Χιονοδρομία: Εντυπωσιάζουν Kαλτσογιάννη και Aσβεστάς

Συνεχίζουν τις εντυπωσιακές επιδόσεις οι αθλητές του ΕΟΣ Βόλου στους διεθνείς αγώνες της Γιοχόρινα στη Βοσνία. Η Μαρία-Νικολέτα Καλτσογιάννη και ο Δημήτρης Ασβεστάς ήταν εξαιρετικοί κατακτώντας δύο ακόμη μετάλλια.

Οι δύο Βολιώτες χιονοδρόμοι συμμετείχαν στα αγωνίσματα της τεχνικής κατάβασης τις 15 και 16 Ιανουαρίου, όπου κατάφεραν να κατακτήσουν δύο ακόμη μετάλλια.

Πιο αναλυτικά η Μαρία-Νικολέτα Καλτσογιάννη στην πρώτη ημέρα των αγώνων κέρδισε την 3 θέση και το χάλκινο μετάλλιο με χρόνο 1:53,79 και την επόμενη ημέρα (16/1) ανέβηκε στο δεύτερο σκαλί του βάθρου 1:49,42 κατακτώντας το ασημένιο μετάλλιο και βελτιώνοντας την επίδοσή της.

Στην κατηγορία αντρών ο Δημήρης Ασβεστάς με χρόνο 1:41,40 κατετάγη 2ος και κέρδισε επίσης το ασημένιο μετάλλιο.

Αξίζει να σημειωθεί ότι η Μαρία-Νικολέτα Καλτσογιάννη έδωσε τον καλύτερό της εαυτό και στις 11 Ιανουαρίου, όταν έλαβε μέρος στους διεθνείς αγώνες που έγιναν πάλι στη Γιοχόρινα της Βοσνίας. Εκεί η Βολιώτισσα πρωταθλήτρια πήρε το ασημένιο μετάλλιο και ταυτόχρονα κατάφερε να πετύχει τους καλύτερους χρόνους μεταξύ των 20 συναγωνιζόμενων αθλητριών.

Από τη μεριά του και ο Δημήτρης Ασβεστάς συνεχίζει την έντονη αγωνιστική δράση του με συμμετοχές σε διεθνείς αγώνες στα Βαλκάνια και στην κεντρική Ευρώπη. Ο αθλητής του αλπικού σκι, που ανήκει στον ΕΟΣ Βόλου, συμμετείχε τους ίδιους διεθνείς αγώνες και στο αγώνισμα της τεχνικής κατάβασης πραγματοποίησε την καλύτερη επίδοση της καριέρας του. Πιο συγκεκριμένα τερμάτισε 3ος και κέρδισε 86,26 βαθμούς στις 12/1, ενώ στις 10/1 κατετάγη 4ος συγκεντρώνοντας 81,26 βαθμούς FIS.