Α’ ΕΠΣΘ: Πολύ κοντά στον τίτλο ο Πύρασος-Όλα όσα έγιναν την 1η αγωνιστική στα πλέι οφ

Ακλόνητο φαβορί για τον φετινό τίτλο της Α’ ΕΠΣΘ κατέστη ο Πύρασος μετά την μεγάλη εκτός έδρας νίκη του επί του Σαρακηνού με 5-3 στην πρεμιέρα των πλέι οφ. Οι Αγχιαλίτες βρίσκονται πλέον στο +7 από τους αντιπάλους τους, αλλά και από την Αγία Άννα που έφερε 1-1 με τον Ρήγα Φεραίο.

Σαρακηνός-Πύρασος 3-5
Απίθανο ματς έγινε το Σάββατο στο γήπεδο του Σαρακηνού, με τον Πύρασο να επικρατεί 3-5 της ομώνυμης ομάδας και να κάνει αποφασιστικό βήμα για την κατάκτηση του πρωταθλήματος της Α’ ΕΠΣΘ.

Μπροστά σε αρκετούς φιλάθλους, έγινε ένα ντέρμπι με όλη τη σημασία της λέξεως, αφού τα είχε όλα… Δύσκολα θα ξεχαστεί ένα ματς με οκτώ γκολ, εκ των οποίων τα τέσσερα με πέναλτι, δύο αποβολές, αλλά και μπόλικο ξύλο.

Η πρώτη τελική στο ματς καταγράφηκε στο 4’ και ήταν για τον Σαρακηνό, με το σουτ του Καλλιακούδα που απέκρουσε σε κόρνερ ο Κεφαλάς. Δύο λεπτά αργότερα ο Βαλωτής ανέτρεψε τον Ζάχο και ο διαιτητής Γ. Τασιόπουλος, που ήταν πολύ κοντά στη φάση, έδειξε την άσπρη βούλα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Οικονόμου που έκανε το 0-1.

Στο 20’ ο Αγιασιώτης εκτέλεσε φάουλ και ο προωθημένος Ρακής πήρε ανενόχλητος την κεφαλιά μέσα στην «καρδιά» της άμυνας των γηπεδούχων, γράφοντας το 0-2. Στο 22’ ο Πύρασος παραλίγο να πετύχει ακόμη ένα γκολ, όταν ο Αραπίτσας επιχείρησε σουτ από το ύψος της περιοχής, που εξουδετέρωσε θεαματικά ο Γράντας με το ένα χέρι.

Ο Σαρακηνός είχε βρεθεί από νωρίς με την «πλάτη στον τοίχο», αλλά αντέδρασε. Στο 26’ κέρδισε πέναλτι σε χέρι του Οικονόμου μέσα στην περιοχή και ο Αντωνίου με ψύχραιμο τρόπο «νίκησε» τον Κεφαλά από τα 11 μέτρα, για το 1-2.

Όμως η απάντηση από πλευράς Πυράσου ήρθε γρήγορα και εις διπλούν. Στο 33’ ο Αραπίτσας έκανε το σουτ και ο Γράντας απέκρουσε, για να έρθει ο Ζάχος να πάρει το… ριμπάουντ και να προωθήσει τη μπάλα στα δίχτυα, σημειώνοντας το 1-3. Τρία λεπτά αργότερα έγινε το 1-4, πάλι από τον Ζάχο, ο οποίος έπιασε το σουτ με το αριστερό από το ύψος της περιοχής και έστειλε τη μπάλα «συστημένη» στη γωνία του τέρματος.

Ο Σαρακηνός που είχε ζητήσει νωρίτερα ένα ακόμη πέναλτι για ανατροπή του Αγγελή, τελικά το πήρε στο 39’ με τον Βαλωτή να το κερδίζει μετά το μαρκάρισμα που του έκαναν Μιχόπουλος και Δημητριάδης. Στο 40’ ο Αραμπατζής έστησε τη μπάλα στην άσπρη βούλα και μείωσε σε 2-4, που ήταν και το σκορ του α’ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη είχαμε λιγότερα γκολ και περισσότερη ένταση. Στο 53’ ο Ζάχος ανέτρεψε τον Αγγελή και ο κ. Γ. Τασιόπουλος έδειξε για τέταρτη φορά στο ματς -και τρίτη για τον Σαρακηνό- το σημείο του πέναλτι. Ο Αντωνίου πήρε ξανά το βάρος της ευθύνης και μείωσε ακόμη περισσότερο σε 3-4.

Στο 59’ ο αγώνας πήρε… φωτιά όταν διαπληκτίστηκαν ο Χάνος με τον Μιχόπουλο. Στην εξέλιξη της αψιμαχίας ο αρχηγός του Σαρακηνού έκανε μία επιθετική κίνηση με το κεφάλι στον αμυντικό του Πυράσου που βρέθηκε στο έδαφος και ακολούθησε ένας μικρός χαμός, με τον ρέφερι να καλεί τους δύο παίκτες και να αποβάλει, τον μεν Χάνο με απευθείας κόκκινη, τον δε Μιχόπουλο με δεύτερη κίτρινη (είχε δεχθεί την πρώτη στη φάση του δεύτερου πέναλτι εις βάρος του Πυράσου). Κατά την αποχώρηση των δύο παικτών, ο Μιχόπουλος θέλησε να πάρει… ρεβάνς και επιτέθηκε στον Χάνο. Επόμενο ήταν να έχουμε γενική σύρραξη με τους ποδοσφαιριστές και των δύο ομάδων να δείχνουν εξαιρετικές ικανότητες και στο άθλημα της… πυγμαχίας. Για οκτώ λεπτά είχαμε διακοπή στο παιχνίδι και τα πνεύματα ηρέμησαν με την παρέμβαση των ψυχραιμότερων, ενώ και ο κ. Γ. Τασιόπουλος προτίμησε να μην επιβαρύνει το κλίμα με το να δείξει άλλες κόκκινες.

Το 3-5 διαμορφώθηκε στο 94’ και έφερε την υπογραφή του Γιάννη Αραπίτσα. Ο ικανός επιθετικός έκανε ένα υπέροχο ψηλοκρεμαστό πλασέ από μακρινή απόσταση, με τον Γράντα να προσπαθεί, αλλά να μη μπορεί να αποσοβήσει το γκολ. Τελευταία φάση στο ματς, το σουτ του Αραμπατζή στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων που απέκρουσε εντυπωσιακά ο Κεφαλάς.

ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ: Γράντας, Γιοβάνης, Αγγελής, Γιαμαλής, Ράπτης (71’ Μαυρίδης), Χάνος, Καλλιακούδας (76’ Θεοχάρης), Καλαμάτας (86’ Κ. Δημόπουλος), Βαλωτής, Αραμπατζής, Αντωνίου (86’ Νιαώτης).
ΠΥΡΑΣΟΣ: Κεφαλάς, Μιχόπουλος, Παπαδόπουλος, Δημητριάδης, Ράπτης, Αγιασιώτης, Αραπίτσας, Ζενούνης, Βλάχος (92’ Κατής), Οικονόμου (82’ Μπούτλας), Ζάχος (67’ Νίνος).

Αγία Άννα-Ρήγας 1-1
Αγία Άννα και Ρήγας έμειναν ανικανοποίητοι από το μεταξύ τους 1-1 στο Βασδέκειο, αφού απομακρύνθηκαν από την κορυφή. Στο 21’ οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Κορέτα που με θαυμάσιο τρόπο πέρασε τη μπάλα πάνω από τον Τσιλίγκο. Όμως, στο επόμενο λεπτό ο Ρόκας ισοφάρισε με κεφαλιά.

Από εκεί και πέρα χάθηκαν εκατέρωθεν ευκαιρίες. Δοκάρι για την Αγία Άννα είχε ο Πετράκης στο 64’, ενώ στις καθυστερήσεις ο Ρήγας απείλησε με τους Βλιώρα και Δ. Αγροκώστα. Επίσης, στο 58’ είχε ακυρωθεί γκολ του Γάρου ως οφσάιντ.

ΑΓΙΑ ΑΝΝΑ: Φλίγκος, Χατζητρακόσιας, Καλαμίδας, Στεργιόπουλος, Χολέβας, Βέργος (62’ Τσελεπής), Κορέτα (89’ Ζαρίφης), Πετράκης, Τζοβάρας (78’ Παπαδημητρίου), Σ. Τσιουρέλης, Σέττος.
ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ: Τσιλίγκος, Βαϊόπουλος, Φιλοσόγλου, Γοδενόπουλος, Παπαδανιήλ (46’ Βλιώρας), Ρόκας, Γάρος (68’ Σταματόπουλος), Σουγκάρης (68’ Δ. Αγροκώστας), Καραγιάννης (82’ Νούλας), Κόντρα, Χότζα.

Αίας-Τοξότης 2-2
Παλικαρίσια ισοπαλία με 2-2 απέσπασε ο Τοξότης στο Αχίλλειο από τον Αίαντα Σούρπης. Με γκολ των Ράπτη στο 17’ και Θ. Κατσαβριά στο 22’ οι «κιτρινόμαυροι» προηγήθηκαν 2-0. Τα πράγματα γι’ αυτούς φάνηκε να απλουστεύονται στο 60’ όταν αποβλήθηκε ο Νταγκούλης με δεύτερη κίτρινη. Όμως οι παίκτες του Τοξότη δεν πτοήθηκαν και αφού μείωσαν στο 67’ με τον Μάστορα, έφεραν το ματς στα ίσα στο 86’ με το πέναλτι που εκτέλεσε ο Σκλαπάνης. Την εσχάτη των ποινών είχε κερδίσει ο Σιγαλάκος από τον Πλαβό.
ΑΙΑΣ: Χαλάτσης, Χουλιαράς, Γ. Ξηροκώστας (70’ Παπανικολόπουλος), Πλαβός, Βούλγαρης, Κ. Κατσαβριάς (70’ Κάβουρας), Ράπτης, Μπιρτσάι, Αραπίτσας, Θ. Κατσαβριάς, Χειλάς (55’ Μακανίκας).
ΜΠΡΑΝΟΣ: Μπράνος, Σιγαλάκος (88’ Κατσικαδάμος), Παναγιώτου, Νταγκούλης, Ιωάννου, Ακριβούσης, Μπραχόλι, Σκλαπάνης, Δενελάβας (89’ Γιωτόπουλος), Μάστορας, Σαββίδης (46’ Γκίνης).

Γ.Σ. Αλμυρού-Ακρόπολη 1-0
Με νίκη άρχισε τα πλέι οφ ο Γ.Σ. Αλμυρού που επιβλήθηκε 1-0 της Ακρόπολης. Το μοναδικό γκολ σημειώθηκε στο 58ο λεπτό με κεφαλιά του Μπένου, σε ένα ματς όπου οι δύο ομάδες έπαιξαν ελεύθερα και χωρίς άγχος.
Γ.Σ. ΑΛΜΥΡΟΥ: Κοντογεωργάκης, Οικονόμου, Μπαράκου, Λάμπος, Τσιάτσιος, Ντόντα, Μπένος (85’ Γώγουλος), Τσάμης, Κλουκουτάρας, Κοντοβάς, Βούλγαρης (70’ Ζαντιώτης).
ΑΚΡΟΠΟΛΗ: Βίτσος, Γκατζούνας (57’ Πιτσάβας), Πασσιάς, Τ. Κολυμήτρας, Στρούγγης, Κ. Κολυμήτρας, Τσουκάλης, Γκάγκας, Παγώνης, Κ. Σταυραντώνης, Αντωνίου (68’ Β. Σταυραντώνης)