Άρση βαρών: Πέντε μετάλλια ο Ολυμπιακός Βόλου

Σε μία ακόμη διοργάνωση το τμήμα άρσης βαρών του Ολυμπιακού Βόλου είχε εξαιρετική παρουσία με σημαντικές διακρίσεις. Οι «ερυθρόλευκοι» κατέκτησαν πέντε μετάλλια στα ανοικτά πρωταθλήματα Ανδρών-Νέων Ανδρών και Γυναικών-Νέων Γυναικών στους ομίλους που φιλοξενήθηκαν σε Δράμα και Αθήνα.

Η σωστή δουλειά από τον προπονητή Μπάμπη Μπορτσέλη και τους αθλητές έφερε για μια ακόμη φορά καλά αποτελέσματα για τον «ερυθρόλευκο» σύλλογο, που είναι ο μοναδικός στη Μαγνησία που εδώ και χρόνια καλλιεργεί το «άθλημα των δυνατών». Η άρση βαρών ανέκαθεν κρατούσε ψηλά τη σημαία του Ολυμπιακού Βόλου και όπως φαίνεται το ίδιο θα συνεχίσει να κάνει και μελλοντικά.

Ας δούμε όμως πιο αναλυτικά τι έκαναν στα ανοικτά πρωταθλήματα οι αθλητές του Μπάμπη Μπορτσέλη. Πρώτος χρονικά αγωνίστηκε ο Νίκος Βαβάλιος στην κατηγορία 89 κιλών, το περασμένο Σάββατο στην Αθήνα. Την επόμενη ημέρα πήραν τη… σκυτάλη ο Γιώργος Μπορτσέλης στην κατηγορία των 81 κιλών και η Γιοβάννα Μπορτσέλη στην κατηγορία των 64 κιλών, μετέχοντας στους αγώνες της Δράμας. Και οι τρεις «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να ανέβουν στο βάθρο των νικητών, κατακτώντας πέντε συνολικά μετάλλια, εκ των οποίων τρία χρυσά, ένα ασημένιο και ένα χάλκινο.

Ο Νίκος Βαβάλιος εντυπωσίασε κατακτώντας δύο πρώτες θέσεις στους Άνδρες και στους Νέους Άνδρες σηκώνοντας 130 κιλά στο αρασέ, 155 στο ζετέ και 285 στο σύνολο.

Ο Γιώργος Μπορτσέλης ήταν εξαιρετικός καταλαμβάνοντας την πρώτη θέση στους νέους και την τρίτη στους άνδρες. Οι επιδόσεις του ήταν 95 κιλά στο αρασέ, 110 κιλά στο ζετέ και 205 στο σύνολο. Τέλος, απόλυτα πετυχημένη ήταν η παρουσία στο πρωτάθλημα για την Γιοβάννα Μπορτσέλη που αγωνίστηκε στις γυναίκες και κατέκτησε την δεύτερη θέση. Σήκωσε 35 κιλά στο αρασέ, 42 κιλά στο ζετέ και 77 κιλά στο σύνολο.

«Ερυθρόλευκες» επιτυχίες και στο τζούντο
Ο Ολυμπιακός Βόλου είχε επιτυχίες και στο τζούντο. Μετείχε στο διεθνές τουρνουά «Πολυμήχανος Οδυσσέας», στη Λάρισα και η συγκομιδή του ήταν τρία ασημένια μετάλλια. Το επίπεδο των αγώνων ήταν πολύ υψηλό με τζουντόκα από όλη την Ελλάδα να προσφέρουν πολλές συγκινήσεις στους θεατές. Ο προπονητής του Ολυμπιακού Σωτήρης Τσόχας είδε με ικανοποίηση δύο αθλητές του να ανεβαίνουν στο βάθρο των νικητών έχοντας δώσει τον καλύτερο εαυτό τους. Ο Βύρων Καρράς ήλθε δεύτερος στους Άνδρες, τόσο στην κατηγορία -100 κιλά, όσο και στην κατηγορία +100 κιλά, ενώ τη 2η θέση πήρε και ο Βαγγέλης Νίτας στα +60 κιλά Παίδων Β’.

Με ανακοινώσεις της η διοίκηση του Α.Σ. Ολυμπιακός Βόλου 1937 συνεχάρη τους αθλητές της άρσης βαρών και του τζούντο για τις επιτυχίες τους, καθώς και τους προπονητές τους.