Άφησαν ανοιχτούς λογαριασμούς Ολυμπιακός και Άρης

Ολυμπιακός και Άρης πρόσφεραν ωραίο θέαμα στο Καραϊσκάκη, με τρία γκολ μέσα σε ένα τέταρτο, αλλά και αρκετές χαμένες ευκαιρίες, κυρίως από πλευράς Πειραιωτών, αλλά το 2-1 δε δίνει καμία σιγουριά στους «ερυθρόλευκους».

Οι δύο ομάδες άφησαν ανοιχτούς λογαριασμούς αναφορικά με την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας, στα ημιτελικά του θεσμού. Ο Άρης κατάφερε να σκοράρει στο ματς και κράτησε ζωντανές τις ελπίδες του για πρόκριση.

Τόσο ο Ολυμπιακός όσο και ο Άρης στο πρώτο ημίχρονο μπήκαν με έναν τρελό ρυθμό! Αμφότερες οι ομάδες μπήκαν δυνατά και… ορεξάτες για καλό και επιθετικό ποδόσφαιρο.

Μόλις στο 1ο λεπτό της αναμέτρησης ο Ολυμπιακός κατάφερε να ανοίξει το σκορ!

Ο Κάιπερς ήταν αυτός ο οποίος έκανε τη σέντρα στην περιοχή του Άρη, ο Χασάν ξέφυγε από τον Σάκιτς και με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0!

Δύο λεπτά αργότερα, συγκεκριμένα στο 3′, έγινε η σέντρα από τα δεξιά, ο Μάνος έκανε το γύρισμα στη μικρή περιοχή του Ολυμπιακού. Εκεί όπου ο Μπα βρήκε την μπάλα στην προσπάθειά του να διώξει, αλλά την έστειλε άθελά του στα δίχτυα του Τζολάκη για το 1-1.

Το γκολ αυτό δεν «κλείδωσε» τον Ολυμπιακό. Το αντίθετο, συνέχισε να είναι επιθετικός και αμέσως κυνήγησε το γκολ. Στο 7′ ο Τιάγκο Σίλβα εκτέλεσε το κόρνερ, ο Χασάν έκανε την κεφαλιά και ο Κουέστα έδιωξε εντυπωσιακά!

Στο 14′ ο Χασάν σημείωσε το δεύτερο προσωπικό του γκολ στο ματς! Σέντρα του Χολέμπας από τ’ αριστερά, ξέφυγε ο Αιγύπτιος από τον Σάκιτς και με πλασέ έκανε το 2-1 στον αγώνα.

Στη συνέχεια αμφότερες οι ομάδες συνέχισαν να έχουν επιθετικό προσανατολισμό, χωρίς όμως να σημειωθεί άλλο γκολ. Μπήκαν τρία γκολ στο πρώτο τέταρτο και το 2-1 έμεινε μέχρι το ημίχρονο.

Το έλεγξε ο Ολυμπιακός, αλλά…
Το δεύτερο ημίχρονο δεν ήταν ίδιο με το πρώτο. Οι δύο ομάδες ήταν πιο «κλειστές» και ιδιαίτερα ο Άρης που έκανε νωρίς αλλαγές. Στο 59′ ο Άκης Μάντζιος επέλεξε να αλλάξει πρόσωπα στην άμυνά του, αφού δεν ήταν ικανοποιημένος.

Γενικά έγιναν και από τις δύο ομάδες γρήγορα αλλαγές, αυτό είχε ως συνέπεια να χαλάσει και ο ρυθμός.

Υπήρχε κινητικότητα, αλλά όχι αυτή του πρώτου ημιχρόνου.

Χαρακτηριστικό πως δε σημειώθηκε κάποιο γκολ, αλλά από την άλλη ο Ολυμπιακός είχε ευκαιρίες για να σκοράρει.

Έμεινε το 2-1 για τον Ολυμπιακό, ένα σκορ νίκης αλλά σε καμία περίπτωση σίγουρο ενόψει του επαναληπτικού στη Θεσσαλονίκη…

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Τζολάκης, Λαλά, Παπασταθόπουλος (68′ Σεμέδο), Μπα, Χολέμπας, Μπουχαλάκης (62′ Καμαρά), Τιάγκο Σίλβα, Ραντζέλοβιτς, Βρουσάι (80′ Μασούρας), Κάιπερς (80′ Ελ Αραμπί), Χασάν (62′ Φορτούνης).

ΑΡΗΣ: Κουέστα, Δεληζήσης (59′ Κάτσε), Τζέγκο, Σούντγκρεν, Ρόουζ, Σάκιτς (59′ Μπεναλουάν), Σάσα, Μπρούνο Γκάμα (80′ Μπρούνο), Ξαντέ Σίλβα, Μπερτόλιο (59′ Ιωάννου), Μάνος (69′ Μήτρογλου).