Α2 πόλο: Νίκη «χρυσάφι» για τον Βόλο 11-10 επί του Καλαμακίου

Νίκη «χρυσάφι» πανηγύρισε χθες ο Βόλος Υδατοσφαίριση-Κολύμβηση, για την 7η αγωνιστική της Α2 Ανδρών στο πόλο. Επιβλήθηκε 11-10 του Καλαμακίου στο κολυμβητήριο της Νέας Ιωνίας «Βασίλης Πολύμερος» και έκανε αποφασιστικό βήμα για την επίτευξη του στόχου της γρήγορης παραμονής. Κορυφαίος του Βόλου και του αγώνα ο Αμιρχουσεΐν Κεϊχανί, με τον Ιρανό φουνταριστό να πετυχαίνει πέντε τέρματα.

Σε ένα ακόμη παιχνίδι ο Βόλος υπερασπίστηκε την έδρα του και πλέον έχει επτά βαθμούς στο ενεργητικό του. Με τη λήξη του πρώτου γύρου βρίσκεται στο +4 από τη ζώνη των πλέι άουτ, ενώ άφησε επτά πόντους πίσω του τον χθεσινό του αντίπαλο. Για το Καλαμάκι αξίζει να αναφέρουμε ότι έχει χάσει και στα επτά ματς που έχει δώσει, αλλά τα πέντε στο γκολ, όπως δηλαδή και το χθεσινό.

Ο Βόλος φάνηκε ότι θα κέρδιζε εύκολα, όταν προηγήθηκε με τέσσερα γκολ διαφορά (5-1, 6-2, 7-3, 8-4), αλλά οι φιλοξενούμενοι έφεραν το ματς στα ίσα (8-8, 10-10). Έτσι, ο αγώνας κρίθηκε στις λεπτομέρειες, με τους Βολιώτες να αποδεικνύονται πιο ψύχραιμοι στο φινάλε.

Όμως ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή. Ο προπονητής των γηπεδούχων Μανώλης Γούναρης δεν επεφύλαξε εκπλήξεις όσον αφορά το αρχικό σχήμα. Τερματοφύλακας ήταν ο Κ. Νάσιος, αμυντικός ο Νικολέρης, φουνταριστός ο Κεϊχανί, με τους Κουφιδάκη, Δημητρίου δεξιά στην περιφέρεια και τους Χαμίτη, Γκανάτσιο στην αριστερή πλευρά.

Ο Βόλος μπήκε δυνατά στο ματς και άνοιξε το σκορ με τον Κεϊχανί από θέση φουνταριστού, ενώ τα τέρματά του διπλασιάστηκαν από τον Νικολέρη σε επίθεση με παίκτη παραπάνω. Μία λάθος πάσα του Μαρινάγη έβγαλε τους φιλοξενούμενους στην  κόντρα και αυτοί κέρδισαν πέναλτι που αξιοποίησε ο Χέλμης. Όμως οι γηπεδούχοι «απάντησαν» με τον Πετρόπουλο για το 3-1, ενώ στην εκπνοή της πρώτης περιόδου ο Δημητρίου «χτύπησε» στην κόντρα κάνοντας το 4-1.

Ο Βόλος διατήρησε τον έλεγχο στο δεύτερο οκτάλεπτο, με τον Γκανάτσιο να ανεβάζει τη διαφορά για πρώτη φορά στα τέσσερα γκολ (5-1). Στη συνέχεια, τρεις φορές το Καλαμάκι μείωσε με τους Γρηγορόπουλο (5-2), Παναγούλη (6-3), Βαρδαραμάτο (7-4 με πέναλτι) και ισάριθμες οι Βολιώτες ανέβασαν τη διαφορά ξανά στο +4, με τον Κεϊχανί (6-2, 7-3) και τον Κουφιδάκη που με ωραία λόμπα έγραψε το 8-4 του ημιχρόνου.

Όμως για έξι λεπτά στην τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι έπαθαν «μπλακ άουτ». Δεν τους έβγαινε τίποτα στην επίθεση και άρχισαν να δέχονται εύκολα γκολ. Οι Χάλαρης, Χέλμης, Κόλλιας, Παναγούλης ήταν οι σκόρερ στο σερί 0-4 για το Καλαμάκι, φέρνοντας το ματς σε ισορροπία (8-8). Στο σημείο αυτό ο Βόλος αντέδρασε και ο Μαρινάγης από τη θέση «1» πέτυχε ένα δύσκολο γκολ δίνοντας ξανά την πρωτοπορία στην ομάδα του (9-8), ενώ ο Κεϊχανί με ένα τρομερό σουτ από τα έξι μέτρα πέτυχε το 10-8, για να μειώσει σε 10-9 ο Κόλλιας στον παίκτη παραπάνω.

Με αυτό το σκορ άρχισε η τέταρτη και τελευταία περίοδος. Μετά από μερικές χαμένες επιθέσεις, ο Χέλμης έγραψε το 10-10 σε επίθεση με αριθμητικό πλεονέκτημα για το Καλαμάκι. Ακολούθως και οι δύο ομάδες απέτυχαν να σκοράρουν ενώ έπαιζαν με παίκτη παραπάνω, για να φτάσουμε στο 2’.12’’ πριν το φινάλε όπου ο Βόλος κέρδισε πέναλτι. Η μπάλα ήταν πολύ βαριά σε εκείνο το χρονικό σημείο, αλλά ο Κεϊχανί που ανέλαβε την εκτέλεση αποδείχθηκε απόλυτα ψύχραιμος. Το 11-10 ήταν γεγονός…

Ο Βόλος κράτησε το προβάδισμα με πολύ καλές άμυνες στις επόμενες επιθέσεις των αντιπάλων του. Μάλιστα, στην τελευταία οι παίκτες του Μανώλη Γούναρη έκλεψαν τη μπάλα και ενώ απέμεναν 20 δευτερόλεπτα για τη λήξη. Φυσικά, την κράτησαν στα δικά τους χέρια μέχρι να ακουστεί η κόρνα της γραμματείας και πανηγύρισαν μία πολύ σημαντική νίκη.

Ο Βόλος είχε 3/9 στον παίκτη παραπάνω, 1/1 πέναλτι, πέντε γκολ από την περιφέρεια, ένα από τον φουνταριστό και ένα σε κόντρα επίθεση. Το Καλαμάκι είχε 4/7 στον παραπάνω, 2/2 πέναλτι, τρία τέρματα από την περιφέρεια και ένα από θέση φουνταριστού.

Διαιτητές: Κωνσταντινίδης-Βόσικας.

Οκτάλεπτα: 4-1, 4-3, 2-5, 1-1.

Η διακύμανση: 1-0 Κεϊχανί (φουντ.), 2-0 Νικολέρης (π.π.), 2-1 Χέλμης (πεν.), 3-1 Πετρόπουλος (π.π.), 4-1 Δημητρίου (κόντρα), 5-1 Γκανάτσιος (περιφ.), 5-2 Γρηγορόπουλος (φουντ.), 6-2 Κεϊχανί (π.π.), 6-3 Παναγούλης (π.π.), 7-3 Κεϊχανί (περιφ.), 7-4 Βαρδαραμάτος (πεν.), 8-4 Κουφιδάκης (περιφ.), 8-5 Χάλαρης (περιφ.), 8-6 Χέλμης (π.π.), 8-7 Κόλλιας (περιφ.), 8-8 Παναγούλης (περιφ.), 9-8 Μαρινάγης (περιφ.), 10-8 Κεϊχανί (περιφ.), 10-9 Κόλλιας (π.π.), 10-10 Χέλμης (π.π.), 11-10 Κεϊχανί (πεν.)

ΒΟΛΟΣ (Γούναρης): Κ. Νάσιος, Καρπέτας, Μπακαλάκης, Γκανάτσιος 1, Κεϊχανί 5, Μαρινάγης 1, Δημητρίου 1, Πετρόπουλος 1, Κουφιδάκης 1, Χαμίτης, Ανδρής, Γλούμης, Ι. Νάσιος, Νικολέρης 1, Καραΐσκος.

ΚΑΛΑΜΑΚΙ (Κατόπης): Βεζάκης, Κόλλιας 2, Καραβασίλης, Γαλιάτσης, Χάλαρης 1, Γούλας, Παναγούλης 2, Νιαρχάκος, Χέλμης 3, Γρηγορόπουλος 1, Βαρδαραμάτος 1, Μπλαζάκης.