Αήττητος ο Βόλος με Απόλλωνα Σμύρνης

Τέσσερα παιχνίδια έχουν δώσει Βόλος και Απόλλων Σμύρνης στα δύο χρόνια που έχουν βρεθεί αντίπαλοι στη Σούπερ Λιγκ. Ο Βόλος είναι αήττητος, έχοντας δύο νίκες και δύο ισοπαλίες.

Πέρυσι οι δύο σημερινοί «μονομάχοι» αναμετρήθηκαν δύο φορές στην κανονική περίοδο και μία στα πλέι άουτ. Το πρώτο χρονικά ματς διεξήχθη στις 30/11/2020 και έληξε ισόπαλο 3-3. Η «Ελαφρά Ταξιαρχία» προηγήθηκε με 3-0, με τέρματα των Τσιλούλη στο 43’, Ντομίνγκες στο 48’ και Τομάς στο 55’, για να ακολουθήσουν τρία τέρματα για τον Βόλο από τους Δουβίκα στο 60’, Μπαρτόλο στο 79’ και Κολόμπο στο 90’. Την ίδια αγωνιστική περίοδο στο παιχνίδι του δευτέρου γύρου ο Βόλος είχε νικήσει με 2-0 στο Πανθεσσαλικό (21/2/2021), με τέρματα των Δουβίκα με πέναλτι και Ριένστρα. Στα πλέι άουτ πέρυσι, Απόλλων και Βόλος έμειναν στο 0-0 στη Ριζούπολη (26/4/2021). Φέτος, στο παιχνίδι του πρώτου γύρου ο Βόλος είχε νικήσει με 3-1 εκτός έδρας. Σκόραραν οι Φερνάντες στο 4’, Φαν Βέερτ στο 49’ και Μπαρτόλο στο 63’. Για τον Απόλλωνα είχε πετύχει γκολ ο Ιωαννίδης στο 65’.