Α2 βόλεϊ γυναικών: «Διπλό» με ανατροπή η Αργώ

Μία πολύ σημαντική βαθμολογικά νίκη η ομάδα βόλεϊ γυναικών της Αργούς στην Αλεξανδρούπολη επί της τοπικής Νίκης με 2-3 σετ για την 9η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α2 Εθνικής κατηγορίας.

Το βολιώτικο συγκρότημα, αν και βρέθηκε να χάνει με 2-1 σετ και στο 4ο σετ να μένει οκτώ πόντους πίσω, βρήκε τα ψυχικά αποθέματα και κατόρθωσε να πάρει το σετ με 20-25. Η μεγάλη ανατροπή ολοκληρώθηκε στο τάι μπρέικ που κατακτήθηκε με άνεση και σκορ 5-15. Για την Αργώ ήταν πολύτιμο το αποτέλεσμα αυτό, αφού την φέρνει στην 8η θέση της βαθμολογίας και στο +3 από την αντίπαλό της.

Τα σετ: 17-25, 25-20, 25-20, 20-25, 5-15.

ΝΙΚΗ ΑΛΕΞ: (Μουστακίδης): Στεφάνου, Σακαλή, Μπαρή, Καραμλάλη, Καραμιχάλη, Πασπαλά, Καράτζαλη, Γρηγοριάδη, Φίλιππα, Προφαντή, Τσακιργιάννη, Αργυριάδη, Γεωργιάδου.

ΑΡΓΩ (Σταθόπουλος, Φουρκιώτης): Προκούντινα (18π), Γερολυμάτου (14π), Ξάνθη (9π), Τζιοβάρα (λ.), Μαστρογιάννη (12π), Πόλη (7π), Σουντουλουμάκη, Παντελή, Αργυροπούλου (17π), Καλοφορίδη (λ.), Σταθοπούλου.

Αναλυτικά, τα αποτελέσματα της 9ης αγωνιστικής: Νίκη Αλεξ.-Αργώ 2-3 (17-25, 25-20, 25-20, 20-25, 5-15), Πρέβεζα-Ε.Ο. Σταυρούπολης 3-0 (25-9, 25-19, 25-13), Νέα Γενεά-ΕΑΛ 3-0 (25-19, 25-23, 25-18), Φιλαθλητικός Λαρ.-Ίκαρος Έδεσσας 3-0 (25-11, 25-9, 25-12), Περσέας-Φοίνικας Αλεξ. 3-0 (25-13, 25-8, 25-12). ΠΑΣ Γιάννινα-Α.Σ. Γιάννενα (25 Ιανουαρίου).

Η βαθμολογία: Πρέβεζα 27, Νέα Γενεά 21, Περσέας 21, Α.Σ. Γιάννενα (-1 αγ.) 18), ΕΑΛ 15, Φοίνικας Αλεξ. 13, ΠΑΣ Γιάννινα (-1 αγ.) 13, Αργώ 12, Νίκη Αλεξ. 9, Ε.Ο. Σταυρούπολης 7, Φιλαθλητικός Λαρ. 3, Ίκαρος Έδεσσας 0.

Έχασαν οι Παίδες
Για την 4η αγωνιστική του πρωταθλήματος παίδων η Αργώ ηττήθηκε με 1-3 σετ από την Φθία Λαμίας στο «Βάκης Παρασκευόπουλος». Παρά την προσπάθεια των Βολιωτών, οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν καθώς έκαναν λιγότερα λάθη. Κρίσιμο ήταν το τρίτο σετ και με το σκορ στο 1-1 όταν η Αργώ προηγήθηκε 23-21 και το έχασε 25-27.

Τα σετ: 14-25, 25-22, 25-27, 20-25.

ΑΡΓΩ (Φουρκιώτης): Παΐλας, Αναστάσιου, Γουλέτσιος, Παϊζάνος, Μαχαίρας, Παπαϊωάννου, Ράπτης, Συγγελούδης, Σπανδώνης.

ΦΘΙΑ ΛΑΜΙΑΣ (Χρ. Τσαδήμας): Γιαννούλης, Δανιήλ, Γ. Τσαδήμας, Ματζούκας, Σουλόπουλος, Τσιαλαφούτας.