Υποχώρησε στην 7η θέση ο Βόλο μετά τις δύο σερί εκτός έδρας ήττες από Άρη και ΠΑΟΚ

Με άδεια χέρια επέστρεψε από τη Θεσσαλονίκη ο Βόλος. Απέναντι στον ΠΑΟΚ προσπάθησε, είχε καλή παρουσία, ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο, ηττήθηκε με 3-1 από έναν ανώτερο ΠΑΟΚ στο δεύτερο μέρος.
Οι «κυανέρυθροι» δεν κατάφεραν στις δύο σερί εξόδους τους στη συμπρωτεύουσα να πάρουν ένα θετικό αποτέλεσμα, χάνοντας από Άρη και ΠΑΟΚ, που βρίσκονται στην πρώτη τριάδα του βαθμολογικού πίνακα της Σούπερ Λιγκ.

Υποχώρησαν στην 7η θέση (ισοβαθμούν με τον ΟΦΗ, έχοντας 19 βαθμούς), καθώς στην εξάδα μπήκε ο Αστέρας Τρίπολης, νικητής του Απόλλωνα στη Ριζούπολη με 1-0.
Οι παίκτες του Άνχελ Λόπεθ στο προχθεσινό παιχνίδι με τον ΠΑΟΚ ήταν ανταγωνιστικοί για ένα ημίχρονο, διάστημα στο οποίο πέτυχαν το γκολ με τον Γιάννη Κιάκο στο 11’, βάζοντας δύσκολα στους γηπεδούχους. Μάλιστα, θα μπορούσαν να είχαν πετύχει και δεύτερο τέρμα, όμως ο Πασχαλάκης είπε «όχι» στους Δουβίκα και Ρενάτο στην ίδια φάση.

Οι «κυανέρυθροι» έβγαιναν με αξιώσεις στην κόντρα επίθεση, καθώς πίεζαν ψηλά και «έκλεβαν» μπάλες από τους παίκτες του ΠΑΟΚ, με τους γηπεδούχους να μην έχουν ηρεμία στο παιχνίδι τους.
Ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε με πέναλτι του Σβαμπ στο 29’ και πήρε πάνω του, καθώς μέχρι εκείνο το χρονικό σημείο, επιθετικά ήταν μέτριος. Στο δεύτερο ημίχρονο ο «Δικέφαλος του Βορρά» ήταν ανώτερος και σ’ αυτό βοήθησαν οι αλλαγές του Πάμπλο Γκαρσία και κυρίως οι Ελ Καντουρί και Κρμέντσικ, που άλλαξαν την εικόνα του αγώνα. Δίκαια ο ΠΑΟΚ πέτυχε άλλα δύο τέρματα, με τους Ίνγκασον στο 65’ με κεφαλιά και Κρμέντσικ στο 89’ με πλασέ και πήρε το «τρίποντο».

Αυτή ήταν η τρίτη φετινή εκτός έδρας ήττα για τον Βόλο, για τον οποίο, πλέον, η νίκη στο παιχνίδι της προσεχούς Κυριακής με τη Λαμία στο Πανθεσσαλικό είναι μονόδρομος.
Στην προχθεσινή αναμέτρηση αγωνίστηκε για πρώτη φορά ως βασικός ο Φαούστο Γκρίλο, παίζοντας ως αριστερός μπακ, με τον Φεράρι να μετακομίζει στο δεξί άκρο της άμυνας. Στο βασικό σχήμα αγωνίστηκε και ο Ρενάτο, παίζοντας και στα 90’, με τον Πορτογάλο να είναι δραστήριος και αυτός που είχε τη μερίδα το λέοντος στις τελικές προσπάθειες των φιλοξενουμένων.

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Ροντρίγκο, Περέιρα (46’ Βιεϊρίνια), Κρέσπο, Ίγκασον, Σβαρμπ, Εσίτι (46’ Ελ Καντουρί), Ζίβκοβιτς, Τζόλης (78’ Μουργκ), Ουάρντα (85’ Ντάγκλας), Σφιντέρσκι (67’ Κρμέντσικ)
ΒΟΛΟΣ: Κλέιμαν, Φεράρι, Γκρίλο (86’ Ντεντάκης), Μήτογλου, Σάντσες, Ριένστρα, Κιάκος (67’ Μαρτίνες), Ρενάτο, Μπαρτόλο, Περέα (63’ Νίνης), Δουβίκας.

Συγκλονιστική δήλωση από τον Κιάκο
Ο τεχνικός του Βόλου, Άνχελ Λόπεθ στις δηλώσεις του ανέφερε πως είναι ευχαριστημένος με τους παίκτες του και πως το βλέμμα τους τώρα είναι στην συνέχεια.
Για την διαφορά εικόνας μεταξύ των δύο ημιχρόνων στην απόδοση του Βόλου: «Θα πρέπει να είμαστε ευχαριστημένοι με την εικόνα της ομάδας στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα. Ο ΠΑΟΚ μας πίεσε πολύ στο δεύτερο ημίχρονο, φυσιολογικά ήρθε αυτό το σκορ. Για μένα φάση κλειδί του αγώνα ήταν η χαμένη ευκαιρία του Δουβίκα, αμέσως μετά το 0-1. Ήταν καθοριστικό σημείο. Τα γκολ του ΠΑΟΚ προήλθαν από δύο κόρνερ, με το πρώτο να έρχεται βέβαια από το σημείο του πέναλτι μετά το χέρι του παίκτη μας. Σε αυτές τις περιπτώσεις όταν κρατάς τον ΠΑΟΚ μακριά από την εστία σου, τότε είναι λογικό ο αντίπαλος να απειλήσει από στημένες φάσεις».
Ακόμα ανέφερε: «Παλεύουμε κάθε παιχνίδι, παίξαμε σε μία εβδομάδα τρία δύσκολα ματς, τα δύο εκτός με τον Άρη και τον ΠΑΟΚ. Μη ξεχνάμε ποιος είναι ο Βόλος. Έχω παίκτες μαχητές, τα δίνουν όλα. Θα κοιτάξουμε τώρα την συνέχεια…»

Συγκλονιστική ήταν η δήλωση από τον Γιάννη Κιάκο, ο οποίος αφιέρωσε το γκολ που πέτυχε και που ήταν και το πρώτο της καριέρας του σε επίπεδο Σούπερ Λιγκ, στον 10χρονο ανιψιό του Άγγελο, που δίνει την μεγαλύτερη μάχη της ζωής του, με τον καρκίνο.

Ο 22χρονος ποδοσφαιριστής του Βόλου για την ήττα από τον ΠΑΟΚ και το γκολ που σημείωσε, τόνισε: «Η αλήθεια είναι πώς χάρηκα για το γκολ που πέτυχα, θα χαιρόμουν πιο πολύ αν παίρναμε ένα θετικό αποτέλεσμα. Στο πρώτο ημίχρονο παίξαμε πολύ ωραίο ποδόσφαιρο, αξίζαμε ένα καλύτερο αποτέλεσμα, αλλά αυτό που κρατάμε είναι, ότι παλέψαμε μέχρι το τέλος. Δείξαμε για ακόμη μια φορά ότι μπορούμε να αντιμετωπίσουμε ομάδες όπως ο ΠΑΟΚ.
Ξέραμε στο ημίχρονο ότι ο ΠΑΟΚ θα πιέσει και σίγουρα έπαιξε ρόλο αυτό. Θα πρέπει να το κοιτάξουμε τι δεν πήγε καλά στο δεύτερο ημίχρονο. Ο ΠΑΟΚ είναι μια από τις καλές ομάδες της κατηγορίας, ξέραμε ότι θα τα δώσει όλα για να πάρει τη νίκη, προσπαθήσαμε και εμείς, όμως, μέχρι το τέλος».
Για το που αφιέρωσε το γκολ είπε: «Είναι για το ανιψάκι μου στην Γερμανία που δίνει για δεύτερη φορά μάχη με τον καρκίνο και θέλω να του δείξω ότι είμαι δίπλα του, ότι είμαι κοντά του και τον σκέφτομαι».
Από την πλευρά του ο μέσος του Βόλου, Σωτήρης Νίνης, μετά την ήττα από τον ΠΑΟΚ ξεκαθάρισε πως η ομάδα του δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από τους άλλους συλλόγους και ότι στόχος παραμένει η εξάδα και η συμμετοχή στα πλέι οφ της Σούπερ Λιγκ.: «Μπήκαμε καλά στο παιχνίδι. Ήμασταν καλύτεροι από τον ΠΑΟΚ στο πρώτο ημίχρονο. Αν αφήσεις έστω και λίγο χώρο σ’ αυτές τις ομάδες, βρίσκουν χώρο και σκοράρουν».
Για τους στόχους της ομάδας ανέφερε: «Στο δεύτερο ημίχρονο θέλαμε να βάλουμε ένα γκολ, αλλά μας πίεζε ο χρόνος. Γίνεται εξαιρετική δουλειά και με τον προπονητή και δεν έχουμε να ζηλέψουμε τίποτα από άλλους συλλόγους. Στόχος μας είναι η εξάδα στο βαθμολογικό πίνακα».
Για την κακή εμφάνιση με τον Άρη: «Το έχουμε αποδείξει από την αρχή της χρονιάς ότι θέλουμε να δημιουργούμε ευκαιρίες. Αυτή η εποχή δεν είναι η καλύτερη στιγμή, γιατί έχουμε πολλά παιχνίδια και εκεί φαίνεται η διαφορά με τις μεγάλες ομάδες».