Υψηλός ο βαθμός ετοιμότητας για τον Βόλο

Θετική ήταν η εικόνα του Βόλου στο φιλικό παιχνίδι με τη Λαμία, με την ομάδα να δείχνει έτοιμη για την επανέναρξη των επίσημων αγωνιστικών της υποχρεώσεων, με πρώτο παιχνίδι αυτό του Κυπέλλου Ελλάδος με τον Παναθηναϊκό στη Λεωφόρο στις 15 Δεκεμβρίου. Οι «κυανέρυθροι» συνδύασαν τη νίκη τους (3-1) με ωραίο ποδόσφαιρο στο μεγαλύτερο διάστημα της φιλικής αναμέτρησης.

Μετά το πρώτο 20λεπτο όπου η Λαμία ήταν καλύτερη και προηγήθηκε στο σκορ με τον Ντε Βισέντι, οι παίκτες του Βόλου έβγαλαν αντίδραση, κατάφεραν να ισοφαρίσουν με ένα πολύ ωραίο γκολ του Ντέλετιτς και να πάρουν τη φιλική νίκη στο δεύτερο ημίχρονο, χάρη στα γκολ των Ματίγια με πέναλτι και Γκάγκι στο φινάλε του παιχνιδιού.

Ο Αργεντινός μεσοεπιθετικός αγωνίστηκε για 20 λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο και σκόραρε στο ντεμπούτο του, έστω και ανεπίσημο, με την κυανέρυθρη φανέλα. Ο Γκάγκι πέτυχε το 3-1 για τον Βόλο στο 87’ με πλασέ από κοντά, ύστερα από ωραία ενέργεια του ίδιου, πάσα στον Οζέγκοβιτς και πλασέ του Σέρβου επιθετικού στο δοκάρι.

Στο διάστημα που αγωνίστηκε ο Αργεντινός μεσοεπιθετικός ο ρυθμός του παιχνιδιού είχε πέσει λόγω και των πολλών αλλαγών από τους δύο προπονητές, ωστόσο, κάποιες κινήσεις του μέσα στο γήπεδο έδειξαν την ποιότητά του, ως ποδοσφαιριστής. Θυμίζουμε, πως ο Έντσο Γκάγκι θα έχει δικαίωμα συμμετοχής με τον Βόλο από την 1η Ιανουαρίου και μετά.