Α’ ΕΠΣΘ: Νίκη τετράδας για Γ.Σ. Αλμυρού-αναλυτικά όλα τα παιχνίδια στον 2ο όμιλο

Άνοιξε η αυλαία του β’ γύρου στον 2ο όμιλο της Α’ ΕΠΣΘ με τον Γ.Σ. Αλμυρού να κερδίζει 1-0 τον Πρωτεσίλαο στον Πτελεό και ουσιαστικά να «κλειδώνει» την είσοδό του στα πλέι οφ. Στα άλλα ματς είχαμε ευρείες νίκες του Πυράσου (5-0 τους Μυρμιδόνες), του Ρήγα Φεραίου (4-1 εκτός τον Αστέρα) και της Αγχιάλου (4-1 στην έδρα του Διαγόρα). Ρεπό έκανε ο Αίας.

Αναλυτικά, τα παιχνίδια της 10ης αγωνιστικής:

Πρωτεσίλαος-Γ.Σ. Αλμυρού 0-1
Μόνο με… θαύμα δεν θα συμμετάσχει στα πλέι οφ ο Γ.Σ. Αλμυρού μετά τη μεγάλη σε σημασία εκτός έδρας νίκη του επί του Πρωτεσιλάου με 1-0. Με την επιτυχία του αυτή το συγκρότημα του Κώστα Ρέππου ξέφυγε εννέα βαθμούς του χθεσινού του αντιπάλου, ενώ εξακολουθεί να βρίσκεται στο +8 από την Αγχίαλο.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με μεγαλύτερη διάθεση στο ματς και απείλησαν με τους Γκάμπα (6’, 7’), Κοντοβά (22’) και Κλουκουτάρα (25’), αλλά ο Πρωτεσίλαος έχασε τη μεγάλη ευκαιρία στο 28’ όταν ο Παπαδόπουλος αστόχησε στο τετ-α-τετ με τον Κοντογεωργάκη.

Μία ακόμη καλή φάση είχαν στην επανάληψη οι γηπεδούχοι με τον Τσαούση στο 64’, το σουτ του οποίου έδιωξε σε κόρνερ ο Κοντογεωργάκης, αλλά η πλάστιγγα της νίκης έγειρε υπέρ του ΓΣΑ στο 87ο λεπτό. Ο Δημήτρης Γκάμπας έγινε κάτοχος της μπάλας εκτός περιοχής και με δυνατό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-1. Στις καθυστερήσεις αποβλήθηκαν ο Αλαμάνης ΙΙ με απευθείας κόκκινη για σκληρό μαρκάρισμα και ο Γκάμπας με δεύτερη κίτρινη, μετά από σύρραξη των ποδοσφαιριστών.

ΠΡΩΤΕΣΙΛΑΟΣ: Μάνος, Χασιώτης, Τσαούσης, Χολέβας (90’ Καλτσάς), Λεϊμονής, Σούδης, Νικογιάννης, Αλαμάνης (80’ Αλντίν), Παπαδόπουλος, Αλαμάνης, Κλίντον (53’ Μάνος).

Γ.Σ. ΑΛΜΥΡΟΥ: Κοντογεωργάκης, Τετριμίδας, Τσιαγιανίδης, Αράπης, Τσιάτσιος, Τσάμης, Χριστοφορίδης (69’ Μπένος), Γκάμπας, Κλουκουτάρας (90’ Γώγουλος), Κοντοβάς, Δήμας (60’ Δρόσος).

Πύρασος-Μυρμιδόνες 5-0
Με χαρακτηριστική άνεση ο Πύρασος επιβλήθηκε 5-0 των Μυρμιδόνων έχοντας πετύχει τέσσερα γκολ από το α’ ημίχρονο. Ο χορός των τερμάτων άνοιξε στο 8’ με το σουτ του Ζάχου. Ο Βλάχος έκανε το 2-0 στο 16’ και ο ίδιος με πέναλτι το 3-0 στο 23’. Στο 35’ είχαμε το 4-0 από τον Ρακή, ενώ το 5-0 ήρθε στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 62’ από τον Μιχόπουλο.

ΠΥΡΑΣΟΣ: Κεφαλάς (46’ Τάσος), Δημητριάδης (46’ Φλώρος), Αλμασίδης, Ρακής, Μιχόπουλος, Ζενούνης (46’ Μπούτλας), Θεοδωρόπουλος, Αγιασιώτης (59’ Τσονάκης), Βλάχος, Ζάχος (37’ Παπαδογιώργος), Αραπίτσας.

ΜΥΡΜΙΔΟΝΕΣ: Γκόγκος, Μπίνας, Φ. Κολυμήτρας, Κατσαβριάς (46’ Γ. Μπούρχας), Γ. Κοντοβάς, Χρ. Κοντοβάς, Χριστοδουλόπουλος, Σπυρέλης (65’ Καλαμάς), Μάτζαρης, Γ. Κολυμήτρας, Τσεκρέζης.

Αστέρας-Ρήγας 1-4
Με το «δεξί» μπήκε στον β’ γύρο του πρωταθλήματος ο Ρήγας κερδίζοντας εκτός έδρας με 4-1 τον Αστέρα. Η ομάδα του Λάκη Μπακάλη έπιασε υψηλά στάνταρ απόδοσης έχοντας πρωταγωνιστή τον Θόδωρο Σουγκάρη που πέτυχε ένα γκολ και μοίρασε δύο ασίστ.

Στο 12’ ο Σουγκάρης δοκίμασε το πόδι του λίγο έξω από την περιοχή και δικαιώθηκε γράφοντας το 0-1. Στο 27’ ο νεαρός Γιώργος Αγροκώστας βρήκε με ωραία μπαλιά τον Βλιώρα πίσω από την πλάτη της άμυνας και εκείνος έκανε το 0-2. Στο 55’ μία ασυνεννοησία των παικτών του Ρήγα έφερε το 1-2 με την κεφαλιά του Ξηρομερίτη σε ανυπεράσπιστη εστία, αλλά στο 63’ ο Σουγκάρης εκτέλεσε φάουλ από τα δεξιά και ο Δημήτρης Γάρος με θαυμάσια γυριστή κεφαλιά σημείωσε το 1-3. Ο Σουγκάρης είχε συμμετοχή και στο επόμενο γκολ των Βελεστινιωτών. Αυτός εκτέλεσε το κόρνερ στο 76ο λεπτό, με τον Πάσχο να παίρνει την κεφαλιά και να διαμορφώνει το 1-4.

ΑΣΤΕΡΑΣ: Ξανθάς, Π. Αποστολίδης, Δ. Αποστολίδης, Λουφόπουλος, Παππάς, Δούμος, Ξηρομερίτης, Μακρονάσιος (62’ Κ. Σεσκλιώτης), Σταΐδης, Πρίντζος, Βέργος.

ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ: Τσιλίγκος, Χότζα, Δίντσης, Παπαδανιήλ, Γοδενόπουλος (66’ Δ. Αγροκώστας), Βλιώρας (46’ Βαϊόπουλος), Γάρος, Σουγκάρης, Πάσχος, Γ. Αγροκώστας (77’ Κίτσιος), Καραγιάννης (66’ Τζινιέρης).

Διαγόρας-Αγχίαλος 1-4
Πραγματοποιώντας την καλύτερη φετινή της εμφάνιση η Αγχίαλος πέρασε νικηφόρα από την έδρα του Διαγόρα με 4-1. Ο Χρήστος Δαμάσκος με πλασέ στο 14’ έκανε το 0-1, για να φέρει το ματς στα ίσα ο Καρατζιώλης στο 25’ με κοντινό σουτ, αφού πήρε το… ριμπάουντ σε απόκρουση του Σαματά.

Στο 38’ ο Χρ. Δαμάσκος «ξαναχτύπησε» γράφοντας το 1-2, με τον Νούσια να ανεβάζει τον δείκτη του σκορ σε 1-3 με πέναλτι που εκτέλεσε στο 48’. Το «κερασάκι στην τούρτα» της νίκης των φιλοξενουμένων τοποθέτησε ο Δημακόπουλος, που σημείωσε το 1-4 στο 89’.

Οι γηπεδούχοι θεωρούν ότι η έκταση της ήττας τους αδικεί, ενώ εξέφρασαν παράπονα για την απόφαση του διαιτητή Σαρρή να καταλογίσει το πέναλτι από το οποίο προήλθε το τρίτο γκολ των νικητών.

ΔΙΑΓΟΡΑΣ: Βλαχόπουλος, Μπόλκας, Τζέκα, Ακρίβος (75’ Βλάχος), Γκαμαλέτσος (65’ Αγριοτσόμπανος), Σπ. Καραπλιάγκος, Γαλάνης (75’ Αγγελίδης), Καρατζιώλης (75’ Λουφόπουλος), Π. Ντάφος (65’ Μ. Ντάφος), Κωνσταντέλος, Ντόντος.

ΑΓΧΙΑΛΟΣ: Σαματάς, Λάμπρου, Κόκκαλης, Λάζογλου, Προβιάς, Δράγνης, Κόντρα (74’ Σίμος), Αχ. Δαμάσκος (80’ Μαγιόγλου), Χρ. Δαμάσκος (60’ Κάρρος), Δημακόπουλος, Νούσιας.