Α1 ΕΣΚΑΘ: Ο Ίωνας νικητής στη μάχη των «συγκατοίκων»

Ο Ίωνας αναδείχθηκε νικητής της βολιώτικης αναμέτρησης με τον ΓΣ Βόλου (77-60), ενώ η Ανάληψη έχασε 65-69 από τον Μύτικα εντός έδρας. Την ήττα γνώρισε και ο Αιολικός με 64-62 από τον Φούντα στα Τρίκαλα.

Ίωνας-ΓΣ Βόλου 77-60
Στο Κλειστό «Βάκης Παρασκευόπουλος» αναμετρήθηκαν οι δύο «συγκάτοικοι» με τον Ίωνα να βγαίνει κερδισμένος σε βάρος του ΓΣ Βόλου με 77-60.

Το α’ δεκάλεπτο δεν ήταν ποιοτικό. Οι δύο «μονομάχοι» εμφανίστηκαν άστοχοι και το σκορ ήταν πολύ φτωχό (7-9 στο 10’).

Η κατάσταση βελτιώθηκε στη β’ περίοδο όσον αφορά στον επιθετικό τομέα, με τους θεωρητικά γηπεδούχους να πιέζουν σε όλο το γήπεδο. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να κάνουν αρκετά κλεψίματα και να τρέξουν στον αιφνιδιασμό προηγούμενοι με 36-28 στο ημίχρονο.

Στην γ’ περίοδο η ομάδα του Στέλιου Τσαβέ ήλεγξε τον ρυθμό ανεβάζοντας τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (57-45). Στο δ’ δεκάλεπτο το συγκρότημα του Κώστα Σιδηρόπουλου δεν κατάφερε να αλλάξει την κατάσταση, με τους δύο προπονητές να δίνουν χρόνο συμμετοχής και στα πιο νέα παιδιά στα τελευταία λεπτά. Μάλιστα τους πέντε τελευταίους του Γυμναστικού πέτυχε ο 17χρονος Βασιλάκης και τους τρεις του Ίωνα ο 14χρονος Ντίνος ευστοχώντας από τα 6.75μ.

Δεκάλεπτα: 7-9, 36-28, 57-45, 77-60.

ΙΩΝΑΣ (Τσαβές): Καλογερόπουλος 17 (1), Κορτέσης 6, Ζήσης 4, Παλάσκας 2, Γενιτσαρίδης, Διγενής 2, Τσώλης, Μαστέλλος 16 (2), Χρηστομάνος 1,  Γιαννιώτης 4, Χατζόπουλος 14 (3) , Ντίνος 3 (1) , Παππάς 8.

ΓΣ ΒΟΛΟΥ (Σιδηρόπουλος): Τιρτιράκης, Τζιώρτζιος 14 (3), Κατσαούνης 4, Κυνουργιόπουλος 2, Λιάσκος 1, Ζάχος 15 (2), Κέτουλας 16 (2), Πάντος 1, Βασιλάκης 5,  Καλιτζέος 2.

Ανάληψη-Μύτικας 65-69
Έδαφος στη βαθμολογία έχασε η Ανάληψη, η οποία γνώρισε εντός έδρας ήττα με 65-69 από τον Μύτικα. Έτσι οι δύο ομάδες ισοβαθμούν πλέον στην 3η θέση με 29 βαθμούς έκαστος, βλέποντας τον δεύτερο Ν. Κεραυνό να βρίσκεται στο +2.

Οι «κυανέρυθροι» είχαν τον έλεγχο του αγώνα για περίπου 35 λεπτά. Ωστόσο ποτέ δεν κατόρθωσαν να ξεφύγουν στο σκορ. Οι φιλοξενούμενοι ήταν «κολλημένοι» κοντά τους και «χτύπησαν» την κατάλληλη στιγμή.

Ο Δημήτρης Καραγιώργος είχε την ατυχία να δει τον Ίλτσογλου να αποχωρεί στην αρχή της δ’ περιόδου, αφού του γύρισε το πόδι. Στο τέλος ο ικανός γκαρντ επιστρατεύτηκε, αλλά αστόχησε σε κρίσιμο σουτ τριών πόντων με την ομάδα του στο -4, με συνέπεια το 65-69 να μείνει μέχρι το τέλος.

Δεκάλεπτα: 21-15, 42-39, 57-52, 65-69.

ΑΝΑΛΗΨΗ (Καραγιώργος): Ίλτσογλου 16(4), Μπάρτζος, Ευαγγελινός 8 (1), Κοντοβάς, Φαλάγγας 3 (1), Αγγελοκωστόπουλος, Μπουσκολίτης 9, Σιρολιάνης, Καλαϊτζής 21, Καρασάββας 6, Χαϊμαντάς 2

ΜΥΤΙΚΑΣ (Θεοδωρόπουλος): Σαριμπαλίδης 10, Σπανός 3 (1),  Αγαπίου 19 (4), Γούλας 29 (4), Ντικούδης 6, Καραλάιος 2, Τοπαλούδης, Ριζούλης Γρ., Κυρίτσης, Ριζούλης Γ.

Φούντας-Αιολικός 64-62
Μεγάλη «μάχη» έγινε στο Κλειστό Μπάρας, αλλά ο Αιολικός δεν κατάφερε να φύγει με το ροζ φύλλο χάνοντας 64-62 από τον Φούντα. Οι δύο «μονομάχοι» συμβάδιζαν στο σκορ στο α’ ημίχρονο, με την α’ περίοδο να κυλά στην απόλυτη ισορροπία (17-17) και το α’ μέρος να βρίσκει τους γηπεδούχους προηγούμενους με 37-34.

Στην γ’ περίοδο οι Τρικαλινοί πήραν «αέρα» 11 πόντων και ταυτόχρονα σημαντικό προβάδισμα για τη νίκη. Ωστόσο οι παίκτες του Γιάννη Στεργιόπουλου δεν το έβαλαν κάτω, πλησίασαν σε απόσταση… αναπνοής, αλλά στο τέλος δεν κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή.

Δεκάλεπτα: 17-17, 37-34, 52-41, 64-62.

ΦΟΥΝΤΑΣ:(Αλεξίου): Βερεντζιώτη, Χρηστάκος 2, Παπαδόπουλος, Μπουντούρης 12, Φούντας Γ. 14, Πιτσαρής 6 (2), Σκουλής , Τσιάρας 2, Νικολούσιος 11 (3), Οικονόμου 15 (1), Φούντας Α. 2.

ΑΙΟΛΙΚΟΣ (Στεργιόπουλος): Λάιος, Ζαρνακούπης 8 (1), Σαμαράς 6 (1), Βόντζος 3 (1), Οικονόμου, Μισαηλίδης 20 (1), Κολτσιδοπουλος 8 (2), Νικομάνης, Νικολαΐδης, Βαϊόπουλος 10, Ξανθάς 7, Μπέας.

Σπάρτακος-Ν. Κεραυνός 52-74
ΑΕΛ-Φοίβος 71-49
ΑΕ Τρικάλων-Δαναοί 49-64