Ξηροφώτος: Είχαμε παθητική συμπεριφορά στο τελευταίο 10λεπτο

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Στέφανος Ξηροφώτος, στις δηλώσεις του για το παιχνίδι με τον Απόλλωνα Πόντου, στάθηκε στην παθητική συμπεριφορά που είχε η ομάδα του στο τελευταίο δεκάλεπτο, όμως τόνισε πως οι παίκτες του άξιζαν να πετύχουν δεύτερο γκολ στο παιχνίδι και να «κλειδώσουν» νωρίτερα τη νίκη. Αναλυτικά οι δηλώσεις του Στέφανου Ξηροφώτου:

«Μετά το 30’ κάναμε αρκετά καλό παιχνίδι. Ευτυχήσαμε να προηγηθούμε στο σκορ με την έναρξη του β’ μέρους και δημιουργήσαμε κλασικές ευκαιρίες για γκολ. Είχαμε δοκάρι, δεν έγινε όμως το 2-0 και ποτέ ένα παιχνίδι δεν τελειώνει, όταν το σκορ είναι ρευστό. Φτάσαμε στις καθυστερήσεις, όπου σταθήκαμε τυχεροί και ικανοί, με τον Ξενοδόχοφ να ενεργεί σωτήρια και αποφεύχθηκε το 1-1.

Ήταν ένα μάθημα για μας, όσον αφορά τη διαχείριση και θεωρώ, ότι έστω και για 10 λεπτά στο τέλος η διαχείριση του παιχνιδιού εκ μέρους μας ήταν προβληματική. Γιατί έπρεπε να κυνηγήσουμε με καλύτερες προϋποθέσεις το δεύτερο γκολ.

Γυρίσαμε από μόνοι μας πίσω και αυτό πρέπει να μας γίνει μάθημα. Γατί είναι πολύ εύκολο να δεχτείς γκολ. Σίγουρα, είσαι πιο ασφαλής όταν επιτίθεσαι. Είχαμε παθητική συμπεριφορά στο τελευταίο δεκάλεπτο και δεν πρέπει να ξανασυμβεί.

Συγχαρητήρια στους ποδοσφαιριστές για την κατάκτηση των τριών βαθμών. Η εμφάνισή μας κατά διαστήματα ήταν πολύ καλή, όμως στο ποδόσφαιρο θα πρέπει να είμαστε σοβαροί και όπως πρέπει μέχρι το 90’. Είμαστε τυχεροί που πήραμε τους τρεις βαθμούς.

Κοιτάζουμε να βάλουμε στην ομάδα και τα παιδιά που ήρθαν αργότερα, αλλά και αυτούς που αντιμετώπιζαν κάποια προβλήματα τραυματισμών, προκειμένου η ομάδα να παρουσιάζεται φρέσκια στα συνεχόμενα παιχνίδια.

Αυτό θα γίνει μέσα από την προπόνηση και τη σωστή δουλειά, έτσι ώστε να παρουσιαζόμαστε ολοένα και καλύτεροι. Θεωρώ ότι στο παιχνίδι με τον Απόλλωνα είχαμε ένα μεγάλο διάστημα καλού ποδοσφαίρου. Αξίζαμε το δεύτερο γκολ, αλλά στο τέλος κινδυνέψαμε να ισοφαριστούμε.

Ήμασταν πολύ επιθετικοί, ως ομάδα. Σε μία φάση στο πρώτο ημίχρονο ο αντίπαλος βγήκε σε μία αντεπίθεση και εκεί έδειξε πόσο ικανός είναι ο τερματοφύλακας μας, ο Ξενοδόχοφ. Ο αντίπαλος συνολικά είχε δύο ευκαιρίες στο ματς, εμείς είχαμε πολλές περισσότερες. Θα έπρεπε, όμως, να εκμεταλλευτούμε το μομέντουμ και να κάνουμε το 2-0. Όταν ο Απόλλων ρίσκαρε στο τελευταίο δεκάλεπτο, εμείς ήμασταν παθητικοί. Δεν εκμεταλλευτήκαμε τους χώρους, δεν ανακτήσαμε την μπάλα εύκολα στη μεσαία γραμμή ή στην αμυντική ζώνη. Δεν είχαμε πάσα ασφαλείας και δεν εκμεταλλευτήκαμε τους ποδοσφαιριστές, που μπήκαν ως αλλαγή και ήταν ξεκούραστοι, να πάρουν την μπάλα στο χώρο. Όταν μία ομάδα ρισκάρει αφήνει κενά. Εμείς δεν εκμεταλλευτήκαμε το ρίσκο του αντιπάλου».