Ζέστανε τον κόσμο μες στην παγωνιά η Νίκη Βόλου

«Ζέστανε» τον κόσμο μέσα στην παγωνιά η Νίκη χθες στη Νεάπολη. Έπειτα από εξαιρετική εμφάνιση επικράτησε με 3-1 του Θεσπρωτού πετυχαίνοντας όλα τα τέρματά της στο πρώτο ημίχρονο. Το πρώτο του γκολ με τη βολιώτικη ομάδα σημείωσε ο Κουσκουνάς (17’), ισοφάρισε προσωρινά ο Τσέλιος (22’), αλλά ο Βλαχομήτρος «χτύπησε» δύο φορές σε ισάριθμα λεπτά (42’, 44’) χαρίζοντας στους «κυανόλευκους» τους τρεις βαθμούς.

Ο Αλέκος Βοσνιάδης επέλεξε πάλι το 4-2-3-1, με τους Λούκας Γκαρσία και Χοσέτε Μιράντα ξανά στην ενδεκάδα. Κάτω από τα δοκάρια κάθισε ο Μπάγιτς έχοντας μπροστά του από τα δεξιά προς τα αριστερά τους Κάσσο, Ανδρέου, Αλιατίδη και Αθανασίου. Αμυντικοί χαφ έπαιξαν οι Κυριακίδης, Τσουκαλάς, από τις πτέρυγες επιχειρούσαν οι Βλαχομήτρος (δεξιά) και Μιράντα (αριστερά), με τον Μιράντα οργανωτή και τον Κουσκουνά σέντερ φορ.

Στο αντίπαλο στρατόπεδο παρόμοια διάταξη επέλεξε ο Χουάν Ραμόν Ρότσα. Τερματοφύλακας ήταν ο Κίναλης, ενώ στα μετόπισθεν τοποθετήθηκαν οι Βαλέντε (δεξιά), Νταλέσιο (αριστερά), Γώγος και Βασιλάκης (στόπερ). Στη μεσαία γραμμή έπαιξαν οι Γκάντσιερ, Στεργίου (στον άξονα), Ρομέρο, Κωνσταντίνου (δεξιά και αριστερά αντίστοιχα), με τον Βαταμίδη να κινείται λίγο πιο πίσω από τον Μπονίγια, που ήταν ο μοναδικός προωθημένος.

Τρία γκολ στο α’ ημίχρονο από Κουσκουνά, Βλαχομήτρο
Με μία… τριπλή ευκαιρία για τη Νίκη άρχισε ο αγώνας. Ήταν το 5ο λεπτό όταν έπειτα από σέντρα του Αθανασίου ο Κουσκουνάς με το κεφάλι τροφοδότησε τον Βλαχομήτρο, που έκανε την προβολή, για να αποκρούσει ο Κίναλης. Ο Κουσκουνάς σούταρε, η μπάλα κόντραρε σε αμυνόμενο και έφτασε στον Τσουκαλά, ο οποίος επιχείρησε νέο σουτ το οποίο πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι (άουτ).

Ο Θεσπρωτός έκανε την παρθενική του επίσκεψη στα καρέ των γηπεδούχων στο 13’. Ο Μπονίγια γύρισε από τα αριστερά, αλλά ο Βαταμίδης δεν ήταν εκεί που έπρεπε. Η συνέχεια ανήκε πάλι στο συγκρότημα του Αλέκου Βοσνιάδη, που άσκησε πίεση στον αντίπαλο και δικαιώθηκε.

Στο 17’ ο Βλαχομήτρος κινήθηκε από τα δεξιά και βλέποντας τον Κουσκουνά εκτεθειμένο περίμενε μέχρι να καλυφθεί από την αντίπαλη οπισθοφυλακή. Την κατάλληλη στιγμή γύρισε την μπάλα και ο Κουσκουνάς πλάσαρε χωρίς κοντρόλ πετυχαίνοντας το πρώτο του γκολ με την κυανόλευκη φανέλα (1-0).

Ωστόσο οι πανηγυρισμοί διήρκεσαν μόλις πέντε λεπτά, αφού οι παίκτες του Χουάν Ραμόν Ρότσα είχαν έτοιμη την απάντηση στο 22’. Ο Ρομέρο βρέθηκε μέσα στην περιοχή, το σουτ που έκανε κόντραρε, για να έρθει ο Στεργίου και με νέο σουτ να φέρει το ματς στα ίσια (1-1). Το παράδοξο είναι ότι ο σκόρερ άνευ λόγου και αιτίας άρχισε να κάνει χειρονομίες προς την εξέδρα και μετά έδειξε και το όνομα στη φανέλα του προς τους οπαδούς της Νίκης, που ξεσηκώθηκαν εναντίον του.

Μόλις τα πνεύματα ηρέμησαν ο αγώνας ξανάρχισε, με τη Νίκη να δείχνει αιφνιδιασμένη. Στο 30’ από ενέργεια του Γκαρσία η μπάλα βρήκε στον Βαλέντε εντός περιοχής. Ο παίκτης της Νίκης ζήτησε πέναλτι ισχυριζόμενος ότι ο συμπατριώτης του βρήκε την μπάλα με το χέρι, αλλά ο κ. Τσιάρας είχε διαφορετική άποψη.

Ωραία σέντρα έβγαλε ο Μιράντα προς τον Βλαχομήτρο, ο οποίος κέρδισε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα «έξυσε» το δεξί δοκάρι και βγήκε άουτ στο 35’. Φάση «καρμπόν» για τη Νίκη στο 37’, με τον Γκαρσία αυτή τη φορά δημιουργό και τον Κίναλη να προλαβαίνει την τελευταία στιγμή τον Μιράντα.

Ο Θεσπρωτός ανταπέδωσε τις ευκαιρίες στο 40’. Ο Βαταμίδης πέρασε για τον Κωνσταντίνου που σέντραρε και ο Μπονίγια με κεφαλιά αστόχησε από πλεονεκτική θέση.

Δύο λεπτά αργότερα, όμως, η βολιώτικη ομάδα βρήκε στόχο για δεύτερη φορά. Ο Κυριακίδης πραγματοποίησε όμορφη ενέργεια και γύρισμα από τα δεξιά. Ο Βλαχομήτρος σούταρε για να αποκρούσει με τα πόδια ο Κίναλης. Ο ίδιος παίκτης κέρδισε το «ριμπάουντ» και με νέο σουτ έγραψε το 2-1, παρά την υπερπροσπάθεια του τερματοφύλακα του Θεσπρωτού που βρήκε πάλι την μπάλα αλλά δεν μπόρεσε να της αποτρέψει την πορεία της προς την εστία (2-1).

Πριν προλάβουν να συνέλθουν οι φιλοξενούμενοι δέχθηκαν ένα ακόμη χτύπημα από τους γηπεδούχους στο 44’. Η φάση άρχισε από τον Γκαρσία, ο οποίος βρήκε τον Κουσκουνά. Ο έμπειρος στράικερ σούταρε με το εξωτερικό για να αποκρούσει ενστικτωδώς ο Κίναλης, Η μπάλα έφτασε στον Γκαρσία που ενεργώντας με περίσσια ψυχραιμία έστρωσε για τον Βλαχομήτρο και ο ικανός εξτρέμ με δυνατό σουτ τίναξε τα αντίπαλα δίχτυα για το 3-1 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

Δεν άλλαξε κάτι στην επανάληψη
Στα πρώτα λεπτά της επανάληψης οι «κυανόλευκοι» πλησίασαν δύο φορές κοντά στο γκολ. Πρώτα στο 50’ ο Κουσκουνάς άνοιξε για τον Μιράντα και εκείνος έδωσε στον Αθανασίου που γύρισε την μπάλα, όμως δεν πρόλαβε να κάνει την προβολή ο Βλαχομήτρος.

Δύο λεπτά αργότερα ο Γκαρσία πέρασε όποιον βρήκε στο πέρασμά του και τροφοδότησε τον Μιράντα, ο οποίος βρήκε τον Τσουκαλά. Ο πολύπειρος χαφ, όμως, ολιγώρησε και έχασε την μπάλα.

Μετά το 60’ ο Θεσπρωτός κέρδισε μέτρα στο γήπεδο και στο 64’ «φλέρταρε» με το γκολ. Ο Κωνσταντίνου εκτέλεσε φάουλ και ο Μπάγιτς απέκρουσε σε κόρνερ.

Στη συνέχεια η Νίκη ανέβασε τις γραμμές της και θα μπορούσε να πετύχει και τέταρτο τέρμα. Στο 65’ ο Κουσκουνάς βγήκε τετ-α-τετ με τον τερματοφύλακα, αλλά ο β’ βοηθός κ. Καμπερίδης εσφαλμένα τον υπέδειξε σε θέση οφσάιντ,

Ο Κάσσος με φοβερή ντρίμπλα βρέθηκε μόνος με τον Κίναλη στο 76’, αλλά άνοιξε την μπάλα λίγο περισσότερο απ’ ό,τι θα έπρεπε. Έτσι έδωσε τη δυνατότητα στον αντίπαλο τερματοφύλακα να βγει και να «καθαρίσει» τη φάση.

Τεράστια ευκαιρία απώλεσε η ομάδα του Αλέκου Βοσνιάδη στο 83’. Ο Αθανασίου εκτέλεσε κόρνερ, ο Αλιατίδης έπιασε κεφαλιά, με την μπάλα να σταματά στον… Τσουκαλά κι ενώ είχε πορεία προς την εστία.

Το 3-1, λοιπόν, ήταν το τελικό σκορ της χθεσινής αναμέτρησης, με τους φιλάθλους να αποθεώνουν τον Αλέκο Βοσνιάδη και τους ποδοσφαιριστές του για την όμορφη παράσταση που τους πρόσφεραν…

Διαιτητής: Τσιάρας (Καβάλας).
Βοηθοί: Κουκούμης, Καμπερίδης (Καβάλας).
4ος διαιτητής: Ψυχούλας (Βοιωτίας).
Κίτρινες: Κυριακίδης, Κουσκουνάς – Στεργίου, Γκάτσιερ, Νταλέσιο.
ΝΙΚΗ: Μπάγιτς, Κάσσος (90’ Πάνος), Αθανασίου, Ανδρέου, Αλιατίδης, Κυριακίδης, Τσουκαλάς, Βλαχομήτρος (84’ Ροχάνο), Μιράντα (84’ Γρομητσάρης), Γκαρσία (73’ Μέτσε), Κουσκουνάς (90’ Κυρίτσης).
ΘΕΣΠΡΩΤΟΣ: Κίναλης, Βαλέντε (46’ Δημήτρουλας), Νταλέσιο, Γώγος, Βασιλάκης, Γκάντσιερ, Στεργίου (58’ Ζιώγας), Ρομέρο (70’ Ραμίρες), Κωνσταντίνου, Βαταμίδης (58’ Γεωργούσης), Μπονίγια.(70’ Σαραντίδης).