Το πάνω χέρι Νίκη και Γ.Σ. Βόλου στην Α1 ΕΣΚΑΘ “ΘτΔ”

manolopoulos
Ο Μανωλόπουλος των Ν.Α. Νίκης οργανώνει επίθεση με τον Τέλιο του Αετού Διλόφου να τον μαρκάρει

Σοβαρό προβάδισμα για την κατάληψη των δύο πρώτων θέσεων, που δίνουν δικαίωμα συμμετοχής στα πλέι οφ ανόδου, πήραν μετά την 12η αγωνιστική του πρώτου ομίλου της Α1 ΕΣΚΑΘ η Νίκη (56-67 τον Γ.Σ. Νίκαιας) και ο Γ.Σ. Βόλου (62-69 τη Νίκαια 2012), καθώς Ολυμπιακός και Ανάληψη έχασαν από Εθνικό Λάρισας εκτός με 61-53 και Γ.Σ. Αλμυρού εντός έδρας με 65-78 αντίστοιχα και έμειναν δύο βαθμούς πίσω από τους πρωτοπόρους. Πιο κοντά σ’ αυτούς είναι ο Εθνικός με μία νίκη λιγότερη, αλλά έχει χάσει από τη Νίκη στην έδρα του και μειονεκτεί σε σχέση με τον Γ.Σ. Βόλου στα μεταξύ τους παιχνίδια. Επίσης, στο ντέρμπι της παραμονής, οι Νέοι Αθλητές Νίκης πραγματοποίησαν μεγαλειώδη εμφάνιση κι όχι μόνο επικράτησαν του Αετού Διλόφου με 76-56, αφήνοντάς τον μόνο στη τελευταία θέση, αλλά και κάλυψαν τη διαφορά της ήττας με 19 πόντους από το πρώτο ματς.

Αναλυτικά:

Γ.Σ. Νίκαιας-Νίκη Β. 56-67

Παρά την άνεση με την οποία επιβλήθηκε του Γ.Σ. Νίκαιας με 56-67 στο κλειστό Ι. Πατάκης, η Νίκη Β. χάλασε την καλή της εικόνα στο τελευταίο δεκάλεπτο, όταν επέτρεψε στον αντίπαλό της να φτάσει σε νταμπλ-σκορ (14-7) και να μειώσει στο τέλος στους έντεκα πόντους.

Μετά το χαλαρό ξεκίνημα του πρώτου διλέπτου, στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι πήραν μπρος. Προηγήθηκαν στο 10’ με 12-26 κι έκλεισαν το εικοσάλεπτο στο +17 (29-46). Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα του Θ. Μπουλιάκη ήταν μέτρια, αυξάνοντας κατά έναν πόντο τη διαφορά (42-60) κι έχοντας προβλήματα απέναντι στη ζώνη των γηπεδούχων, ενώ στο τέταρτο ήταν κακή.

Τουλάχιστον πήραν πολύ χρόνο όλοι οι παίκτες της αποστολής, από την οποία απουσίαζαν οι φοιτητές Τοκατλίδης και Σίμος, αλλά και  ο Νάνης, καθώς η τεχνική ηγεσία πρέπει να αφήνει έξω κάθε φορά έναν παίκτη άνω των τριάντα ενός, εφόσον επιτρέπονται πέντε στην 12αδα, και αυτή τη φορά επιλέχθηκε ο 35χρονος φόργουορντ, για να ξεκουραστεί.

Τα δεκάλεπτα: 12-26, 29-46, 42-60, 56-67

ΝΙΚΗ Β. (Μπουλιάκης): Τζίνης 8 (2), Καραγιώργος 9 (2), Καραμανλής 8 (1), Καρπέτης 2, Μουχαρέμ, Χρηστομάνος 3, Τσαβές 4, Μαυροφώτης 5 (1), Τσώλης 13, Τάσσος 10, Κέτουλας 1, Ξυπνητός 4 (1)

Νίκαια 2012-Γ.Σ. Βόλου 62-69

Σοβαρεύτηκε στο τελευταίο πεντάλεπτο ο Γ.Σ. Βόλου και απέφυγε τα χειρότερα, όπερ μεθερμηνευόμενον μία ήττα από την αδύναμη Νίκαια 2012, παίρνοντας το διπλό με 62-69. Το συγκρότημα των Κοσμάτου-Ντάκη βρέθηκε να χάνει στο 35’ με 51-50, παρά το γεγονός ότι ήταν μπροστά έστω και με μονοψήφιες διαφορές στο ημίχρονο (23-31) και στο 30’ (42-47). Τελικά, προ του φάσματος μιας οδυνηρής έκπληξης, οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοσή τους και με επιμέρους σκορ 11-19 στο τελευταίο πεντάλεπτο κατέκτησαν τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 10-13, 23-31, 42-47, 62-69

Γ.Σ. ΒΟΛΟΥ (Κοσμάτος-Ντάκης): Καλογερόπουλος 11, Κωστούλας 6, Τσαπραΐλης 13, Σουλιώτης 5, Ζαρογιάννης 21, Τάσσος, Παλάσκας, Παπαδόπουλος, Παυλόπουλος 13 (1), Τσίρος, Κουρουπάκης

Εθνικός Λ.-Ολυμπιακός Β. 61-53

Και μόνο το γεγονός ότι ο Ολυμπιακός Β. στον αγώνα με τον Εθνικό στη Λάρισα είχε μόλις ένα τρίποντο (σε αντίθεση με το 10/26 των γηπεδούχων έξω από τα 6.75), δείχνει ότι η αστοχία ήταν η κύρια αιτία της ήττας του με 61-53. Οι νικητές είχαν συνέχεια το προβάδισμα, που έφτασε στο ημίχρονο στους έντεκα (36-25), ενώ στην τελευταία περίοδο υπερασπίστηκαν διαφορά 13 πόντων, που είχαν πάρει ως το 30’ (55-42), με τον Ολυμπιακό απλώς να μειώνει στους οκτώ (61-53) με τη λήξη.

Τα δεκάλεπτα: 17-13, 36-25, 55-42, 61-53

ΕΘΝΙΚΟΣ Λ. (Σακάρης): Ζορμπάς 3 (1), Κορομηλάς 10 (3), Κρικώνης 13 (2), Χαχόπουλος 11, Μαργαριτόπουλος 15 (4), Δήμος 1, Λεμπέσης 2, Καλαμπούκας 2, Πιτσαρής 3

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β. (Μαυρομιχάλης): Βλήτσιος 3, Καφάσης 4, Αλεξίου 5,  Καραθάνος 5, Καραγεώργος 12,  Καραρρήγας, Αχριάνης 8, Αναστασόπουλος 5 (1), Παρασκευάς 11

Ανάληψη-Γ.Σ. Αλμυρού 65-78

Συνεχίζει να εντυπωσιάζει ο Γ.Σ. Αλμυρού, καθώς πήρε ένα σπουδαίο όσο και πανάξιο διπλό στο ΕΑΚ του Βόλου με 65-78 εις βάρος της Ανάληψης, η οποία θεωρητικά πλέον εγκαταλείπει τον στόχο της κατάληψης μιας θέσης στη δυάδα, που οδηγεί στα πλέι οφ.

Μετά το 15-22 της πρώτης περιόδου, στη δεύτερη η ζώνη 3-2 της Ανάληψης ήταν πολύ αποτελεσματική και σε συνδυασμό με τον επιθετικό οίστρο της ομάδας του Γ. Βλιώρα, ήρθε η ανατροπή, κάτι που αποτυπώθηκε στο 36-31 του ημιχρόνου.

Ωστόσο, στο τρίτο δεκάλεπτο η πολύ επιθετική άμυνα των φιλοξενουμένων, που δυσκόλεψαν στην κυκλοφορία της μπάλας την Ανάληψη, επέτρεψε στην ομάδα του Π. Γκουγκουτούδη να εφαρμόσει το γρήγορο παιχνίδι που επεδίωκε και το οποίο κούρασε τους γηπεδούχους. Με επιμέρους σκορ 10-24 από το 20’ έως το 30’ οι Αλμυριώτες έφτασαν στο 46-55, για να διευρύνουν κι άλλο τη διαφορά με τη λήξη στο +12. Για μία ακόμη φορά ηγετική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Παπούλιας με 32 πόντους και 7/8 βολές, 11/15 δίποντα και 1/2 τρίποντα.

Να τονιστεί ότι την πρώτη του εμφάνιση έκανε μετά τις 22/11 ο Παλάντζας, ενώ επέστρεψε και ο Συλεόπουλος. Πάντως απόντες για την Ανάληψη ήταν για μία ακόμη φορά οι Τσακιρόπουλος και Κοντάκης.

Τα δεκάλεπτα: 15-22, 36-31, 46-55, 65-78

Γ.Σ. ΑΛΜΥΡΟΥ (Γκουγκουτούδης): Καραψιάς, Ποζιόπουλος, Παπούλιας 32 (1), Κοντοστάθης 7, Συνάζος 8 (2), Μαμούρας Θ., Μαμούρας Π., Αναγνωστόπουλος 5,  Θέος 11, Θεοδώρου 2, Μπάρδας, Μητρουλάς 13 (3)

Ν.Α. Νίκης-Αετός Διλ. 76-56

Μπορεί πολλοί να τους είχαν ξεγραμμένους στην αρχή της χρονιάς, αλλά οι Νέοι Αθλητές Νίκης, στηριζόμενοι κυρίως στους τέσσερις έμπειρους αθλητές τους (Μανωλόπουλος, Νικολόπουλος, Τύμπας, Σκαμάγκας), αλλά και στους μικρούς Σούλη και Καραθανάση σημείωσαν μια μεγάλη νίκη με 76-56 επί του Αετού Διλόφου στο Β. Παρασκευόπουλος και βλέπουν με άλλο μάτι την παραμονή.

Η ομάδα του Απ. Καμακά κάλυψε και τη διαφορά της ήττας με 19 πόντους στον πρώτο γύρο και πλέον ο βασικός αντίπαλός τους για την αποφυγή της τελευταίας θέσης, που οδηγεί στον απευθείας υποβιβασμό, θέλει δύο νίκες παραπάνω, για να τους ξεπεράσει, κάτι που είναι εξαιρετικά δύσκολο. Επομένως, οι κυανόλευκοι εξασφάλισαν τουλάχιστον την παρουσία τους στον αγώνα μπαράζ με τον προτελευταίο του άλλου ομίλου. Παράλληλα, θα προσπαθήσουν να ξεπεράσουν και την ισόβαθμή της αυτή τη στιγμή Νίκαια 2012, την οποία έχουν νικήσει με 53-51 στη Ν. Ιωνία στον πρώτο γύρο.

Στο πρώτο μέρος οι φιλοξενούμενοι είχαν το πάνω χέρι, καθώς έφτασαν ακόμη και σε προβάδισμα οκτώ πόντων. Προηγήθηκαν στο πρώτο δεκάλεπτο με 16-18, ενώ με ισόπαλη τη δεύτερη περίοδο (17-17) η διαφορά των δύο πόντων δεν άλλαξε στο ημίχρονο (33-35).

Στην αρχή του τρίτου δεκαλέπτου, μετά το 33-37, πραγματοποιήθηκε σερί 7-0 από τους γηπεδούχους (40-37). Με το σκορ 46-42, ακολούθησαν τέσσερα τρίποντα, με τη μία ομάδα να απαντά στην άλλη και το σκορ να γίνεται 52-48. Μέχρι το 30’ οι Βολιώτες έβαλαν επτά πόντους και δέχθηκαν δύο κι έτσι ξεκίνησαν την τελευταία περίοδο με +9 (59-50).

Για πρώτη φορά η ομάδα του Απ. Καμακά απέκτησε πλεονέκτημα δέκα πόντων στα 6.54’ πριν τη λήξη (64-54) μετά από υπέροχη ασίστ του Σκαμάγκα και λέι απ του Τύμπα, που από το 28.30’ μέχρι το 38.30’ σημείωσε τους 15 από τους 29 πόντους του, βοηθώντας τα μέγιστα στα κρίσιμα τελευταία λεπτά (κι όχι μόνο) την ομάδα του να φτάσει στην επιτυχία.

Η ψαλίδα άνοιγε όλο και περισσότερο, καθώς κυλούσε ο χρόνος (66-54 στα 6.17’, 69-55 στα 2.22’).

Έτσι, καθώς το ροζ φύλλο αγώνα είχε εξασφαλιστεί, οι Νέοι Αθλητές κυνήγησαν και τον δεύτερο στόχο τους, να υπερκαλύψουν και τη διαφορά των 19 πόντων από το ματς του πρώτου γύρου (78-59), και το κατάφεραν. Αρχικά, ο 15χρονος Σούλης παίζοντας με πλάτη σημείωσε το 71-55 στο 1.48’, για να γίνει, μετά τη μείωση σε 71-56 από τον Αετό, το 73-56 με απίθανο τρόπο από τον Τύμπα, χωρίς να κοιτά το καλάθι.

Στα 48’’ σημειώθηκε μία φάση που ξεσήκωσε την κερκίδα, τους παίκτες και τον πάγκο των γηπεδούχων. Ο Σούλης πάτησε δυνατά και με τζαμπ σουτ σκόραρε, δεχόμενος και φάουλ, με τον Μπαλκίζα να δίνει ωστόσο δύο βολές κι όχι γκολ-φάουλ. Ο νεαρός γκαρντ πάντως τις έβαλε, κάνοντας το 75-56, με τον Νικολόπουλο να διαμορφώνει το τελικό 76-56 με 1/2 βολές στα 31’’, σκορ που δεν άλλαξε μέχρι το τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 33-35, 59-50, 76-56

Ν.Α. ΝΙΚΗΣ (Καμακάς): Mανωλόπουλος 8 (1), Κοντογιάννης, Καραθανάσης 6, Σκαμάγκας 13 (3), Τύμπας 29 (1), Νικολόπουλος 15, Σούλης 5