής ήταν ξανά ο Ψιάνος και ενώ είχαμε φτάσει στο 90ό λεπτό. Ο έμπειρος χαφ ευστόχησε και μέσα σε πανηγυρισμούς διαμόρφωσε το 3-2. Λίγο μετά ο Πρίφτι έγινε αλλαγή και πάνω στα νεύρα του έσπασε ένα κομμάτι από τον πάγκο, με τον κ. Κούστα να του δείχνει την κόκκινη κάρτα.
ΜΑΓΝΗΣΙΑΚΟΣ: Βρονταράς, Κρανιάς (46’ Δημητριάδης), Παπαδόπουλος, Σιάτρας (76’ Χριστίδης), Βουρδάκης (91’ Τρίμης), Γαλανόπουλος, Ψιάνος, Λάμπος, Κέκιας (46’ Λούρος), Βλάχος, Σιώμος (91’ Καρμαγάλος).
ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ: Γράντας, Μπόλης, Αγγελής, Πρίφτι (91’ Γιαμαλής), Σταματίου (84’ Ράπτης), Κατής (54’ Γκλαβίνης), Δημόπουλος, Καλαμάτας, Μπαρλαγιάννης, Μπέικος (84’ Σπύρου), Καραγιάννης.