Έκανε το καθήκον του ο Σαρακηνός – Παραμένει πρώτος μετά το 2-0 επί της Δάφνης

Ο Σαρακηνός πέτυχε την 11η νίκη του στο πρωτάθλημα της Α’ ΕΠΣΘ. Επικράτησε με 2-0 της Δάφνης και κράτησε τη θέση του στο «ρετιρέ» του βαθμολογικού πίνακα. Το συγκρότημα του Γιάννη Φασουράκη δυσκολεύτηκε, αλλά με τέρματα στο τελευταίο εικοσάλεπτο των Τζίκα (70’) και Μαστακούλη (89’) πήρε το «τρίποντο».
Με τη νίκη κόντρα στη Δάφνη, ο Σαρακηνός επέστρεψε παράλληλα και στις επιτυχίες στην έδρα του, καθώς την τελευταία φορά είχε ηττηθεί με 0-1 από τον Τοξότη. Οι γηπεδούχοι παρουσίασαν πολύ καλό αγωνιστικό πρόσωπο στο πρώτο ημίχρονο του παιχνιδιού, παίζοντας καλό και επιθετικό ποδόσφαιρο. Όμως, αυτό που έλλειπε στο πρώτο 45λεπτο ήταν το γκολ, απέναντι σε μία ομάδα που κρατούσε γερά στην άμυνα.
Οι Μαστακούλης, Μαυρίδης και Θαλασσινός προσπάθησαν να βρουν το δρόμο προς τα «δίχτυα», όμως, δεν τα κατάφεραν, καθώς οι προσπάθειές τους, είτε αποκρούστηκαν από τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων, Αβδελά, είτε κατέληξαν εκτός εστίας.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν τους φιλοξενούμενους. Όμως, οι προσπάθειές τους βρήκαν αντίκρισμα, σε σύγκριση με εκείνες του πρώτου μέρους. Στο 70’ οι «κοκκινόμαυροι» άνοιξαν το σκορ και παράλληλα το δρόμο για τη νίκη. Ο Πατσής βγήκε ωραία από τη δεξιά πλευρά, βγάζοντας εξαιρετική σέντρα στον Τζίκα, ο οποίος με άψογη κεφαλιά από κοντά, έγραψε το 1-0. Από εκεί και πέρα, οι παίκτες του Γιάννη Φασουράκη προσπάθησαν να «κλειδώσουν» τη νίκη, αλλά το δεύτερο γκολ γι’ αυτούς ήρθε προς το τέλος του αγώνα. Στο 89’ ο Αντωνίου, ο οποίος είχε περάσει στο παιχνίδι στο 65’, παίρνοντας τη θέση του Θαλασσινού, κέρδισε πέναλτι από αμυνόμενο της Δάφνης. Στο ίδιο λεπτό, ο Μαστακούλης εκτέλεσε την «εσχάτη των ποινών», νικώντας τον Αβδελά από τα 11 μέτρα. Με αυτόν τον τρόπο διαμορφώθηκε το τελικό 2-0.
Τέλος, αξίζει να αναφερθεί πως η φιλοξενούμενη ομάδα της Δάφνης, δίνει συγχαρητήρια στην τριάδα των διαιτητών του αγώνα (Ευαγγελιάς, Αντωνίου, Δημητράκης) για τις ακριβοδίκαιες αποφάσεις της.

ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ: Γράντας, Γιοβάνης, Πατσής, Γιαμαλής, Μοράλες, Χάνος (88’ Τσίγκας), Μαστακούλης (86’ Στύλλας), Μαυρίδης, Θαλασσινός (65’ Αντωνίου), Τζήκας (75’ Παλαμιώτης), Σουμά.
ΔΑΦΝΗ: Αβδελάς, Σιαμέτης, Τσέλιος, Τσιαχτάνης, Λούκας, Τσορμπαντζής, Λιόλιος, Γεωργάκης (58’ Περεντίδης), Ρουσσάς, Μαρέδης, Κακάλιας (82’ Φιλοσόγλου).