Υποχώρησε στην 6η θέση ο Βόλος

Όπως και πέρσι για το πρωτάθλημα, στην κανονική περίοδο, έτσι και φέτος ο ΟΦΗ πέρασε με νίκη από το Πανθεσσαλικό, επικρατώντας με 2-0 του Βόλου, με δύο γκολ του Ισπανού Τζον Τοράλ, ένα σε κάθε ημίχρονο. Η νίκη των Κρητικών ήταν δίκαιη, απέναντι στους «κυανέρυθρους», που πραγματοποίησαν τη χειρότερη φετινή εμφάνιση εντός έδρας.

Αυτή ήταν η τρίτη ήττα φέτος στο Πανθεσσαλικό, σε έξι παιχνίδια, με την ομάδα του Γκιγέρμο Αμπασκάλ να μετρά πέντε αγωνιστικές χωρίς νίκη, με αποτέλεσμα να υποχωρήσει στην 6η θέση, καθώς την ξεπέρασαν στη βαθμολογία ΟΦΗ και ΠΑΣ Γιάννινα.

Για πρώτη φορά στο φετινό πρωτάθλημα οι «κυανέρυθροι» δεν κατάφεραν να σκοράρουν, με τον ΟΦΗ να διατηρηρεί (μαζί με τον ΠΑΣ Γιάννινα) την καλύτερη εκτός έδρας άμυνα με δύο τέρματα παθητικό.

Τίποτα δεν λειτούργησε σωστά στον Βόλο στο πρώτο ημίχρονο, διάστημα στο οποίο ο ΟΦΗ έκανε… πάρτι. Πέρα από το γκολ που σημείωσε στο 12’ με το πολύ ωραίο σουτ του Τοράλ, οι Κρητικοί είχαν τέσσερα δοκάρια και ορισμένες ακόμη πολύ καλές ευκαιρίες για να σκοράρουν.

Το πρόβλημα για τον Βόλο ήταν στο ότι οι παίκτες του δεν μπορούσαν να κρατήσουν την μπάλα, έδειξαν πολλές αδυναμίες στη κυκλοφορία και στην οργάνωση του παιχνιδιού, ενώ υπήρχαν και πολλά κενά στην άμυνα, με την ανασταλτική τους λειτουργία να είναι προβληματική.

Στην επανάληψη το γρήγορο γκολ του Τοράλ στο 50’ έριξε τους «κυανέρυθρους» στο… καναβάτσο. Ο ΟΦΗ έριξε τον ρυθμό του, φρόντισε να αμύνεται σωστά, ο Βόλος πήρε μέτρα στο γήπεδο, είχε ορισμένες καλές στιγμές με κορυφαίο το δοκάρι του Φαν Βέερτ, όμως δεν κατάφερε να πετύχει γρήγορα κάποιο γκολ, για να ξαναμπεί στο παιχνίδι.

Έτσι, ήρθε η ήττα από τον ΟΦΗ, η οποία φέρνει προβληματισμό για τη συνέχεια του πρωταθλήματος, όταν μάλιστα ακολουθεί το πολύ δύσκολο παιχνίδι με τον Ολυμπιακό στο Καραϊσκάκη την προσεχή Κυριακή.