Ξόρκισε την κατάρα με… λαρισινή βοήθεια η Νίκη 2-3 την ΑΕΛ

Η Νίκη ξόρκισε την κατάρα και κέρδισε για πρώτη φορά την ΑΕΛ εκτός έδρας με 3-2. Σ’ αυτό είχε και λαρισινή βοήθεια, αφού οι δύο από τους τρεις που πέτυχαν γκολ (Κρητικός και Λίταινας) κατάγονται από τη γειτονική πόλη, ενώ ο Ανδρέου ήταν ο τρίτος σκόρερ. Οι «βυσσινί» προηγήθηκαν δύο φορές με τους Στίνα και Φατάι αλλά στο τέλος έφυγαν ηττημένοι. Αποκάλυψη ο Μακατσάρια, ο οποίος είχε εξαιρετική απόδοση.

Ο Δημήτρης Ελευθερόπουλος στερήθηκε τους «λαβωμένους» Παναγιωτίδη, Κάσσο και τον Μιράντα, που επικαλείται ενοχλήσεις. Επίσης εκτός έμεινε ο Γαβριηλίδης, ο οποίος δεν κατάφερε να ξεπεράσει το τράβηγμα τον οποίο τον ταλαιπωρεί.

Το σύστημα ήταν 4-3-3 με την ακόλουθη σύνθεση: Την εστία υπερασπίστηκε ο Γκαραβέλης έχοντας μπροστά του από τα δεξιά προς τα αριστερά τους Τοπαλίδη, Στίκα, Ανδρέου και Αναστασίου. «Εξάρι» ήταν ο Κυριακίδης με «οκτάρια» τους Λίταινα και Πέττα, ενώ την επιθετική τριπλέτα απάρτιζαν οι Πολίτης (δεξιά), Κρητικός (αριστερά) και Μπαλλάς (κορυφή).

Στο αντίπαλο στρατόπεδο ο Παύλος Δερμιτζάκης επέλεξε το 4-2-3-1. Κάτω από τα δοκάρια κάθισε ο Βενετικίδης, ενώ στα μετόπισθεν τοποθετήθηκαν οι Καλουτσικίδης (δεξιά), Μαϊδανός (αριστερά), Ηλιάδης και Γιανναράκης (στόπερ). Στη μεσαία γραμμή αγωνίστηκαν οι Πλέγας, Αντράντα (στον άξονα), Στίνα και Πεντρόσο (δεξιά και αριστερά αντίστοιχα), με τον Κ. Παπαγεωργίου να κινείται λίγο πιο πίσω από τον Φατάι, που ήταν ο σέντερ φορ.

Η ΑΕΛ επισκέφθηκε για πρώτη φορά τα αντίπαλα καρέ στο 6’. Αρχικά ο Μαϊδανός έβγαλε σέντρα και ο Στίκας απέκρουσε προ του Μαϊδανού. Ακολούθησε κεφαλιά του Στίνα, την οποία μπλόκαρε ο Γκαραβέλης πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή της εστίας.

Στο 10’ η ευκαιρία της ομάδας του Παύλου Δερμιτζάκη ήταν ακόμη μεγαλύτερη. Ο Καλουτσικίδης γύρισε για τον Πεντρόσο, που έκανε το πλασέ αλλά η μπάλα έφυγε πάνω από τα γκολπόστ. Επίσης στο 13’ και στο 17’ ο Γκαραβέλης εξουδετέρωσε σουτ του Κ. Παπαγεωργίου και του Φατάι αντίστοιχα.

Στο επόμενο λεπτό οι «κυανόλευκοι» έκαναν την πρώτη τους επίσκεψη στην αντίπαλη περιοχή. Ο Ηλιάδης υπέπεσε σε λάθος, κέρδισε την μπάλα ο Πολίτης που πέρασε κάθετη για τον Μπαλλά. Ωστόσο ο Βενετικίδης «διάβασε» τη φάση και με τα πόδια απομάκρυνε μπροστά από τον νεαρό στράικερ της Νίκης.

Στο 23’ έγινε το 1-0 σε μια φάση, όπου το βολιώτικο συγκρότημα θα μπορούσε να το αποφύγει. Πεντρόσο και Κ. Παπαγεωργίου έπαιξαν το «ένα-δύο» και ο πρώτος τροφοδότησε τον Φατάι, που πλάσαρε αλλά ο Γκαραβέλης τού είπε «όχι». Ο Στίνα κέρδισε το «ριμπάουντ» και σούταρε, με τον Ανδρέου που βρισκόταν μπροστά στην εστία να μην μπορεί να αποκρούσει, με συνέπεια η μπάλα να καταλήξει στα δίχτυα.

Η Νίκη θέλησε να αντιδράσει και στο 30’ κέρδισε πέναλτι. Μετά από ωραία ομαδική ενέργεια ο Κυριακίδης πάσαρε στον Τοπαλίδη, ο οποίος άφησε έξυπνα την μπάλα να περάσει για τον Μπαλλά. Ο ταλαντούχος σέντερ φορ μπήκε στην περιοχή και επιχείρησε να περάσει τον Βενετικίδη, με τον Ηλιάδη να τον ανατρέπει. Ο κ. Φωκάς έδειξε την άσπρη βούλα και ο Κρητικός από τα 11 μέτρα ισοφάρισε σε 1-1.

Ο Ηλιάδης θέλησε να «πάρει το αίμα του πίσω» για το πέναλτι στο οποίο υπέπεσε και στο 34’ έπιασε κεφαλιά, όμως βρήκε σε ετοιμότητα τον Γκαραβέλη. Στο επόμενο λεπτό ο Κρητικός θέλησε να πετύχει ένα εντυπωσιακό γκολ από μακριά, αλλά ο Βενετικίδης πραγματοποίησε θεαματική επέμβαση.

Στο 40’ η Νίκη ξεδιπλώθηκε γρήγορα στο ανοικτό γήπεδο και ο Τοπαλίδης έβγαλε πάσα για τον Κρητικό, ο οποίος βρισκόταν σε πλεονεκτική θέση, αλλά υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ, σε μια φάση οριακή.

Στο 44’ ο Πλέγας δοκίμασε το πόδι του από μακρινή απόσταση, όμως σημάδεψε τα… ύψη. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων το παίκτης της ΑΕΛ μιμήθηκε ο Κυριακίδης, με την μπάλα να φεύγει λίγο άουτ.

Άλλη Νίκη με Μακατσάρια

Από ένα νέο πρόσωπο είχαν οι δύο «μονομάχοι» με την έναρξη του β’ ημιχρόνου. Για τη Νίκη ο Μακατσάρια πήρε τη θέση του Μπαλλά και ο Θωμαΐδης του Αντράντα για την ΑΕΛ. Η κίνηση αυτή του κ. Ελευθερόπουλου αποδείχθηκε… ματ για τη Νίκη, αφού ο Μακατσάρια ήταν η αποκάλυψη για το βολιώτικο συγκρότημα.

Μάλιστα ο Γεωργιανός ήταν ο πρωταγωνιστής στην πρώτη καλή στιγμή της επανάληψης. Ήταν το 48’ όταν ο Μακατσάρια δέχθηκε κάθετη μέσα στην περιοχή, όμως ο Βενετικίδης βγήκε και «καπάκωσε» την μπάλα.

Στο επόμενο λεπτό οι «βυσσινί» αποδείχθηκαν πιο εύστοχοι. Αρχικά ο Καλουτσικίδης σέντραρε και η μπάλα έφτασε στον Στίνα. Εκείνος έβγαλε «γλυκιά» σέντρα και ο Φατάι σαφώς πιο ψηλός από τον Τοπαλίδη κέρδισε την κεφαλιά και έγραψε το 2-1.

Η Νίκη είχε πάλι έτοιμη την απάντηση και στο 54’ ανταπέδωσε το τέρμα. Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Κρητικού ο Ανδρέου βρέθηκε σε καίρια θέση με κοντινό σουτ τίναξε τα δίχτυα της αντίπαλης εστίας για το 2-2.

Κεφαλιά του Πεντρόσο δεν βρήκε στόχο στο 57’, ενώ πέντε λεπτά αργότερα η βολιώτικη ομάδα έχασε τεράστια ευκαιρία. Ο εξαιρετικός Κρητικός έδωσε για τον Μακατσάρια, ο οποίος πλάσαρε τον Βενετικίδη. Ο τερματοφύλακας της ΑΕΛ βρήκε την μπάλα με το πόδι και της έδωσε ύψος χωρίς να αποτρέψει την πορεία της προς την εστία. Ωστόσο ο Ηλιάδης σαν από μηχανής θεός έσωσε την ομάδα του διώχνοντας την μπάλα πριν περάσει τη γραμμή.

Στο 65’ ο Πεντρόσο προσπάθησε να «κρεμάσει» τον Γκαραβέλη, ο οποίος όμως έκανε σωστή εκτίμηση της φάσης και παραχώρησε κόρνερ. Από την εκτέλεση του κόρνερ ο Ηλιάδης πήρε την κεφαλιά αλλά δεν βρήκε στόχο.

Στο 68’ ο Πλέγας τραυματίστηκε και για λίγο η ΑΕΛ έμεινε με δέκα παίκτες, γεγονός που εκμεταλλεύτηκε η Νίκη παίρνοντας προβάδισμα στο σκορ. Στο 69’ ο Λίταινας σούταρε εκτός περιοχής, η μπάλα βρήκε στον Γιανναράκη, άλλαξε πορεία και ξεγέλασε τον Βενετικίδη (2-3).

Αμέσως μετά ο κ. Δερμιτζάκης έβαλε τους Παπαδόπουλο και Κοσονού και η αριθμητική ισορροπία στον αγωνιστικό χώρο αποκαταστάθηκε. Ο κ. Ελευθερόπουλος «απάντησε» με τον Γιαννίτση αντί του Πέττα αλλάζοντας το σύστημα σε 3-6-1.

Η εξέλιξη του αγώνα προφανώς δεν άρεσε σε ορισμένους «θερμοκέφαλους» οπαδούς, που μετακινήθηκαν πίσω από την εστία του Γκαραβέλη. Η κατάσταση μύριζε… μπαρούτι, με συνέπεια ο κ. Φωκάς να διακόψει το ματς στο 81’. Μετά από τρία λεπτά η τάξη αποκαταστάθηκε και το παιχνίδι άρχισε ξανά.

Όπως ήταν αναμενόμενο, οι «βυσσινί» άσκησαν πίεση με πολλά «γεμίσματα» στην περιοχή των φιλοξενουμένων. Ωστόσο δεν κατάφεραν να διασπάσουν την οργανωμένη άμυνα της Νίκης, που πανηγύρισε ένα ιστορικό «διπλό» στη Λάρισα.

Διαιτητής: Φωκάς (Αχαΐας).

Βοηθοί: Οικονόμου, Κακαφώνης (Αχαΐας).

4ος διαιτητής: Μπούτσικος (Μακεδονίας).

Κίτρινες: Πεντρόσο – Πέττας, Λίταινας, Κυριακίδης

ΑΕΛ: Βενετικίδης, Καλουτσικίδης, Μαϊδανός (70’ Κοσονού), Ηλιάδης, Γιανναράκης, Πλέγας (70’ λ.τρ. Παπαδόπουλος), Αντράντα (46’ Θωμαΐδης), Στίνα (76’ Μαυριάς), Πεντρόσο, Κ. Παπαγεωργίου, Φατάι.

ΝΙΚΗ: Γκαραβέλης, Τοπαλίδης, Αναστασίου, Στίκας, Ανδρέου, Κυριακίδης, Λίταινας, Πέττας (76’ Γιαννίτσης), Πολίτης, Κρητικός (96’ Ναά), Μπαλλάς (46’ Μακατσάρια).