Ανάμικτα συναισθήματα στη Νίκη

Ανάμικτα συναισθήματα επικρατούν στη Νίκη. Από τη μια μεριά υπάρχει ικανοποίηση για την πολύ καλή εμφάνιση κόντρα στην Καλαμάτα, αλλά από την άλλη υπάρχει και πικρία γιατί η ομάδα δεν κατάφερε να πάρει τους τρεις βαθμούς.

Μεγάλη είναι η πικρία στη Νίκη μετά το 2-2 με την Καλαμάτα. Όποιος ήταν στο γήπεδο θα μπορούσε να αντιληφθεί πόσο άδικο ήταν το τελικό αποτέλεσμα.

Οι «κυανόλευκοι» στο πρώτο ημίχρονο έκαναν το λάθος να ασχοληθούν υπερβολικά με τη διαιτησία. Ειδικότερα στο στόχαστρό τους βρέθηκε ο α’ βοηθός, ο οποίος δεν υπέδειξε οφσάιντ στη φάση του 22’, όταν στη συνέχεια ο κ. Κατσικογιάννης καταλόγισε πέναλτι για χέρι του Ροχάνο μέσα στη μεγάλη περιοχή. Πράγματι ο κ. Λίκζας είναι αδικαιολόγητος, καθώς επρόκειτο για στημένη φάση, που του επέτρεπε να βρίσκεται στην ευθεία με την αμυντική γραμμή των γηπεδούχων και όπως έδειξε ο τηλεοπτικός φακός οι παίκτες της «Μαύρης Θύελλας» -ειδικότερα ο Γκαλίτσιος- ήταν εμφανώς εκτεθειμένοι.

Σύμφωνα με τον κανονισμό δεν χρειάζεται οι παίκτες που βρίσκονται σε θέση οφσάιντ να ακουμπήσουν την μπάλα για να καταλογιστεί παράβαση. Και μόνο που κινήθηκαν προς την πορεία της μπάλας, θεωρείται ότι συμμετείχαν στη φάση, άρα έπρεπε να υποδειχθούν οφσάιντ και η φάση να τελειώσει εκεί.

Στην ανάπαυλα του ημιχρόνου ο Αλέκος Βοσνιάδης θέλησε να ηρεμήσει τους παίκτες του και τους συνέστησε να αφοσιωθούν στο αγωνιστικό κομμάτι. Πράγματι αυτό έκαναν οι «κυανόλευκοι» παρουσιάζοντας εξαιρετικό πρόσωπο στην επανάληψη, όταν δημιούργησαν πολλές φάσεις από τις οποίες αξιοποίησαν όμως μόνο αυτή του 65ου λεπτού με τον Ροχάνο.

Και σαν να μην έφτανε μόνο αυτό, ήρθε το 78’, όταν ο Ηλιόπουλος ισοφάρισε σε 2-2 κόντρα στη ροή του αγώνα και «έκλεψε» δύο βαθμούς μέσα από τα χέρια του βολώτικου συγκροτήματος.

Το ματς του περασμένου Σαββάτου προκάλεσε ανάμικτα συναισθήματα στη Νίκη. Από τη μία μεριά ικανοποίηση για την εξαιρετική εμφάνιση και από την άλλη πικρία για το ότι η ομάδα δεν νίκησε, πράγμα που αποτυπώνεται και στα λόγια του Γιώργου Τζοβάρα.

«Ήταν ένα παιχνίδι που πιστεύω αξίζαμε να το πάρουμε. Ήμασταν κυρίαρχοι από το πρώτο ως και το τελευταίο λεπτό.

Δυστυχώς έτσι είναι η μπάλα. Κάποιες φορές τα αποτελέσματα έρχονται, κάποιες φορές δεν έρχονται. Εμείς σαν ομάδα, σαν Νίκη είμαστε αφοσιωμένοι στον στόχο μας, έχουμε την ψυχολογία με το μέρος μας, δουλεύουμε πάρα πολύ σκληρά και στις προπονήσεις και γενικότερα»

«Το πλάνο και ο στόχος παραμένουν όπως έχουν. Πάμε παιχνίδι με παιχνίδι να κερδίσουμε ό,τι καλύτερο και όπως είχα πει παλιότερα, να ανατρέψουμε την κατάσταση και να πάμε όσο πιο ψηλά γίνεται» κατέληξε ο Βολιώτης ποδοσφαιριστής.