Κακή εμφάνιση και ήττα 2-0 για τη Νίκη από τον Θεσπρωτό

40156285cbb3be05fa08e17ed54d8385_L

Πραγματοποιώντας την χειρότερη φετινή της εμφάνιση η Νίκη γνώρισε την ήττα με 2-0 από τον Θεσπρωτό στην Ηγουμενίτσα και παράλληλα έχασε έδαφος στη βαθμολογία του 2ου ομίλου της Γ’ Εθνικής κατηγορίας. Αυτή ήταν δεύτερη ήττα των «κυανολεύκων» στο πρωτάθλημα, με τον Θεσπρωτό να κερδίζει δίκαια.

Οι γηπεδούχοιήταν ανώτεροι στο πρώτο ημίχρονο, όπου είχαν την καθολική υπεροχή, προηγήθηκαν με 1-0 και έχασαν και άλλες ευκαιρίες να σημειώσουν και δεύτερο τέρμα. Η Νίκη μπήκε καλύτερα στο β’ μέρος στην προσπάθειά της να ισοφαρίσει, είχε ορισμένες καλές στιγμές μέχρι το 65′, όμως ήρθε το δεύτερο γκολ του Θεσπρωτού στο 75′ με τον Σαλταπίδα, για να χαθεί κάθε ελπίδα για τη Νίκη να πάρει έστω και το βαθμό της ισοπαλίας.

Το φιλμ του 1ου ημιχρόνου
Ο Θεσπρωτός κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο του Δημοτικού γηπέδου της Ηγουμενίτσας στο πρώτο ημίχρονο απέναντι σε μία Νίκη που πραγματοποίησε ένα από τα χειρότερά της 45λεπτα. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν χάρη σε τέρμα του Στεφανίδη στο 27′. Συγκεκριμένα, ο Σουκρήογλου πραγματοποίησε γέμισμα από μακρινή απόσταση, με τον Στεφανίδη από την καρδιά της άμυνας των φιλοξενούμενων να κάνει το 1-0. Η Νίκη δεν αντέδρασε ποτέ, με τον Θεσπρωτό να εκμεταλλεύεται την κακή εικόνα των φιλοξενούμενων και να πιέζει για 2ο τέρμα.

Οι φάσεις του πρώτου μέρους:
5′ Σουτ του Γεωργίου, ψηλά άουτ η μπάλα
8′ Μακρινό σουτ του Ιβανίδη, στα χέρια του Κωνσταντάκου η μπάλα
27′ Γκολ για τον Θεσπρωτό. Ο Σουκρήογλου εκτέλεσε γέμισμα από στημένη μπάλα, ο Στεφανίδης αμαρκάριστος και από την καρδιά της άμυνας των φιλοξενούμενων με κεφαλιά έκανε το 1-0
33′ Σουτ του Στεφανίδη από την αριστερή γωνία της περιοχής της Νίκης, μπλόκαρε δύσκολα ο Σταυράκης
42′ Οι γηπεδούχοι ζητάνε πέναλτι σε κεφαλιά του Στεφανίδη που σταμάτησε στο χέρι του Χολέβα
43′ Ο Μόκος εκτέλεσε φάουλ από τα δεξιά, ο Στεφανίδης έστρωσε στον Πέντσα, όμως το σουτ του τελευταίου από τη μικρή περιοχή πέρασε ψηλά άουτ

Το φιλμ του 2ου ημιχρόνου
Η Νίκη μπήκε μεταμορφωμένη προς το καλύτερο στην επανάληψη και προσπάθησε να δημιουργήσει επικίνδυνες καταστάσεις στα αντίπαλα καρέ. Στη μεγαλύτερή της ευκαιρία ο Κώστας Κρεββατάς νικήθηκε από τον Κωνσταντάκο σε τετ α τετ στο 53ο λεπτό της αναμέτρησης. Κι ενώ η Νίκη είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και ήλεγχε το χώρο της μεσαίας γραμμής, ήρθε το 2ο τέρμα του Θεσπρωτού να βάλει τέλος στις όποιες ελπίδες των παικτών του Κώστα Βελιτζέλου για όποια ανατροπή του αγώνα. Συγκεκριμένα, ο Πέντσας έσκαψε για τον Σλαταπίδα που μόλις είχε περάσει στον αγωνιστικό χώρο, με τον παίκτη του Θεσπρωτού να πλασάρει και να κάνει το 2-0 για την ομάδα του. Στα υπόλοιπα λεπτά του αγώνα οι γηπεδούχοι κράτησαν εύκολα το υπέρ τους σκορ, με τη Νίκη να μην έχει τον τρόπο να αντιδράσει.

Οι φάσεις του 2ου μέρους:
53′ Ο Κωνσταντάκος βγαίνει νικητής στο τετ α τετ με τον Κώστα Κρεββατά
60′ Σουτ του Ιβανίδη, άουτ η μπάλα
70′ Κεφαλιά του Κρεββατά, άουτ η μπάλα
75′ Γκολ για τον Θεσπρωτό. Ο Πέντσας έσκαψε για τον Σλαταπίδα που μόλις είχε περάσει στον αγωνιστικό χώρο, με τον παίκτη του Θεσπρωτού να πλασάρει και να κάνει το 2-0 για την ομάδα του

Σκόρερ: 27′ Στεφανίδης, 75′ Σαλταπίδας

Κίτρινες: 31′ Κρεββατάς, 94′ Πανταζής

Θεσπρωτός: Κωνσταντάκος, Μώκος, Πανταζής, Μήτσης, Καρύδης, Μητσέλος Αλ, Νάκος, Σουκρήογλου (72′ Σλαταπίδας, 82′ Κοζάκης), Στεφανίδης, Πέντσας, Γεωργίου (58′ Μπίκας)
Νίκη Β.: Σταυράκης, Πασκούλεφ (77′ Κανταρτζής), Ναουμίδης, Χολέβας, Αλεξανδρής, Ιβανίδης, Μπιτσάκος (65′ Κυπτίου), Μέτσε, Μπαλαράμπε (65′ Κόλα), Κανελλόπουλος, Κρεββατάς