Ανύπαρκτος επιθετικά ο Ολυμπιακός Β. έχασε 1-0 από τον ΠΑΟΚ Κρηστώνης

Την τρίτη εκτός έδρας ήττα γνώρισε στην Κρηστώνη ο Ολυμπιακός Βόλου, από τον τοπικό ΠΑΟΚ με 1-0 στην αυλαία του πρώτου γύρου του 2ου ομίλου της Γ’ Εθνικής κατηγορίας. Σ’ ένα παιχνίδι στο οποίο οι «ερυθρόλευκοι» δεν απειλήθηκαν από τον αντίπαλο, το έχασαν με χτύπημα πέναλτι του Χατζηασλανίδη στο 33’.

Μπορεί ο Ολυμπιακός να έχασε το ματς από μία άτυχη στιγμή, ωστόσο, η ομάδα δεν είχε ούτε μία ευκαιρία για γκολ, όντας ανύπαρκτη επιθετικά, καθώς έλειψε το καθαρό μυαλό στην τελική πάσα. Με την ήττα αυτή οι «ερυθρόλευκοι» βρίσκονται στην 11η θέση με 14 βαθμούς, με την ολοκλήρωση του πρώτου μισού του πρωταθλήματος.

Ο Κώστας Σταματίου παρέταξε τον Ολυμπιακό με διάταξη 4-3-3. Κάτω από τα δοκάρια κάθισε ο Καβουσάκης, ενώ το δεξί άκρο της άμυνας κάλυψε ο Μαργαρίτης και το αριστερό ο Διαμαντόπουλος. Το κεντρικό αμυντικό δίδυμο αποτέλεσαν οι Κόλα και Παπαϊωάννου. Στη μεσαία γραμμή αγωνίστηκαν οι Καμπέρης, Ακριβόπουλος και Παπαδήμος. Ο Σκοπελίτης επιχειρούσε από τη δεξιά πλευρά, ο Σκύφτας από την αριστερή, με τον Αναστασίου να παίζει στην κορυφή της επίθεσης.

Υπέπεσε σε πέναλτι ο Μαργαρίτης
Στο πρώτο ημίχρονο έγινε ένα πολύ μέτριο παιχνίδι, με τον Ολυμπιακό να μη μπορεί να δημιουργήσει ούτε μία φάση στην επίθεση, προσέχοντας κυρίως τα νώτα του και κρατώντας μακριά από την περιοχή του Καβουσάκη τους παίκτες του ΠΑΟΚ Κρηστώνης.

Από την πλευρά τους οι γηπεδούχοι είχαν την ελαφρά πρωτοβουλία των κινήσεων, δίχως όμως να είναι απειλητικοί για το τέρμα του Ολυμπιακού. Στο 9’ ύστερα από σέντρα του Τσολακίδη ο Κυριακίδης έκανε το σουτ, με τον Καβουσάκη να μπλοκάρει την μπάλα.

Το ματς κυλούσε χωρίς φάσεις μπροστά στις δύο εστίες για να φτάσουμε στο 32’ όταν οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι. Ο Ευθυμάδης επιχείρησε το σουτ, η μπάλα βρήκε στο χέρι του Μαργαρίτη και ο διαιτητής Τσιλίκας καταλόγισε πέναλτι. Ένα λεπτό αργότερα, στο 33’, ο Χατζηασλανίδης το εκτέλεσε γράφοντας το 1-0 για τον ΠΑΟΚ Κρηστώνης.

Μετά το γκολ και μέχρι τη λήξη του πρώτου μέρους ο Ολυμπιακός δεν μπόρεσε να βγάλει αντίδραση, με τον ΠΑΟΚ να έχει ένα σουτ στο 42’ με τον Ευθυμιάδη, με την μπάλα να καταλήγει έξω από τα δοκάρια του Καβουσάκη.

Μεγάλο το πρόβλημα στην επίθεση
Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Κώστας Σταματίου έκανε τρεις αλλαγές περνώντας το παιχνίδι τους Ντινόπουλο, Γιαρλελή και Καρβούνη στις θέσεις των Ακριβόπουλου, Παπαδήμου και Σκύφτα, με στόχο το σχήμα να γίνει πιο επιθετικό, με στόχο το γκολ της ισοφάρισης. Ο Ντινόπουλος πέρασε στην κορυφή της επίθεσης, με τον Αναστασίου να παίζει πίσω από τον φορ.

Το δεύτερο ημίχρονο κύλησε με τον Ολυμπιακό να μην μπορεί να βγάλει αντίδραση και τους «ερυθρόλευκους» να έχουν μεγάλο πρόβλημα στο δημιουργικό κομμάτι και κατ’ επέκταση στην επίθεση.

Οι παίκτες του Κώστα Σταματίου είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, καθώς η ομάδα της Κρηστώνης οπισθοχώρησε για να κρατήσει το αποτέλεσμα, δίχως όμως να δημιουργεί ευκαιρίες για γκολ. Η καλύτερη στιγμή για τον Ολυμπιακό ήταν ένα γυριστό σουτ του Σκοπελίτη στο 89’, με την μπάλα να χτυπά σε σώμα αμυνόμενου και να καταλήγει κόρνερ.

Διαιτητής: Τσιλίκας (Καβάλας)

Βοηθοί: Σαμαράς, Μπέκας (Ημαθίας)

Κίτρινες: Καμπέρης, Αναστασίου-Ματενζίδης, Χατζηασλανίδης

ΠΑΟΚ ΚΡΗΣΤΩΝΗΣ: Σακαλίδης, Χατζηλιάδης, Μωυσιάδης, Μαυροκεφαλίδης, Ματεντζίδης, Κόλα (70’ Καλλίας), Τσολακίδης, Ευθυμιάδης (59’ Ρωμανίδης), Ρουστέμ, Χατζηασλανίδης, Κυριακίδης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ: Καβουσάκης, Μαργαρίτης (79’ Καρατσόλης, 86’ λ. τρ. Κατσαγεωργίου), Διαμαντόπουλος, Παπαϊωάννου, Κόλα, Καμπέρης, Ακριβόπουλος (46’ Ντινόπουλος), Παπαδήμος (46’ Γιαρλελής), Αναστασίου, Σκοπελίτης, Σκύφτας (46’ Καρβούνης).