Απολαυστικό θέαμα πρόσφεραν Παναιτωλικός και Βόλος παρά το 0-0

Μπορεί Παναιτωλικός και Βόλος να είχαν από διπλάσιες τελικές προσπάθειες, καμία όμως δεν κατάφερε να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα, στο μεταξύ τους παιχνίδι στο Αγρίνιο, για την 6η αγωνιστική των πλέι άουτ. Το 0-0 δεν ανταποκρίνεται στην εικόνα του παιχνιδιού, καθώς το θέαμα ήταν πολύ καλό και έλειψε μόνο το γκολ.

Καλό το θέαμα στο πρώτο ημίχρονο
Ένα πολύ ωραίο παιχνίδι έγινε στο πρώτο ημίχρονο, με τον Παναιτωλικό να είναι πιο απειλητικός και επικίνδυνος από τον Βόλο στο ξεκίνημα της αναμέτρησης. Οι γηπεδούχοι είχαν περισσότερο την κατοχή της μπάλας στο πρώτο 20λεπτο και έψαχναν να βρουν τον τρόπο να απειλήσουν την εστία του Κλέιμαν. Οι παίκτες του Βόλου στην αρχή έψαχναν να βρουν τα πατήματά τους και να προσαρμοστούν στο 3-4-3, το οποίο δεν είχαν εφαρμόσει σε άλλο παιχνίδι.

Οι «κυανέρυθροι» φρόντιζαν να αμύνονται, χωρίς όμως να κλείνονται στην άμυνα, καθώς βγήκαν αρκετές φορές στην επίθεση, έχοντας κάποιες καλές στιγμές για να σκοράρουν.

Στο 12’ ο Παναιτωλικός έχασε την πρώτη σπουδαία ευκαιρία στον παιχνίδι, με τον Βέργο να μην μπορεί να νικήσει τον Κλέιμαν, στην κεφαλιά «ψαράκι» που επιχείρησε, ύστερα από τη σέντρα του Περέιρα από τα αριστερά. Ο τερματοφύλακας του Βόλου απέκρουσε σωτήρια.

Στο 17’ ο Φερνάντες έξω από την περιοχή επιχείρησε το σουτ, η μπάλα βρήκε το σώμα του Ροσέρο και κατέληξε άουτ. Έξι λεπτά αργότερα, στο 23’, ο Βόλος και πάλι ήταν αυτός που απείλησε το τέρμα του Ανέστη. Ο Τσοκάνης με εξαιρετική μπαλιά βρήκε τον Ροσέρο, με τον Αντούνες να κοντράρει το σουτ του Κολομβιανού επιθετικού και την μπάλα να καταλήγει κόρνερ.

Το παιχνίδι συνέχισε να έχει ρυθμό, οι δύο ομάδες έδειχναν μεγάλη διάθεση να παίξουν καλό ποδόσφαιρο και στο 26’ ήταν η σειρά του Παναιτωλικού να χάσει ευκαιρία για να σκοράρει. Ο Φλόρες «έκλεψε» την μπάλα, μπήκε στην περιοχή, πάσαρε στον Βέργο, ο αρχηγός των γηπεδούχων καθυστέρησε να σουτάρει, κλείστηκε, η μπάλα απομακρύνθηκε από τον Τριανταφύλλου για να στρωθεί στον Μπελεβώνη. Ο επιτελικός μέσος του Παναιτωλικού έκανε το σουτ, με την μπάλα να περνά λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Κλέιμαν.

Δύο λεπτά αργότερα ο Μπελεβώνης βρήκε τον Βέργο, αυτός από πλάγια θέση θέλησε να «κρεμάσει» τον εξελθόντα Κλέιμαν, με τον Τσοκάνη να διώχνει την μπάλα πριν αυτή καταλήξει στην εστία.

Οι παίκτες του Κώστα Μπράτσου σταδιακά ισορρόπησαν το παιχνίδι και προσπάθησαν να φτάσουν στο γκολ. Στο 33’ σε διαγώνια σέντρα του Ροσέρο, ο Άλχο «έπιασε» την κεφαλιά, με τον Αντέστη να μπλοκάρει την μπάλα. Στο 35’ το σουτ του Μεταξά έφυγε άουτ, ενώ την ίδια τύχη είχε και το σουτ του Φαν Βέερτ στο 40’ μετά από γύρισμα του Γκιουλέν.

Η τελευταία φάση στο πρώτο ημίχρονο ήταν για τον Παναιτωλικό στο 42’. Ο Βέργος βρήκε τον τρόπο να σουτάρει μέσα από την περιοχή και τον Κλέιμαν να αποκρούει σωτήρια, κρατώντας το μηδέν για την ομάδα του.

Φρενήρης ο ρυθμός στο β’ μέρος
Στο δεύτερο ημίχρονο ο Βόλος μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και στο πρώτο 10λεπτο είχε δύο πολύ καλές στιγμές στην επίθεση. Συγκεκριμένα, στο 51’ ο Μπαριέντος, μετά από στρώσιμο της μπάλας από τον Φαν Βέερτ, έκανε το σουτ έξω από την περιοχή, με τον Ανέστη να αποκρούει. Στο 53’ ο Άλχο έκανε ωραία κίνηση, συνέκλινε στον άξονα, σούταρε από το ύψος της περιοχής, με τον Ανέστη να μπλοκάρει την μπάλα.

Δύο λεπτά αργότερα ο Βέργος επιχείρησε το σουτ, με την μπάλα να φεύγει άουτ, ενώ στο 58’ ο Παναιτωλικός έχασε σημαντική ευκαιρία, με τον Μόρσεϊ να σουτάρει και τον Κλέιμαν να αποκρούει σωτήρια. Νέα καλή στιγμή για τους γηπεδούχους στο 60’, όταν ο Ντουάρτε επιχείρησε το μακρινό σουτ, με την μπάλα να περνά λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Κλέιμαν.

Στο 63’ ο Ριένστρα πήρε τη θέση του Τριανταφύλλου, με τη διάταξη του Βόλου να μετατρέπεται σε 4-2-3-1.

Ο Παναιτωλικός κυρίως με μακρινά σουτ προσπαθούσε να απειλήσει το τέρμα του Κλέιμαν. Στο 65’ ο Ντουάρτε σούταρε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι, ενώ στο 67’ την ίδια τύχη είχε το σουτ που επιχείρησε ο Φλόρες.

Ο Νταγκό στο 72’ από πλεονεκτική θέση μέσα από την περιοχή, αφού άλλαξε την μπάλα με τον Καρέλη, έκανε πολύ κακό τελείωμα.

Ο Βόλος στο 78’ έφτασε σε θέση βολής με τον Φαν Βέερτ, όμως το σουτ του Ολλανδού δεν ήταν δυνατό, με τον Ανέστη να μπλοκάρει την μπάλα. Στο επόμενο λεπτό ο Ροσέρο έκανε το σουτ, με τον Ανέστη να αποκρούει.

Στο 87’ ο Κλέιμαν έκανε εξαιρετική επέμβαση στο δυνατό σουτ του Καρέλη, κρατώντας ανέπαφη την εστία του.

Έτσι, οι δύο ομάδες έμειναν στο 0-0, φτάνοντας τους 37 βαθμούς, με τον Βόλο να κατέχει την 11η θέση (ο Παναιτωλικός υπερτερεί στην ισοβαθμία)

Διαιτητής: Τσέτσιλας (Γρεβενών).
Βοηθοί: Μωυσιάδης (Γρεβενών), Θανασιάς (Ηπείρου)
4ος διαιτητής: Ζαμπάλας (Ηπείρου)
Κίτρινες: Αποστολάκης-Γκιουλέν, Κλέιμαν
ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Ανέστης, Αποστολάκης (80’ Λούι), Λάρσον, Αντούνες, Περέιρα, Φλόρες, Μάρτεσον (86’ Μπαρμπόσα), Ντουάρτε, Μπελεβώνης (61’ Καρέλης), Μόρσεϊ (61’ Ντανγκό), Βέργος.
ΒΟΛΟΣ: Κλέιμαν, Σιέλης, Τριανταφύλλου (63’ Ριένστρα), Γκιουλέν, Άλχο, Τσοκάνης, Μπαριέντος, Μεταξάς (83’ Λογαράς), Φερνάντες, Ροσέρο, Φαν Βέερτ.