“Σίφουνας” ο Ρήγας… παρέσυρε τους Μυρμιδόνες

Σαν … σίφουνας πέρασε από τον Πλάτανο ο Ρήγας Φεραίος. Παρά τις απουσίες τους οι «κυανόλευκοι» δεν αντιμετώπισαν προβλήματα από τους τοπικούς Μυρμιδόνες, τους οποίους συνέτριψαν με 1-7. Για την ομάδα του Λάκη Μπακάλη, πέραν των τριών βαθμών, κέρδος αποτελεί και η εμφάνιση του νεαρού Δημήτρη Αγροκώστα, ο οποίος πέτυχε καρέ τερμάτων. Αξίζει επίσης να σημειωθεί ότι και τα επτά τους γκολ σημειώθηκαν από Βελεστινιώτες που προέρχονται από την ακαδημία του συλλόγου.

Μόλις στο 2’ ο Δ. Αγροκώστας δέχθηκε την ασίστ του Πάσχου και έκανε το 0-1, ενώ στο 9’ ο Πάσχος έγινε από δημιουργός εκτελεστής, αφού με πλασέ σημείωσε το 0-2. Στο 15’ ο Ρόκας εκτέλεσε κόρνερ και ο Γ. Αγροκώστας με κεφαλιά πέτυχε το τρίτο γκολ του Ρήγα. Πέντε λεπτά αργότερα είχαμε μία ακόμη συνεργασία Πάσχου-Δ. Αγροκώστα, με τον τελευταίο να γράφει το 0-4 με σουτ.

Λίγο αργότερα ο Γ. Αγροκώστας σημάδεψε το δοκάρι για να έλθει το γκολ της τιμής για τους Μυρμιδόνες στο 35’ με το πέναλτι που εκτέλεσε ο Μάντζαρης (1-4). Η εσχάτη των ποινών δόθηκε για ανατροπή του Παλάσκα από τον Πάσχο. Ο Ρήγας απάντησε άμεσα στο τέρμα που δέχθηκε, αφού στο 38ο λεπτό ο Γουτούλης σημείωσε το 1-5 με μακρινό σουτ.

Το τελικό 1-7 διαμορφώθηκε στην επανάληψη με δύο ακόμη τέρματα του Δ. Αγροκώστα στο 48’ και στο 58’, μετά από ασίστ του Πάσχου και του Γ. Αγροκώστα αντίστοιχα.

ΜΥΡΜΙΔΟΝΕΣ: Γκόγκος, Τσεκρέζης, Κατσαβριάς, Γ. Κοντοβάς (46’ Χρ. Κοντοβάς), Γ. Μπούρχας, Τσέργας, Χριστοδουλόπουλος, Μάντζαρης, Καλαμάς, Παλάσκας, Νάντζιος.

ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ: Τσιλίγκος, Γοδενόπουλος (77’ Μπομπότης), Βουραζέρης, Βαϊόπουλος, Φιλοσόγλου, Ρόκας (46’ Χασάπης), Πάσχος, Γ. Αγροκώστας (82’ Βλιώρας), Δ. Αγροκώστας (82’ Σταματίου), Γουτούλης, Φούκης (65’ Χρόνης).