Εντυπωσίασε η γυναικεία ομάδα της Αργούς

Με 3-1 σετ επικράτησε η γυναικεία ομάδα της Αργούς της ΑΕΛ στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος βόλεϊ της Β’ Εθνικής κατηγορίας των γυναικών. Έτσι, την «γκρέμισε» από την κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, ενώ το βολιώτικο συγκρότημα παραμένει σταθερά στην 3η θέση.

Η Αργώ, με εξαίρεση το τρίτο σετ, έπιασε εξαιρετική απόδοση και επικράτησε εύκολα της ομάδας της Λάρισας, η οποία σημειώνεται ότι με την ήττα αυτή έχασε την πρωτοπορία της βαθμολογίας, από την ομάδα της Νίκαιας, η οποία με τη σειρά της επικράτησε με 3-1 του Γ.Σ. Ελασσόνας. Για την Αργώ ήταν η τέταρτη σερί νίκη, αποδεικνύοντας ότι βρίσκεται σε μεγάλη φόρμα και ότι η τρίτη θέση που κατέχει στη βαθμολογία είναι πλασματική.

Στα αξιοσημείωτα του αγώνα η τελευταία εμφάνιση στον πάγκο της Αργούς του καταξιωμένου προπονητή της Μπάμπη Ρήγα, που ξενιτεύεται σε λίγες μέρες για επαγγελματικούς λόγους. Όλα τα μέλη του συλλόγου και οι παίκτριες, του αφιέρωσαν τη νίκη και του ευχήθηκαν έτσι με τον καλύτερο τρόπο, καλή τύχη στη νέα του ζωή στη Γερμανία.

Τα σετ: 25-9, 25-20, 17-25, 25-14.

ΑΡΓΩ (Σταθόπουλος-Ρήγας): Τάσσου, Τσαντοπούλου, Σταυρακοπούλου, Γάκη (λίμπερο), Χαρχαρή,  Καλαπόδα, Γερολυμάτου, Τσιτσιγιάννη, Κανέλλου (λίμπερο), Φιλιππίδη, Ζαφειρίου, Γεωργουλοπούλου.

Α.Ε. ΛΑΡΙΣΑΣ (Ιόβτσεφ): Βελεσιώτη, Χατζή, Κοντογιάννη, Ανδρεάδη, Χρυσοπούλλου, Καμπουρογιάννη, Κουμπαρά, Ιόβτσεβα, Μπρούτσου, Παπαδημητρίου, Τεντολούρη, Μπουφίκου, Λουκανίκα.

Στα τελικά οι κορασίδεςτης Αργούς

Μία ακόμη επιτυχία προσέθεσαν στο ενεργητικό τους οι κορασίδες της Αργούς. Σε αγώνα που διεξήχθη στο κλειστό Εκθεσιακό Κέντρο του Δήμου Βόλου επιβλήθηκαν 3-0 σετ του Α.Ο. Σουφλαρίων.

Τα κορίτσια της βολιώτικης ομάδας επικράτησαν εύκολα και χωρίς να συναντήσουν δυσκολίες. Με τη νίκη αυτή η Αργώ, διατήρησε την πρώτη θέση στον όμιλό της και εξασφάλισε και μαθηματικά πλέον την πρόκρισή της στη φάση των «16» της διοργάνωσης.

Τα σετ: 25-12, 25-16, 25-13.

ΑΡΓΩ (Σταθόπουλος-Ζαφειρίου): Πολυζώη,  Κανέλλου, Ζαφειρίου, Φιλιππίδη, Σουφλή, Καλαποδά, Τσιτσιγιάννη, Γεολυμάτου, Γεωργουλοπούλου, Χειμάρα, Παπάρα, Νικοβιώτη.

Ανώδυνη ήττα των παίδων

Την ήττα με 3-1 σετ γνώρισε η παιδική ομάδα της Αργούς, η οποία αντιμετώπισε στην Λαμία την Φθία, ολοκληρώνοντας την σειρά των αγώνων του πρωταθλήματος της κανονικής περιόδου. Η βολιώτικη ομάδα παρά την ήττα προκρίθηκε στην τελική φάση (φάιναλ φορ) μαζί με την αντίπαλό της Φθία Λαμίας και τους ΣΠΑ Καρδίτσας και Γ.Σ. Αντίκυρας.
ΑΡΓΩ (Γεωργουλάς):Φιλιππίδης, Πασχαλίδης, Μαντούδης, Χονδροδήμος, Ιωνάς, Σαράτσης, Σίμος, Σπανουδάκης (λίμπερο), Ξενοκώστας.