Ανώτερος ο Πύρασος 4-0 την Αγχίαλο

Ο Πύρασος ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι της Νέας Αγχιάλου επικρατώντας με 4-0 του γηπεδούχου Α.Σ. Αγχίαλος Φθιώτιδες/Θήβες. Το συγκρότημα του Γιάννη Σιαμέτη είχε σε μεγάλη ημέρα τον Ηλία Βλάχο, που πέτυχε χατ τρικ, ενώ κατάφερε να προηγηθεί 0-3 πριν συμπληρωθεί το εικοσάλεπτο, βάζοντας γερές βάσεις το νικηφόρο αποτέλεσμα.

Ο Βλάχος άνοιξε το σκορ στο 5’ με σουτ, ενώ ο ίδιος στο 14’ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του με κοντινό πλασέ, σε μία φάση που ξεκίνησε από πλάγιο άουτ. Η Αγχίαλος είχε την ευκαιρία να ξαναμπεί στο ματς στο 18ο λεπτό όταν ο Δράγνης σημάδεψε το δοκάρι. Και αφού δεν έγινε το 1-2 στη φάση αυτή, στο επόμενο λεπτό ο Οικονόμου σέντραρε από τα δεξιά και ο Κατής με σουτ από το ύψος της περιοχής έγραψε το 0-3. Το 0-4 ήρθε στο β’ μέρος και συγκεκριμένα στο 80’. Συνδυάστηκαν Βλάχος, Αγιασιώτης, Αραπίτσας, με τον τελευταίο να βγάζει τη σέντρα και τον Βλάχο με το κεφάλι να πετυχαίνει το γκολ.

ΑΓΧΙΑΛΟΣ: Μοράβα, Ζητούδης (46’ Τσουκάλης), Κόκκαλης (46’ Δημακόπουλος), Λάζογλου (80 λ.τρ. Σίμος), Προβιάς, Δράγνης, Αχ. Δαμάσκος, Χρ. Δαμάσκος (70’ Τσότζορας), Κόντρα (75’ Ζαφειρίου), Νούσιας, Λάμπρου.

ΠΥΡΑΣΟΣ: Κεφαλάς, Παπαδόπουλος, Μιχόπουλος, Δημητριάδης (81’ Γάτος), Παπαδογιώργος, Μπούτλας (81’ Θεοδωρόπουλος), Οικονόμου, Κατής (62’ Αγιασιώτης), Αραπίτσας, Ζάχος (66’ Καραγιώργος), Βλάχος (81’ Κοσμάς).