Άλλο ένα 0-0 για τον Ολυμπιακό Βόλου σε φιλικό παιχνίδι

Δεν ανέδειξε νικητή το φιλικό παιχνίδι ανάμεσα στον Ολυμπιακό Βόλου και στον Εθνικό Νέου Κεραμιδίου, το οποίο διεξήχθη στις αθλητικές εγκαταστάσεις στην Άλλη Μεριά. Για τρίτο σερί φιλικό οι «ερυθρολευκοι» έμειναν στο 0-0, αντιμετωπίζοντας και πάλι πολλά προβλήματα στην επίθεση.
Ο Σάκης Θεοδοσιάδης παρέταξε την ομάδα με διάταξη 4-3-3. Κάτω από τα δοκάρια κάθισε ο Καβουσάκης, ενώ το δεξί άκρο της άμυνας κάλυψε ο Παπαδήμος και το αριστερό ο Διαμαντόπουλος. Το κεντρικό αμυντικό δίδυμο αποτέλεσαν οι Ακριβόπουλος και Παπαϊωάννου. Στη μεσαία γραμμή αγωνίστηκαν οι Ψιάνος, Κόλα και Σκοπελίτης, ενώ την επιθετική τριπλέτα αποτέλεσαν οι Ντινιωτάκης (δεξιά), Καρατσόλης (αριστερά) και Αναστασίου στην κορυφή της επίθεσης.

Καλύτερος ο Εθνικός στο πρώτο μέρος
Στο πρώτο ημίχρονο έγινε ένα δυνατό παιχνίδι και από τις δύο ομάδες, με τον Ολυμπιακό να πιέζει ψηλά στην προσπάθειά του να μην επιτρέψει στους παίκτες του Εθνικού να βγαίνουν με αξιώσεις στην επίθεση.
Στο ανασταλτικό κομμάτι οι «ερυθρόλευκοι» τα πήγαν πολύ καλά, απέναντι σε πιο έμπειρους ποδοσφαιριστές, που έχουν αγωνιστεί (ορισμένοι από αυτους) και σε υψηλότερο επίπεδο. Ο Εθνικός ήταν καλύτερος σε γενικές γραμμές, είχε μια ελαφριά πρωτοβουλία κινήσεων, με τον Ολυμπιακό πάντως, να κλείνει σωστά τους χώρους και το πρόβλημα να εστιάζεται, όπως και στα προηγούμενα παιχνίδια, στο μεσοεπιθετικό κομμάτι. Οι «ερυθρόλευκοι» δεν μπορούσαν να βρουν διαδρόμους στην αντίπαλη άμυνα, έλειψε η δημιουργία φάσεων, αν και η καλύτερη στιγμή στο πρώτο ημίχρονο ήταν για τον Ολυμπιακό στις καθυστερήσεις.
Με την συμπλήρωση 15 λεπτών στο ματς, ο Διαμαντόπουλος εκτέλεσε φάουλ, με την μπάλα να φεύγει λίγο έξω από τη συμβολή των δοκαριών του Πατσιογεώργου. Ο Εθνικός απάντησε στο 20’ στις ευκαιρίες του Ολυμπιακού. Μετά από εκτέλεσε κόρνερ ο Μπατσώνης με κεφαλιά δεν μπόρεσε να νικήσει τον Καβουσάκη, ο οποίος απέκρουσε την μπάλα. Στο 28’ η κεφαλιά του Μπατσώνη δεν βρήκε τον στόχο, ενώ στο 33’ το σουτ του Σκοπελίτη κατέληξε αρκετά μέτρα άουτ.
Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Παπαδήμος από τα δεξιά έκανε ωραία κίνηση, γύρισε την μπάλα στο ύψος της μεγάλης περιοχής, με τον Ντινιωτάκη να σουτάρει από πλεονεκτική θέση άουτ.

Ανέβηκε ο Ολυμπιακός στην επανάληψη
Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος από τον Εθνικό, είχε ορισμένες καλές προϋποθέσεις να απειλήσει το τέρμα του Πατσιογιώργου, όμως οι «ερυθρόλευκοι» τα χαλούσαν στην τελική προσπάθεια.
Στο β’ 45λεπτο δεν υπήρχαν αξιόλογες φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες με καλύτερη στιγμή αυτή του 55ου λεπτού, όταν ο Κυρίτσης με κεφαλιά έστειλε την μπάλα άουτ.
ΟΛΥΜΠΑΚΟΣ: Καβουσάκης, Παπαδήμος (65’ Λάμπος), Διαμαντόπουλος (74’ Θεοδωρόπουλος), Ακριβόπουλος (46’ Σιουμουρέκης), Παπαϊωάννου (78’ Γαλανόπουλος), Ψιάνος (78’ Μυλωνάς), Κόλα (70’ Κόφφας), Σκοπελίτης (65’ Καμπέρης, 90’ Σκούρας), Ντινιωτάκης (74’ Κατσαγεωργίου), Καρατσόλης (46’ Κυρίτσης), Αναστασίου (46’ Σταμπουλής).
ΕΘΝΙΚΟΣ ΝΕΟΥ ΚΕΡΑΜΙΔΙΟΥ: Πατσιογιώργος, Κόλα, Λαμπίρης, Φυτόπουλος, Γιαζιτζόγλου, Ιντζόγλου, Κωτσαρίδης, Μπατσώνης, Σεχολάρι, Κριεμάντι, Μαργαρίτης.
Στο δεύτερο μέρος αγωνίστηκαν και οι: Χατζημπουργάνης, Τόσκας, Ξυδούς, Ζουκάν, Τρούμπαλος, Γκιώνης, Δαλαμήτρας