Χάντμπολ: Δυσκολεύτηκε αλλά νίκησε ο Κένταυρος Αγριάς

Ίδρωσε αλλά τελικά κέρδισε ο Κένταυρος Αγριάς. Αντιμετώπισε στο ΕΑΚ του Βόλου τον Α.Ο. Πολιτείας και πέτυχε την τρίτη διαδοχική του νίκη στον Α’ υποόμιλο των αγώνων κατάταξης της Β’ Εθνικής χάντμπολ με το τελικό σκορ να είναι 28-27.
Σε όλο το παιχνίδι οι νεαροί παίκτες του Θοδωρή Παπαδόπουλου είχαν το προβάδισμα και έφτασαν στο σημείο να προηγηθούν με πέντε τέρματα. Στο 40ό λεπτό το σκορ ήταν 20-15 και 10 λεπτά αργότερα 26-21. Η έλλειψη συγκέντρωσης όμως και οι λανθασμένες επιλογές στα τελευταία λεπτά αναπτέρωσαν τις ελπίδες των φιλοξενούμενων. Ωστόσο, η ομάδα της Μαγνησίας κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα και να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα με διαφορά ενός τέρματος.
Ο Κένταυρος είχε την τύχη να έχει σε πολύ καλή μέρα τον Θάνο Λαζάρου που χρίστηκε πρώτος σκόρερ με 9 τέρματα. Επίσης, είχε σε εξαιρετική μέρα τον αρχηγό του Κώστα Χιώτη που με εξαιρετικά ποσοστά πέτυχε 8 τέρματα. Είναι απαραίτητό να γίνει αναφορά και στην πολύ καλή παρουσία του νεαρού Διονύση Μιχαλόπουλου όπου έδειξε εξαιρετικά δείγματα γραφής σε άμυνα και επίθεση.
Η προετοιμασία της ομάδας θα συνεχιστεί κανονικά για την επίτευξη του φετινού στόχου, που δεν είναι άλλος από την κατάληψη της 5ης θέσης στον Α’ όμιλο της Β’ Εθνικής.
Πεντάλεπτα: 4-3, 6-5, 8-5, 9-6, 10-9, 13-10 (ημίχρονο),15-13, 20-15, 24-20, 26-21, 27-24, 28-27.
ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ ΑΓΡΙΑΣ: Κούπας, Χανιάς, Αντωνιάδης 4, Χαλκιάς, Λαζάρου 9, Καλαποδάς, Ζαμάνης 4, Λαζαρίδης, Πάσχος, Λαζαρίδης, Ελευθεριάδης, Χιώτης 8, Μιχαλόπουλος 3, Λαγδός.