Άνετη επικράτηση της Δήμητρας – Νίκησε 4-0 τον Πρωτεσίλαο και παραμένει σε τροχιά ανόδου

Η Δήμητρα Ευξεινούπολης παραμένει σε τροχιά ανόδου μετά την άνετη νίκη της επί του Πρωτεσιλάου με 4-0. Οι «πράσινοι» του Μιχάλη Ανδρωνά πραγματοποίησαν εξαιρετική εμφάνιση και κατέκτησαν ένα ακόμη «τρίποντο» με το οποίο διατηρήθηκε η διαφορά των δύο βαθμών από τον πρωτοπόρο Σαρακηνό.
Το σκορ άνοιξε στο 7ο λεπτό όταν ο Φαράντος έβγαλε σέντρα από τα δεξιά και Σταμάτης Καρράς με κεφαλιά από κοντινή απόσταση παραβίασε την εστία του Βουραζέρη. Ο σκόρερ απείλησε σε δύο ακόμη περιπτώσεις στο α’ μέρος. Στο 17ο λεπτό δεν ολοκλήρωσε τη φάση όπως θα ήθελε, ενώ στο 40’ έκανε μία κεφαλιά πιεζόμενος από αντίπαλο, χωρίς να καταφέρει να βρει στόχο.
Στην επανάληψη η Δήμητρα πίεσε περισσότερο με στόχο το δεύτερο γκολ με το οποίο θα «σφράγιζε» την επιτυχία της. Το «άγγιξε» στο 57’ όταν ο Βούλγαρης εκτέλεσε κόρνερ και ο Κοντοβάς πήρε την κεφαλιά στέλνοντας τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

Τελικά, το πέτυχε δύο λεπτά αργότερα (59’): από νέο κόρνερ του Βούλγαρη, ο Λεϊμονής προσπάθησε ανεπιτυχώς να διώξει και ο Αραπίτσας με κεφαλιά-ψαράκι σημείωσε το 2-0. Στο 68’ ο Τσιλίγκος έκανε βολέ, ο Παπαδόπουλος πήρε την πρώτη κεφαλιά, ακολούθησε νέα του Κρανά με τη μπάλα να στρώνεται στον Βούλγαρη, που από κοντά έγραψε το 3-0.
Στο 73’ ο Βουραζέρης παραχώρησε κόρνερ σε κεφαλιά του Παπαδόπουλου. Αυτό εκτελέστηκε από τον Κατή, με τον Καρρά να παίρνει την κεφαλιά, για να ακολουθήσει σουτ στη κίνηση του Παπαδόπουλου με το οποίο έγινε το 4-0.

Ο Πρωτεσίλαος φάνηκε επιθετικά στο τελευταίο δεκάλεπτο, όπου επεδίωξε το γκολ της τιμής. Όμως, οι προσπάθειες των Λάμπρου, Νικογιάννη, Βαλωτή εξουδετερώθηκαν από τον τερματοφύλακα της Δήμητρας Τσιλίγκο.
Η χθεσινή ήταν η 11η νίκη της Δήμητρας στο φετινό πρωτάθλημα, με την ομάδα της Ευξεινούπολης να έχει την καλύτερη διαφορά τερμάτων (+38), αλλά και την παραγωγικότερη επίθεση με 51 γκολ. Ο δεύτερος στον σχετικό πίνακα Ρήγας έχει σημειώσει 41, ενώ ο πρωτοπόρος της βαθμολογίας Σαρακηνός έχει πετύχει 31, δηλαδή υστερεί κατά 20 τέρματα από τους «πράσινους».
Όσο για τον Πρωτεσίλαο υπέστη την 5η του ήττα. Παραμένει στο μέσον της βαθμολογίας έχοντας τέσσερις περισσότερους βαθμούς από τις ομάδες που θα παίξουν στα πλέι άουτ, ενώ μάλλον είναι αρκετά μακριά (στο -9) από την 4η θέση που οδηγεί στα πλέι οφ.
ΔΗΜΗΤΡΑ: Τσιλίγκος, Φαράντος, Χονδρογιάννης, Τσιάτσιος, Στεφανής, Θωμαΐδης (76’ Μπιρμπίλης), Κρανάς, Καρράς, Αραπίτσας (60’ Παπαδόπουλος), Βούλγαρης (69′ Κλουκουτάρας), Κοντοβάς (72’ Κατής).
ΠΡΩΤΕΣΙΛΑΟΣ: Βουραζέρης, Ακριβούσης (70’ Βέτσικας), Λάμπος, Λεϊμονής, Μαλλιαρός (70’ Χασιώτης), Σούδης, Νικογιάννης, Λάμπρου, Δημητρίου (88’ Κλίντον), Άλμπαν (73’ Παναγιώτου), Βαλωτής.