Άξιζε τη νίκη ο Γ.Σ. Αλμυρού – Έμεινε στο 0-0 με τον Α.Ο. Σελλάνων στο στάδιο «Αθ. Ραγάζος»

Ο Γ.Σ. Αλμυρού άξιζε τη νίκη στον χθεσινό του αγώνα με τον Α.Ο. Σελλάνων στο στάδιο «Αθανάσιος Ραγάζος». Δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες, αλλά δεν μετουσίωσε καμία σε γκολ και έτσι παραχώρησε «λευκή» ισοπαλία. Το αποτέλεσμα αυτό τον έστειλε και πάλι κάτω από τη διαχωριστική γραμμή του υποβιβασμού, καθώς τον πέρασε στη βαθμολογία η ομάδα των Μετεώρων.
Ο τεχνικός Αλέξανδρος Κούρτογλου χρησιμοποίησε το ίδιο σχήμα που μία εβδομάδα νωρίτερα έβαλε δύσκολα στον πρωτοπόρο Πιερικό. Έτσι, κάτω από τα δοκάρια του ΓΣΑ κάθισε ο Λέτσο. Το δεξί άκρο της άμυνας κάλυψε ο Λάμπος και το αριστερό ο Αγγελής, ενώ οι Χολέβας και Κυριάκος συνέθεσαν το κεντρικό αμυντικό δίδυμο. Στη μεσαία γραμμή έπαιξαν οι Ζαφειρίδης, Δερμιτζάκης, Αγιασιώτης, από τις πτέρυγες επιχειρούσαν οι Βαγενάς (δεξιά) και Βουρδάκης (αριστερά), ενώ σέντερ φορ ήταν ο Ηλιόπουλος. Όμως ο τελευταίος υπέστη θλάση και αποχώρησε μόλις στο 7ο λεπτό. Τη θέση του πήρε ο Γαρυφαλλόπουλος.

Πριν καν συμπληρωθεί το 1ο λεπτό ο Γ.Σ. Αλμυρού έχασε μεγάλη ευκαιρία όταν ο Βαγενάς τροφοδότησε τον Ηλιόπουλο, που ξεπέρασε τη αντίσταση του Σταυράκη και πλάσαρε, αλλά ο Καλφούντζος έδιωξε τη μπάλα πάνω στη γραμμή.
Στο 7’ σουτ του Δερμιτζάκη πέρασε άουτ, ενώ στο 10’ ο Αγιασιώτης εκτέλεσε φάουλ και ο Κυριάκος πήρε την κεφαλιά, με τον Σταυράκη να μπλοκάρει. Παρόμοια φάση και στο 12’ με τη διαφορά ότι την κεφαλιά την έκανε ο Ζαφειρίδης. Στο 19’ ο Γαρυφαλλόπουλος επιχείρησε σουτ και έστειλε τη μπάλα άουτ, ενώ στο 26’ ο Ζαφειρίδης βρέθηκε πολύ κοντά στο να σκοράρει, αλλά αστόχησε από τη μικρή περιοχή. Ένα ακόμη σουτ του Γαρυφαλλόπουλου στο 27’ πέρασε άουτ.

Στο πρώτο μέρος ο Γυμναστικός κυριάρχησε, ενώ η δική του εστία δεν απειλήθηκε καθόλου. Χρειάστηκε να φτάσουμε στο 58’ για την πρώτη ευκαιρία του Α.Ο. Σελλάνων, όταν σε σέντρα-σουτ του Μπακρατσά ο Λέτσο μπλόκαρε και προς στιγμήν έχασε τη μπάλα, αλλά πρόλαβε να την ξαναπιάσει προ του Κοντού. Δύο λεπτά αργότερα σουτ του Μπακρατσά έφυγε άουτ.
Από εκεί και πέρα, ο ΓΣΑ ανέκτησε τα «ηνία» και προσπάθησε για το γκολ της νίκης που δεν ήρθε ποτέ. Πάντως στο 75’ οι άνθρωποί του ζήτησαν πέναλτι για μαρκάρισμα πάνω στον Βουρδάκη. Όμως ο διαιτητής Φουστάνας δεν καταλόγισε παράβαση, ενώ «κιτρίνισε» και για θέατρο τον παίκτη του Γυμναστικού.
Διαιτητής: Φουστάνας (Μακεδονίας).
Βοηθοί: Χατζηβασιλείου (Μακεδονίας), Κουτσικανίδης (Πέλλας).
Γ.Σ. ΑΛΜΥΡΟΥ: Λέτσο, Λάμπος (64′ λ.τρ. Στογιαννίδης), Αγγελής, Χολέβας, Κυριάκος, Ζαφειρίδης, Βουρδάκης, Αγιασιώτης, Ηλιόπουλος (7’ λ.τρ. Γαρυφαλλόπουλος), Δερμιτζάκης, Βαγενάς (77′ Καναβός).
Α.Ο. ΣΕΛΛΑΝΩΝ: Σταυράκης, Μπαλτάς (51’ λ.τρ. Μετούσι), Καλφούντζος (81’ λ.τρ. Καστελάνος), Κοντός, Τζέκος, Αρχοντής, Μπακρατσάς (77′ λ.τρ. Τζάγκας), Χάδιαρης, Τζουμάκης, Μπιτέλης, Τζάνης.