Αποκλεισμός στις λεπτομέρειες – Η ομάδα μπάσκετ κορασίδων του Ολυμπιακού δεν πέρασε στα τελικά

Χάνοντας στις λεπτομέρειες από τον Απόλλωνα Χαλκίδας με 54-51, η ομάδα μπάσκετ κορασίδων του Ολυμπιακού Βόλου αποκλείστηκε από την τελική φάση του Πανελληνίου πρωταθλήματος. Και αυτό διότι στην πρεμιέρα του 2ου γκρουπ της Β’ φάσης ο Απόλλων Χαλκίδας είχε νικήσει τον «οικοδεσπότη» του ομίλου ΠΑΣ Γιάννινα με 73-37. Έτσι, εξασφάλισε την πρωτιά και το μοναδικό εισιτήριο για τα τελικά της διοργάνωσης.
Σε ένα αγώνα πραγματικό ντέρμπι με τις ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ , τα κορίτσια των Παπαθανασίου-Δέρβου πάλεψαν με όλες τις δυνάμεις τους , αλλά δεν κατάφεραν να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα .
Ο Ολυμπιακός είχε εξ αρχής το προβάδισμα και ξέφυγε ακόμη και με 14 πόντους (13-27) στη δεύτερη περίοδο. Όμως με σερί 10-0 ο Απόλλων μείωσε στο 23-27 του ημιχρόνου. Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα της Χαλκίδας πέρασε μπροστά με 34-33, αλλά η ομάδα του Βόλου ανέκτησε την πρωτοπορία με 41-43.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο «έσπασαν καρδιές» με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται διαρκώς στο προβάδισμα του σκορ. ένα λεπτό πριν το φινάλε η Σαμαντά έγραψε το 53-51 για τον Απόλλωνα. Ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να ισοφαρίσει και η Παπαστεφανή με μία βολή έγραψε το τελικό 54-51.
Δεκάλεπτα: 9-13, 23-27, 41-43, 54-51.
ΑΠΟΛΛΩΝ Χ. (Τσαούσης-Βαφειάδη): Καπουρίτη Κ. 2, Μουρατίδη Λ., Σκούρα, Γκλιάτη, Σαμαντά 24 (1), Ζούση, Παπαστεφανή 3, Κακαρά 13 (2), Μαγκούτα 7 (1), Μουρατίδη Ε. 3 (1), Παπαγεωργίου 2, Λιάλιαρη.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β. (Παπαθανασίου-Ζέρβος): Κούργια, Μπασδέκη 14, Ρωμούδη 6 (1), Μήτραλη 12, Ψιλιώτη, Τσοπανοπούλου 13, Νιφόρου 6, Σιουμουρέκη, Πολύζου, Μανάρα, Κοτοπούλη, Σδρόλια.
Η φετινή πορεία των κορασίδων του Ολυμπιακού ολοκληρώθηκε με νίκη 66-29 επί του ΠΑΣ Γιάννινα και με τη 2η θέση στην Κεντρική Ελλάδα. Όπως φαίνεται και από το τελικό αποτέλεσμα η ποιοτική διαφορά των δύο ομάδων ήταν μεγάλη. Στην πρώτη περίοδο ο Ολυμπιακός δέχθηκε μόλις δύο πόντους, σημειώνοντας παράλληλα 15. Οι βάσεις για τη νίκη είχαν μπει και από εκεί και πέρα απλά μεγάλωνε η διαφορά στο σκορ.
Δεκάλεπτα: 15-2, 35-13, 50-24, 66-29.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β. (Παπαθανασίου-Δέρβος): Κούρια 2, Μπασδέκη 8, Ρωμούδη 2, Μητραλή 14 (1), Ψιλιώτη 4, Τσομπανοπούλου 13, Νιφόρου 6, Σιουμουρέκη 2, Πολύζου, Γκιντσίδη, Μανάρα 3, Σδρόλια 12 (2), Κοτοπούλη.
ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Παπανικολάου) Μπαλωμένου, Οικονόμου Α. 2, Παπανικολάου 9 (1), Κατσάνου 2, Τσαμπαλά, Ζορκάδη 6 (2), Σιντόρη, Οικονόμου Χ. 1, Γκαρτζονίκα, Μανούση 3, Καψάλη 4, Ζήκα 2.