Αήττητες οι γυναίκες της Νίκης – Επιβλήθηκαν με 43-65 του Ολυμπιακού Κ21

Αήττητη συνεχίζει η γυναικεία ομάδα μπάσκετ της Νίκης στο πρωτάθλημα της ΕΣΚΑΘ. Οι «κυανόλευκες» στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής επιβλήθηκαν με 43-65 της ομάδας Κ21 του Ολυμπιακού Βόλου στο κλειστό του ΕΑΚ.

Η ομάδα του Νίκου Γαλανάκη μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και με «όπλο» τον αιφνιδιασμό, σε συνδυασμό με τα λάθη των παικτριών του Ολυμπιακού και την αστοχία στην επίθεση, προηγήθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο με 21-5.

Στη συνέχεια οι «ερυθρόλευκες» βρήκαν ρυθμό, είχαν καλύτερες επιλογές στην άμυνα, για να ολοκληρωθεί το ημίχρονο με τη Νίκη να προηγείται με 18-33.

Στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενες συνέχισαν να ελέγχουν το παιχνίδι και κατάφεραν να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα, επικρατώντας με 43-65.

Αυτή ήταν η πρώτη ήττα για τον Ολυμπιακό, ο οποίος αγωνίζεται με νεαρές παίκτριες από τα τμήματα κορασίδων και νεανίδων του συλλόγου.

Πρώτη σκόρερ για τη Νίκη ήταν η Ελένη Παρασχάκη με 16 πόντους, ενώ 14 σημείωσε η Κωστούλα. Από τον Ολυμπιακό η Ιωάννα Αρτεμισίου πέτυχε 15 πόντους, ενώ 12 σημείωσε η Μαρία Στάμου.

Διαιτητές: Ι. Μπουγλός, Π. Μπουγλός
Δεκάλεπτα: 5-21, 18-33, 30-48, 42-65.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β. (Παπαθανασίου, Ράμμου) Δεμελή, Χούτα 9, Κανελλοπούλου, Λιόλιου, Στάμου 12, Κ. Παρασχάκη, Αρτεμισίου 15 (1), Βογιατζάκη, Μοδέα 4, Τζανετοπούλου, Σιμιτζή 3.
ΝΙΚΗ (Γαλανάκης) Γεροκώστα, Κωστούλα 14 (1), Ε. Παρασχάκη 16, Ντέγκα 5, Αλεξίου, Νούλα, Κωνσταντούλα, Παπαγακή 11, Κατσιοπούλου 3 (1), Πασχαλίδη, Ζουμπούλη 8, Στρίγκου 8.