Υποκλίθηκε στον ανώτερο Ερμή Σχηματαρίου η Νίκη

Μόνο για 25 λεπτά βρισκόταν μέσα στη διεκδίκηση του ροζ φύλλου η Νίκη. Στη συνέχεια υπέκυψε στην ανωτερότητα του Ερμή Σχηματαρίου, από τον οποίο ηττήθηκε με 84-71.

Ο αγώνας πήγε σε μεγάλο σκορ στην πρώτη περίοδο, με το βολιώτικο συγκρότημα να αντιμετωπίζει αμυντικά προβλήματα (24-20). Παρόλα αυτά δεν επέτρεπε στους γηπεδούχους να αποσπαστούν και στο ημίχρονο ήταν πίσω με 41-35. Η τρίτη περίοδος, όμως, ήταν καταστροφική για τους «κυανόλευκους», που δέχθηκαν 26 πόντους και δεν μπόρεσαν να επιστρέψουν.

Δεκάλεπτα: 24-20, 41-35, 67-53, 84-71.

ΕΡΜΗΣ ΣΧΗΜ. (Οικονόμου-Γιαννακόπουλος): Κυριακόπουλος 21 (4), Ανδρέου, Δουρούκης 5 (1), Ζαρμακούπης 9, Χατζηγιαννάκης, Μπόρσης, Καλημέρης 8, Μπακέας 3 (1), Χάλιος, Κωνσταντακάκης 9 (1), Μπότσης, Δημητριάδης 29 (2).

ΝΙΚΗ (Μαύρος-Κοσμάτος): Νίκολης 3 (1), Βερτζάγιας 7 (1), Σπανόπουλος, Σκουφεζής, Ζησόπουλος, Κουτίνας 21 (3), Λόλας 5, Μπουσκολίτης, Δελεντζές, Ξενιτίδης 9 (1), Καλλές 7, Σαριμπαλίδης 19 (4).