A2 βόλεϊ: Η γυναικεία ομάδα της Αργούς ηττήθηκε από τη Νέα Γενεά

Παρά τη μεγάλη προσπάθεια που κατέβαλε η γυναικεία ομάδα βόλεϊ της Αργούς στη Θεσσαλονίκη, δεν κατάφερε να αποφύγει την ήττα από τη Νέα Γενεά, για την 12η αγωνιστική της Α2 Εθνικής κατηγορίας. Το τελικό 3-0 για την ομάδα της Θεσσαλονίκης δεν αντικατοπτρίζει την εικόνα του αγώνα, αφού η ΑΑργώ παρουσιάστηκε ανταγωνιστική σε όλα τα σετ, τα οποία έχασε στις λεπτομέρειες. Σίγουρα δικαιούταν κάτι καλύτερο. Σημαντικό και αρκετά καθοριστικό τα διαιτητικά λάθη στους τελευταίους πόντους του 1ου και 2ου σετ. Στην Θεσσαλονίκη δεν ταξίδεψαν λόγω ασθένειας δύο βασικές παίκτριες, η κεντρική Πολίτα Ξάνθη και η διαγώνιος Βικτώρια Πόλη.

Τα σετ: 25-22, 27-25, 25-21.

ΑΡΓΩ (Σταθόπουλος, Φουρκιώτης): Γερολυμάτου, Αγγέλη,

Μαστρογιάννη, Τζιοβάρα (λ.), Καλοφορίδη (λ.), Στύλα, Παντελή, Αργυροπούλου, Σουντουλουμάκη, Κασιούρα Χ., Προκούντινα, Χουτζοπούλου.

Αναλυτικά, τα αποτελέσματα της 12ης ημέρας: Ίκαρος Έδεσσας-Φοίνικας Αλεξ. 0-3 (19-25, 9-25, 10- 25), ΕΑΛ-Α.Σ. Γιάννενα 3-1 (25-21, 25-20, 21-25, 25-10), Νέα Γενεά-Αργώ 3-0 (25-22, 27-25, 25-21), ΠΑΣ Γιάννινα-Φιλαθλητικός Λαρ. 3-0 (25-14, 25-12, 25-13), Νίκη Αλεξ.-Πρέβεζα 0-3 (22-25, 19-25, 21-25), Περσέας-Ε.Ο. Σταυρούπολης 3-0 (25-14, 25-20, 25-16).

Η βαθμολογία: Πρέβεζα (11 αγ.) 33, Περσέας (11 αγ.) 27, Νέα Γενεά (11 αγ.) 27, ΕΑΛ (12 αγ.) 24, ΠΑΣ Γιάννινα (11 αγ.) 21, Α.Σ. Γιάννενα (10 αγ.) 18, Φοίνικας Αλεξ. (12 αγ.) 16, Νίκη Αλεξ. (12 αγ.) 14, Αργώ (12 αγ.) 13, Ε.Ο. Σταυρούπολης (11 αγ.) 8, Φιλαθλητικός Λαρ. (12 αγ.) 3, Ίκαρος Έδεσσας (11 αγ.) 0.

* Την ήττα με 3-1 σετ εντός έδρας γνώρισε η Αργώ από την Πελασγιώτιδα στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος Παγκορασίδων. Τα κορίτσια της Ηλιάνας Γιαννετάκη, που τα περισσότερα μετείχαν για πρώτη φορά σε αγώνα πρωταθλήματος, δεν μπόρεσαν να κρατήσουν υψηλά επίπεδα απόδοσης σε όλο το ματς. Στο 4ο σετ τραυματίστηκε και η ακραία Ελένη Καραγιάννη, σε σημείο πάντως που ο αγώνας είχε κριθεί.

Τα σετ: 16-25, 25-20, 12-25, 13-25.

ΑΡΓΩ (Γιαννετάκη): Τσιγιάννη, Λωρίδα, Παπαργύρη, Καραγιάννη, Λ. Μπέη, Αλτίνη, Μ. Μπέη, Καλιακούδα, Παΐλα (λ.), Στύλλα, Βαΐτση, Γραμμενή, Πέτρου (λ.).