Από τη Νίκη λείπει το γκολ

Η Νίκη κατέβαλε μεγάλη προσπάθεια στο Αλκαζάρ, αλλά δεν κατάφερε να πάρει ούτε βαθμό στο ντέρμπι με την ΑΕΛ. Αιτία η έλλειψη του γκολ σ’ ένα ακόμη παιχνίδι, κάτι που έχει φέρει τη βολιώτικη ομάδα πίσω στη βαθμολογία.

Εμφανώς βελτιωμένη εμφανίστηκε στο Αλκαζάρ η Νίκη. Ωστόσο δεν απέφυγε την ήττα με 1-0 με βασική αιτία την έλλειψη του γκολ. Οι «κυανόλευκοι» δημιούργησαν τις προϋποθέσεις για να σκοράρουν με πιο χαρακτηριστικές αυτές των Λούκα Μιλούνοβιτς (δύο φορές) και Χοσέτε Μιράντα. Ιδίως στην κεφαλιά του δεύτερου η μπάλα «έξυσε» το δεξί δοκάρι φεύγοντας άουτ, με τους φιλάθλους και τους ανθρώπους του βολιώτικου πάγκου να νομίζουν ότι κατέληξε στα δίχτυα.

Βέβαια και η ΑΕΛ είχε ευκαιρίες, αλλά βρήκε μπροστά της έναν σταθερό Βλάντιμρ Μπάγιτς. Ωστόσο ο Σέρβος νικήθηκε στη φάση του 37ου λεπτού, καθώς ήταν αδύνατον να αντιδράσει στο κοντινό πλασέ του Όγκμποε ο οποίος άνοιξε το σκορ.

Παρά το σοκ η Νίκη έβγαλε αντίδραση. Μέχρι να τελειώσει το πρώτο μέρος είχε προλάβει να απειλήσει δύο φορές, όμως πάλι δεν βρήκε στόχο.

Στην επανάληψη ήταν αναμενόμενο οι γηπεδούχοι να θελήσουν να διαχειριστούν το ματς. Ο ρυθμός δεν ήταν ανάλογος, παρόλα αυτά όμως οι φιλοξενούμενοι είχαν τη δυνατότητα να ισοφαρίσουν. Πιο χαρακτηριστικές φάσεις το σουτ του Κάσσου από τη μικρή περιοχή, που αποκρούστηκε ενστικτωδώς από τον Θεοδωρόπουλο και το γύρισμα του Σιαφά προς τον Ροχάνο, ο οποίος δεν πρόλαβε να βρει την μπάλα με προβολή σε κενή εστία.

Ο Αλέκος Βοσνιάδης είχε μελετήσει σωστά το παιχνίδι. Μετά το ματς με τον Ηρακλή στο Καυτανζόγλειο στο πλαίσιο του Κύπελλο Ελλάδας, για δεύτερη φορά φέτος εφάρμοσε σύστημα με τρεις κεντρικούς αμυντικούς, το οποίο απέδωσε καρπούς. Οι τρεις στόπερ δεν υπέπεσαν σε λάθη, ενώ σε μεγάλο βαθμό αναχαίτισαν τις αντίπαλες επιθέσεις.

Στον άξονα της μεσαίας γραμμής ο κ. Βοσνιάδης επέλεξε δύο παίκτες με πολλά τρεξίματα, όπως οι Σάββας Κυριακίδης και Νέτι Μέτσε. Πράγματι αμφότεροι έδωσαν πολλές «μονομαχίες» στο κέντρο, ενώ στην επανάληψη αντικαταστάθηκαν από τους Σταύρο Τσουκαλά και Βασίλη Γαβριηλίδη για να γίνει η ομάδα πιο επιθετική.

Σε γενικές γραμμές η προσπάθεια έγινε από τους «κυανόλευκους», αλλά δεν στάθηκε αρκετή. Αυτό ακριβώς υπογράμμισε και στις δηλώσεις του ο Χρήστος Γρομητσάρης.

«Ξέραμε εξ αρχής ότι θα είναι ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι. Δουλέψαμε όλη την εβδομάδα γι’ αυτό, μπήκαμε καλά στο ματς, αλλά δυστυχώς μείναμε πάλι πίσω στο σκορ. Βγήκαμε έξω στο δεύτερο ημίχρονο, για να ανατρέψουμε το αποτέλεσμα, αλλά  δεν μας «έκατσαν» κάποιες φάσεις που είχαμε, ώστε να γυρίσουμε το αποτέλεσμα» είπε ο στόπερ της Νίκης.

Και πρόσθεσε: «Μπράβο σε όλα τα παιδιά για την προσπάθεια που κάναμε, γιατί, πραγματικά, κάναμε μεγάλη προσπάθεια. Συγχαρητήρια στην ομάδα της ΑΕΛ. Πρέπει να κοιτάξουμε την επόμενη μέρα και να βγάλουμε μια αντίδραση, όχι μόνο με την προσπάθειά μας, αλλά με αποτελέσματα. Συγχαρητήρια σε όλους τους συμπαίκτες μου και στην ΑΕΛ για τη νίκη».

Από την πλευρά του ο Γιώργος Μαϊδανός αναφέρθηκε στη θερμή παρουσία των φιλάθλων στο Αλκαζάρ. «Ήταν ένα γειτονικό ντέρμπι και παίζαμε με μία ομάδα που έχει τους ίδιους στόχους με εμάς. Θέλαμε να αποδείξουμε και στον κόσμο, αλλά και στους εαυτούς μας ότι το προηγούμενο παιχνίδι ήταν μια καλή παρένθεση.

Είχαμε φάσεις, πάθος και ενέργεια. Κάθε ομάδα είχε από ένα ημίχρονο και στο πρώτο μέρος εμείς κάναμε τις φάσεις και καταφέραμε να προηγηθούμε. Η αντίπαλη ομάδα ανέβασε τις γραμμές, έβαλε όλα της τα επιθετικά όπλα μέσα και μας πίεσε αρκετά στο δεύτερο ημίχρονο. Θα μπορούσαμε να διαχειριστούμε καλύτερα κάποιες φάσεις, σημασία έχει όμως οι τρεις βαθμοί κι αυτό κρατάμε.

Θέλω να ευχαριστήσω τον κόσμο για την στήριξη που μας έδωσε. Προσωπικά το νιώθω πρώτη φορά αυτό αγωνιζόμενος με την ΑΕΛ γιατί αυτό το έβλεπα μόνο σε βιντεάκια στο You Tube. Θέλουμε να φέρουμε κι άλλους στις κερκίδες και να είναι γεμάτο και στο τέλος της χρονιάς να πανηγυρίσουμε την άνοδο στη Σούπερ Λιγκ» τόνισε ο αριστερός μπακ της ΑΕΛ.