«Διπλό» με ανατροπή – Ο Θησέας επικράτησε 1-2 του Διγενή Νεοχωρίου

Μπορεί να έμεινε πίσω στο σκορ από το 35’, όμως, ο Θησέας Αγριάς των πολλών απουσιών, κατάφερε να φύγει νικητής από το δημοτικό γήπεδο Οιχαλίας, επικρατώντας του Διγενή Νεοχωρίου με 1-2. Παλικαρίσια εμφάνιση από τους «πράσινους» που παρατάχθηκαν με νεανική σύνθεση.

Ο τεχνικός των φιλοξενούμενων, Λάκης Μπακάλης, παρέταξε την ομάδα του, με διάταξη 3-4-2-1. Τερματοφύλακας ήταν ο Ντ. Βαν Ντε Γουίχε. Την τριάδα της άμυνας αποτέλεσαν οι Ερ. Βαν Ντε Γουίχε, Ιακωβίδης και Γαλανόπουλος. Στη μεσαία γραμμή από δεξιά προς αριστερά τοποθετήθηκαν οι Γ. Κυρίτσης, Θ. Κυρίτσης, Μπόρας και Διαμαντόπουλος, ενώ ως κεντρικοί επιθετικοί μέσοι ξεκίνησαν, οι Λίτσος και Ιωαννίδης. Τέλος, σέντερ φορ ήταν ο Βλάχος.
Στο 35’ ο Διγενής Νεοχωρίου προηγήθηκε 1-0 με κοντινή προβολή του Μακρή. Στο δεύτερο ημίχρονο και πιο συγκεκριμένα στο 60’, ο Θ. Κυρίτσης έστρωσε τη μπάλα στον Μπόρα, ο οποίος με μακρινό σουτ σημείωσε το 1-1. Στο 80’ ο Μπόρας έκλεψε τη μπάλα από το Γούσιο και μπήκε μέσα στην αντίπαλη περιοχή, με τον τελευταίο να τον ανατρέπει και να αντικρίζει απευθείας την κόκκινη κάρτα. Στο ίδιο λεπτό, ο Βλάχος ευστόχησε από τα ένδεκα μέτρα, κάνοντας το 1-2, που ήταν και το αποτέλεσμα του αγώνα.

Στο 87’ ο διαιτητής της αναμέτρησης, κ. Χρήστος Αγγελούλης, είδε χτύπημα εκτός φάσης του Γ. Κυρίτση στον Λαγκαδινό, αποβάλλοντας με απευθείας κόκκινη κάρτα τον παίκτη του Θησέα, ενώ καταλόγισε και πέναλτι. Ο Μακρής ανέλαβε την εκτέλεση  με τον Ντάριο Βαν Ντε Γουίχε να του λέει «όχι», αποκρούοντας τη μπάλα στη δεξιά γωνία της εστίας του.

Οι Αγριώτες διαμαρτύρονται για τη φάση του 87ου λεπτού. Υποστηρίζουν πως και ο ίδιος ο Λαγκαδινός παραδέχθηκε ότι δεν τον χτύπησε ο Γ. Κυρίτσης. Τέλος, αξίζει να αναφέρουμε την επανεμφάνιση του Αρκάδιου Δημητριάδη ένα χρόνο μετά τον σοβαρό τραυματισμό του. Αντικατέστησε τον Βλάχο στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Μετά το τέλος του αγώνα ο προπονητής του Θησέα Λάκης Μπακάλης δήλωσε στη «ΘτΔ»: «Συγχαρητήρια στα παλικάρια μου για την προσπάθεια. Πήραμε νίκη, με ανατροπή στην έδρα του Διγενή Νεοχωρίου, πραγματοποιώντας πολύ καλό παιχνίδι, ιδιαίτερα στο β’ μέρος της αναμέτρησης. Μπορεί να είχαμε πολλές απουσίες, αλλά αυτό δεν μας επηρέασε. Συνεχίζουμε τη σκληρή δουλειά».
Κόκκινες: 80’ Γούσιος – 87’ Γ. Κυρίτσης.
Διαιτητής: Αγγελούλης (Λάρισας).
Βοηθοί: Πατέτσος, Παραφέστας (Λάρισας).
ΔΙΓΕΝΗΣ ΝΕΟΧΩΡΙΟΥ: Ψωμιάδης, Τσιγαρίδας, Μανώλης (70’ Δ. Τεντολούρης), Γούσιος, Μωραΐτης, Μακρής, Ε. Αλεξίου (77’ Δ. Αλεξίου), Διβανές, Α. Τεντολούρης (84’ Σταμέκος), Γκαζιάς (63’ Λαγκαδινός), Κοντογιώργος.
ΘΗΣΕΑΣ ΑΓΡΙΑΣ: Ντ. Βαν Ντε Γουίχε, Γ. Κυρίτσης, Διαμαντόπουλος, Ιακωβίδης, Ε. Βαν Ντε Γουίχε, Γαλανόπουλος, Λίτσος (62’ Ζαχαράκης), Μπόρας, Βλάχος (91’ Δημητριάδης), Θ. Κυρίτσης, Ιωαννίδης (93’ Νιαώτης).