«Άγγιξε» τη μεγάλη ανατροπή… Ο Ολυμπιακός γύρισε από το -21 αλλά έχασε 75-69 από τους Ικάρους

Ακόμη μία εντός έδρας ήττα για τον Ολυμπιακό, 69-75 από τους Ικάρους Τρικάλων για την 14η αγωνιστική του 3ου ομίλου της Γ’ Εθνικής μπασκετ. Οι «ερυθρόλευκοι» έχαναν με 21 πόντους στο ημίχρονο, έκαναν την αντεπίθεση και προσπέρασαν στο σκορ, αλλά στα τελευταία λεπτά είχαν λύσεις μόνο με βολές.
Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο για 14 λεπτά, με τον Λουλούδη να έχει σημαντική βοήθεια στο σκοράρισμα με 8 πόντους (από τους πρώτους 9 του Ολυμπιακού όταν το σκορ ήταν 9-10) και η α’ περίοδος έληξε 15-19. Η βολιώτικη ομάδα προσπέρασε με τρίποντο του Σκαμάγκα και δίποντο του Κωστούλα, 26-24 στο 14′ αλλά έπαθε «μπλακ-άουτ» διαρκείας… Έμεινε έξι λεπτά μέχρι τη λήξη του α’ ημιχρόνου χωρίς πόντο και δέχθηκε σερί 0-23 (!) με αρκετά καλάθια στον αιφνιδιασμό και χάνοντας πολλά αμυντικά ριμπάουντ.

Για ακόμη ένα ματς βρέθηκε να κυνηγάει μεγάλη διαφορά, 26-47 στην ανάπαυλα του ημιχρόνου, όπως έχει συμβεί και σε άλλα ματς στο κλειστό του ΕΑΚ. Ωστόσο την κάλυψε πλήρως.  Ξεκίνησε το τρίτο δεκάλεπτο με σερί 13-0 κρατώντας, με άμυνα «ζώνης», τους Ικάρους χωρίς σκορ για 6:20. Ο Μπόγδανος με 9 πόντους έδωσε το σύνθημα της αντεπίθεσης και η ψαλίδα της διαφοράς έκλεισε τους οκτώ, 39-47 και 41-49. Οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν δύο τρίποντα με τους Αργύρη, Φούντα, με αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός να μην μειώσει περισσότερο και η γ’ περίοδος έκλεισε στο 45-57.

Οι παίκτες του Παναγιώτη Γκουγκουτούδη πίστεψαν στην ανατροπή και ξεκίνησαν την τελευταία περίοδο με νέο σερί 13-0, όταν ο Ίλτσογλου σημείωσε δύο συνεχόμενα τρίποντα (ήταν άποντος μέχρι το 29′ του αγώνα). Ο Ολυμπιακός προσπέρασε 58-57 στο 35:30, αλλά στη συνέχεια για τέσσερα λεπτά πήρε πόντους μόνο με βολές του Μπόγδανου (3/6 στο σημείο αυτό). Με το σκορ στο 61-63, ο Φούντας ευστόχησε, ο Ίλτσογλου είχε τρίποντο που μπήκε και βγήκε όπως συνηθίζουμε να λέμε και ο Φούντας με σουτ έξω από τα 6,75 έγραψε το 61-68 στο 38:07.

Εν συνεχεία μία βολή του Μπόγδανου, καλή άμυνα αλλά άστοχο τρίποντο του Κωστούλα. Ο Φούντας με βολή το 62-69, μία βολή επίσης ο Μπόγδανος κι ενώ ο Στάνκοβιτς αστόχησε, ο ίδιος παίκτης πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και στην ουσία «τελείωσε» το ματς. Οι Σκαμάγκας,  Ίλτσογλου πέτυχαν τρίποντα, αλλά οι Ίκαροι είχαν 6/6 βολές στα τελευταία 34” κι έφυγαν με το «διπλό» από το Βόλο, έχοντας την υποστήριξη περίπου 40 παιδιών της Ακαδημίας του Γιώργου Φούντα που έδωσαν ωραίο χρώμα με τις φωνές τους στο γήπεδο.

Δεκάλεπτα: 15-19, 26-47, 45-57, 69-75

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β. (Γκουγκουτούδης): Στύλας 6 (3/3δ., 0/4τρ.), Ίλτσογλου 13 (2/2β., 1/9δ., 2/5τρ.), Κωστούλας 8 (0/1β., 4/6δ., 0/1τρ.), Αναστασόπουλος, Μπόγδανος 29 (14/20β., 6/10δ., 1/6τρ.), Λουλούδης 8 (4/4δ., 3 τάπες), Σκαμάγκας 6 (0/1δ., 2/2τρ.), Μπουσκολίτσης (0/4τρ.).
ΙΚΑΡΟΙ ΤΡΙΚΑΛΩΝ (Σδράκας): Μέξης 10 (5/6δ.), Μπαρμπαρούσης 3, Α. Κολέτσιος 7 (1), Βλάχος 3 (1), Β. Κολέτσιος 2, Αργύρης 17 (2), Ντούρβας 8 (2/7τρ.), Τζιοβάρας, Φούντας 25 (4/4β., 6/7δ., 3/9τρ.), Στάνκοβιτς.

13. Νικόπολη (845-1062) 15

* Ρεπό στον β’ γύρο έκανε ο ΑΟΚ Βέροιας.

Βαριά ήττα για τις γυναίκες

Για την Α2 μπάσκετ γυναικών, ο Ολυμπιακός ηττήθηκε 22-69 από τον Απόλλωνα Καλαμαριάς. Τα δεκάλεπτα ήταν 10-21, 12-36, 16-59, 22-69, ενώ για την ομάδα του Κώστα Δέρβου αγωνίστηκαν (και σκόραραν) οι: Τσουκαλά, Γκρίνια 2, Τζανετοπούλου, Κανελλοπούλου 5, Λιόλιου , Τεβετζίδου 2, Παρασχάκη 2, Αρτεμισίου 7 (1), Σιουμουρέκη, Χαβαλέ, Σπυριδοπούλου 4, Ντόνα.