Άξια στον τελικό το 2ο ΓΕΛ Βόλου (photos)

Στον τελικό της Β’ φάσης του πρωταθλήματος μπάσκετ Λυκείων προκρίθηκε το 2ο ΓΕΛ Βόλου, κερδίζοντας στο κλειστό της Νεάπολης το 4ο ΓΕΛ Λάρισας με 34-54. Οι νικήτριες θα διεκδικήσουν τον τίτλο στη Θεσσαλία και την πρόκριση στην Γ’ φάση της διοργάνωσης, αντιμετωπίζοντας την Παρασκευή 17 Μαρτίου στο κλειστό της Καρδίτσας το Λύκειο Παλαμά.

Το 2ο ΓΕΛ Βόλου έφτασε δίκαια στην επιτυχία, καθώς μετά το πρώτο οκτάλεπτο όπου οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, ανέβασε την απόδοσή του, βρήκε τις λύσεις στην επίθεση και παίζοντας πολύ καλή άμυνα κατάφερε να προηγηθεί με 28-17 στο πρώτο ημίχρονο. Στα μέσα του δευτέρου οκταλέπτου τραυματίστηκε η Σταματία Διαμαντοπούλου του 2ου ΓΕΛ Βόλου, καθώς έπεσε στο παρκέ, υπέστη εξάρθρωση του αριστερού αγκώνα και διακομίστηκε στο Νοσοκομείο της Λάρισας για να τις παρασχεθούν οι πρώτες βοήθειες. Στη συνέχεια επέστρεψε μαζί με την αποστολή στο Βόλο και το ευχάριστο είναι πως δεν υπέστη κάποιο κάταγμα.

Η Σταματία Διαμαντοπούλου, η οποία σουτάρει, τραυματίστηκε στο χθεσινό παιχνίδι

Στο δεύτερο ημίχρονο και στο τρίτο οκτάλεπτο, το 4ο ΓΕΛ Λάρισας προσπάθησε να καλύψει τη διαφορά και να διεκδικήσει τη νίκη, μειώνοντας στους εννέα πόντους. Ωστόσο, στη συνέχεια το 2ο ΓΕΛ Βόλου, παίζοντας πολύ καλή άμυνα στο τέταρτο οκτάλεπτο και σημειώνοντας εύκολα καλάθια στον αιφνιδιασμό με την Κατερίνα Νούλα, κατάφερε να εκτοξεύσει τη διαφορά στους 20 πόντους με τη λήξη του αγώνα.

Μετά το τέλος του παιχνιδιού ο προπονητής της ομάδας Γιάννης Στεργιόπουλος και οι παίκτριες του 2ου ΓΕΛ Βόλου αφιέρωσαν τη νίκη στη Σταματία Διαμαντοπούλου, στην οποία εύχονται περαστικά.

Στις κερκίδες του κλειστού της Νεάπολης έδωσαν το «παρών» και 50 μαθητές του 2ου ΓΕΛ Βόλου, οι οποίοι μετέβησαν στη Λάρισα για να ενισχύσουν την ομάδα του σχολείου τους.

Οκτάλεπτα: 9-11, 17-28, 28-37, 34-54

Διαιτητές: Παγώνης, Γερακίνης

4o ΓΕΛ ΛΑΡΙΣΑΣ: (Παπακωνσταντίνου) Φόρτη, Δάλλα, Κοκολιού, Αγγελή, Παπαδούλη, Μπατρακούλη, Ζαχαριάδη 6, Παντζαρτζίδη, Σούρλα, Ντριστέλλα 28, Σουφλιά, Σδράκα

2ο ΓΕΛ ΒΟΛΟΥ: (Στεργιόπουλος) Τζώρτζη, Χούτα 17, Κατσακλή, Τάσιου, Διαμαντοπούλου 11, Νούλα 26, Δεληγιάννη.

Επεισόδια και ήττα για το 1ο ΓΕΛ Ν. Ιωνίας στο μπάσκετ

Η ομάδα μπάσκετ του 1ου ΓΕΛ Ν. Ιωνίας πριν τη χθεσινή αναμέτρηση στη Λάρισα

Σ’ ένα παιχνίδι στο οποίο δεν έλειψαν τα μικροεπεισόδια, το 4ο ΓΕΛ Λάρισας νίκησε με 52-50, σ’ ένα συγκλονιστικό παιχνίδι το 1ο ΓΕΛ Ν. Ιωνίας στον ημιτελικό μπάσκετ του πανθεσσαλικού πρωταθλήματος, αφήνοντας εκτός συνέχειας την βολιώτικη ομάδα.

Το παιχνίδι διεξήχθη παρουσία μαθητών και από τα δύο σχολεία, ενώ υπήρχε και αστυνομική δύναμη, που ζήτησαν οι υπεύθυνοι της διοργάνωσης, υπό το φόβο επεισοδίων! Μάλιστα, οι διαιτητές Παγώνης και Γερακίνης απείλησαν πως δεν θα ξεκινούσαν το παιχνίδι, αν η συμπεριφορά των μαθητών δεν ήταν κόσμια στις κερκίδες και πως με την παραμικρή ένταση θα εκκενώνονταν το γήπεδο.

Το ματς ήταν συναρπαστικό, με τις δύο ομάδες να παίζουν με πάθος για τη νίκη, με την ομάδα της Λάρισας να κερδίζει με καλάθι του Ραφτόπουλου στην εκπνοή. Το 1ο ΓΕΛ Ν. Ιωνίας έχει πολλά παράπονα από τη διαιτησία, ενώ μετά τη λήξη του αγώνα υπήρξαν επεισόδια μικρής κλίμακας. Όλα ξεκίνησαν μετά τη ρίψη ενός καπνογόνου από πλευράς Λαρισαίων μαθητών, απειλήθηκαν συμπλοκές, με τα πνεύματα να ηρεμούν μετά την παρέμβαση των γυμναστών, των συνοδών καθηγητών και των διοργανωτών.

Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 27-24 στα μισά του παιχνιδιού. Στην τρίτη περίοδο το 1ο ΓΕΛ Ν. Ιωνίας είχε καλύτερη παρουσία και με τον εντυπωσιακό Κωστούλα, που «φόρτωνε» με πόντους το αντίπαλο καλάθι, προηγήθηκε με οκτώ πόντους διαφορά στο 24’ (34-42). Στο τελευταίο οκτάλεπτο το 4ο ΓΕΛ Λάρισας βελτίωσε τα ποσοστά του στην επίθεση, έπαιξε καλύτερη άμυνα και με τη βοήθεια και των διαιτητών κατάφερε 2’’ πριν τη λήξη να περάσει μπροστά στο σκορ με 52-50, με τον Κωστούλα να αστοχεί σε σουτ τριών πόντων στην εκπνοή.

Οκτάλεπτα: 14-12, 27-24, 34-42, 52-50.

4ο ΓΕΛ ΛΑΡΙΣΑΣ: (Παπακωνσταντίνου) Παπαϊωάννου, Μπουρίτας 2, Ραφτόπουλος 2, Τσιπλακούλης 8, Σουφλιάς, Χατζηαβραάμ, Χελιδώνης, Τζήμας 18, Θεοχάρης, Μ. Μπαλαμώτης 20 (2), Μπαλαμώτης Δ., Καλαμάκης 2

1ο ΓΕΛ Ν. ΙΩΝΙΑΣ (Κυριακίδης): Μπουρίτας, Σέρρης 2, Ντίνας 13, Τσινίκας 7 (1), Χριστομάνος, Μαρμαράς, Πανουτσόπουλος, Κωστούλας 25 (3) , Τετζεράκης 2, Παπαδημόπουλος 1.

Αποκλείστηκε το 4ο ΓΕΛ Βόλου στο ποδόσφαιρο

Αποκλείστηκε από τον τελικό η ομάδα ποδοσφαίρου του 4ου ΓΕΛ Βόλου

Δεν τα κατάφερε η ποδοσφαιρική ομάδα του 4ου ΓΕΛ Βόλου να πάρει την πρόκριση για τον τελικό, να διεκδικήσει τον τίτλο στη Θεσσαλία και να συνεχίσει στην επόμενη φάση του Πανελληνίου σχολικού πρωταθλήματος. Έχασε με 4-0 στη Νεάπολη από το 1ο ΓΕΛ Λάρισας, από μια ανώτερη ομάδα, όπως αποδείχθηκε. Το παιχνίδι κρίθηκε από το πρώτο ημίχρονο, όταν και οι Λαρισαίοι προηγήθηκαν με 3-0.

Στο 8΄ ο Αλέξανδρος Τσιούτσιας εκτέλεσε φάουλ, αιφνιδίασε τον Ζουρνατζή και έκανε το 1-0. Τρία λεπτά αργότερα, στο 11΄, το 4ο ΓΕΛ Βόλου «άγγιξε» την ισοφάριση, όμως στο σουτ που επιχείρησε ο Οικονόμου, η μπάλα δεν βρήκε το στόχο.

Το 1ο ΓΕΛ Λάρισας έκανε δύο τα τέρματά του με τον Νταμπαλέτσιο με σουτ έξω από την περιοχή. Μάλιστα, στο 21’ από κάθετη πάσα του Καμπέρη ο Κακαράτζας έγραψε το 3-0, με τη μπάλα να βρίσκει τη ρίζα του αριστερού δοκαριού και να καταλήγει στα δίχτυα. Το ματς είχε κριθεί από νωρίς, με τους γηπεδούχους στο δεύτερο ημίχρονο να πετυχαίνουν και τέταρτο τέρμα στο 47’. Από πάσα του Τσιούτσια ο Καμπέρης με δυνατό σουτ διαμόρφωσε το τελικό 4-0.

Στον τελικό της Θεσσαλίας, η ομάδα του 1ου ΓΕΛ Λάρισας θα αντιμετωπίσει την αντίστοιχη του 2ου ΕΠΑΛ Τρικάλων, η οποία νίκησε χθες στο γήπεδο της Κρανιάς Καρδίτσας το 1ο ΕΠΑΛ, με σκορ 3-1.

1ο ΓΕΛ ΛΑΡΙΣΑΣ (Κωνσταντούλας- Δαλαμήτρα): Παπαρσένος, Τσούντσουρας, Παπαδόπουλος, Νταμπαλέτσιος, Τσιούπρος, Θανάσης, Τσιούτσιας, Σκόμπας, Λεσάι, Κακαράτζας, Καμπέρης (Νάστος, Μπαλαής, Χοτάι, Ραμάι, Μπαρλαγιάννης).

4ο ΓΕΛ ΒΟΛΟΥ (Παύλος Κανιούρας): Ζουρνατζής, Μπαλαμώτης, Τσιάνος, Σήψας, Δώσσας, Οικονόμου, Τσιανάκας, Φειζο, Κουκουτής, Μόσχοβος, Αλεξανδρίδης (Σκοτινιώτης, Γιαννακόπουλος, Στεργιόπουλος, Τσαραώσης, Βογιατζής, Τσαρέλας, Γούλας).