Χάντμπολ: Δεν εκμεταλλεύτηκε την έδρα ο Κένταυρος

Για ακόμη μια φορά ο Κένταυρος Αγριάς δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί την έδρα του. Στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου (Α’ υποόμιλος) της Β’ Εθνικής χάντμπολ υποδέχθηκε στο ΕΑΚ τον Έσπερο Καλλιθέας με τον οποίο έφερε ισοπαλία 29-29. Ο Κένταυρος μετρά τρία «διπλά» μακριά από την έδρα του, αλλά σε αυτή μόλις μία ισοπαλία και μία ήττα.

Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα της Μαγνησίας, είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού διατηρώντας μια μικρή διαφορά την οποία όμως δεν κατάφερε να διευρύνει. Η κακή αμυντική λειτουργία επέτρεπε συνέχεια στους φιλοξενούμενους να ακολουθούν το σκορ.

Η ίδια εικόνα επαναλήφθηκε και στο δεύτερο μέρος και ενώ στο 45’ η διαφορά ήταν στα τέσσερα τέρματα στο τελευταίο λεπτό η αξιόμαχη ομάδα του Έσπερου κατάφερε να προηγηθεί με 28-29. Οι νεαροί παίκτες του Κενταύρου ισοφάρισαν με όμορφο πλασέ του Ελευθεριάδη και μάλιστα στην εκπνοή του παιχνιδιού ο Λαζάρου είχε την ευκαιρία να «αποκαταστήσει την τάξη» , αλλά η προσπάθειά του σταμάτησε στο αμυντικό τείχος των παικτών του Έσπερου. Η προσπάθεια της ομάδας του Κενταύρου θα συνεχιστεί την Κυριακή 10/12, όπου θα φιλοξενήσει στο ΕΑΚ του Βόλου τους Αμφικτύονες Λαμίας.

ΠΕΝΤΑΛΕΠΤΑ: 4-2 ,7-4, 11-9, 13-12, 16-14, 17-15 (ημίχρονο), 19-16, 20-18, 23-19, 24-21, 28-26, 29-29 (τελικό).

ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ: Μηλιόρδος, Κούπας, Χανιάς, Καλαποδάς, Λαζάρου (8), Μιχαλόπουλος (1), Παπαδόπουλος (2), Χαλκιάς (3), Χιώτης (6), Πάσχος (6),  Ελευθεριάδης (3), Μαυρομάτης, Λαγδός.