Ξέσπασε στο τελευταίο 20λεπτο ο Βόλος, 3-0 τη Λαμία

Την πρώτη νίκη στα πλέι άουτ πέτυχε ο Βόλος, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του μίνι πρωταθλήματος. Οι «κυανέρυρθοι» επικράτησαν με 3-0 της Λαμίας, με ένα καταπληκτικό γκολ του Ζουλιάν Μπαρτόλο στο 72’ και δύο ακόμη τέρματα στις καθυστερήσεις από τους Ροσέρο στο 91’ και Φεράρι στο 94’.

Ο Βόλος μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και από το ξεκίνημα της αναμέτρησης ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων. Ήταν η ομάδα που κυκλοφορούσε την μπάλα, προσπαθώντας να βρει τους διαδρόμους, τόσο από τον άξονα, όσο και από τα άκρα.

Η Λαμία από την πλευρά της φρόντιζε να αμύνεται σωστά και να ψάχνει την ευκαιρία να απειλήσει το τέρμα του Παπαδόπουλου, δίχως όμως να φέρνει σε δύσκολη θέση την άμυνα του Βόλου.

Οι «κυανέρυθροι» είχαν την πρώτη καλή στιγμή στο ματς στο 8’, όταν ο Φερνάντες έξω από την περιοχή επιχείρησε το σουτ, με την μπάλα να καταλήγει άουτ. Η μεγάλη ευκαιρία για τον Βόλο να ανοίξει το σκορ στο πρώτο ημίχρονο σημειώθηκε στο 11’. Ο Φερνάντες από πλάγια δεξιά εκτέλεσε απευθείας φάουλ, με την μπάλα να σταματά στη δεξιά συμβολή των δοκαριών της Λαμίας.

Από εκείνο το χρονικό σημείο και μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου ο Βόλος ήταν η ομάδα που συνέχισε να έχει τον έλεγχο του παιχνιδιού.

Στο 37’ από λάθος διώξιμο της μπάλας από τους αμυνόμενους της Λαμίας, ο Φαν Βέερτ έκανε απευθείας το σουτ, στέλνοντας την μπάλα ψηλά πάνω από τα δοκάρια των φιλοξενουμένων.

Τρία γκολ στο β’ μέρος ο Βόλος
Στο δεύτερο ημίχρονο ο Βόλος ήταν η ομάδα που πάτησε πρώτη στην αντίπαλη περιοχή στο 47’, με τον Μπαριέντος να σουτάρει και τον Σαράνοφ να μπλοκάρει εύκολα την μπάλα.

Στη συνέχεια η Λαμία ήταν εκείνη που πήρε μέτρα μέσα στο γήπεδο και προσπάθησε να βρει το γκολ στην επίθεση. Οι φιλοξενούμενοι είχαν την πρώτη τελική προσπάθεια στο 49’. Μετά από λάθη που έγιναν στην άμυνα του Βόλου, ο Μανούσος έγινε κάτοχος της μπάλας, έκανε αμέσως το σουτ, χωρίς η μπάλα να βρει το στόχο.

Οι φιλοξενούμενοι στο 53’ άγγιξαν το γκολ, όταν μετά από προσπάθεια του Σιμόν από τα δεξιά, η μπάλα έφτασε μέσα στην περιοχή του Βόλου, οι «κυανέρυθροι» δεν μπόρεσαν να διώξουν και ο Καραμάνος μέσα από τη μικρή περιοχή εξαπέλυσε δυνατό σουτ, με την μπάλα να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι του Παπαδόπουλου.

Στο 60’ ο Τζανδάρης μέσα από την περιοχή σούταρε, η μπάλα κόντραρε σε σώμα αμυνόμενου του Βόλου, με την μπάλα να καταλήγει κόρνερ.

Στο 69’ μετά από γύρισμα της μπάλας από αριστερά από τον Καραμάνο, ο Τζανδάρης δεν έπιασε το σουτ όπως επιθυμούσε με την μπάλα να καταλήξει άουτ.

Στο 72’ ο Βόλος άνοιξε το σκορ με ένα καταπληκτικό γκολ του Ζουλιάν Μπαρτόλο. Ο Άλχο από τα δεξιά έβγαλε τη σέντρα και ο Μπαρτόλο με φανταστικό σουτ πάνω στην κίνηση έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, γράφοντας το 1-0.

Μάλιστα το 73’ ο Βόλος έχασε τεράστια ευκαιρία να γράψει το 2-0. Ο Φαν Βέερτ έφυγε στην επίθεση, ξεπέρασε και την αντίσταση του τερματοφύλακα Σαράνοφ, όμως το σουτ που επιχείρησε σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι της Λαμίας.

Στο 83’ ο Βόλος με τον Ροσέρο έχασε μεγάλη ευκαιρία για να σκοράρει. Ο Κολομβιανός επιθετικός βρέθηκε μέσα στην περιοχή, απέναντι από τον Σαράνοφ, με τον Βύντρα να τον προλαβαίνει την τελευταία στιγμή, βγάζοντας την μπάλα κόρνερ.

Στο 87’ ο Σιμόν βρέθηκε σε θέση βολής σούταρε, με την μπάλα να φεύγει άουτ, ενώ θα μπορούσε να δώσει την μπάλα στον αμαρκάριστο Μανούσο, που ήταν φάτσα με το τέρμα.

Στο 90’ οι «κυανέρυθροι» έχασαν σπουδαία ευκαιρία να πετύχουν δεύτερο γκολ, με τον Σαράνοφ να νικά τον Κορέα στο σουτ που επιχείρησε ο Αργεντινός (απέκρουσε σωτήρια), όμως στο πρώτο λεπτό του έξτρα χρόνου, στο 91’, ο Ροσέρο ήταν αυτός που έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, «κλειδώνοντας» τη νίκη για την ομάδα του. Ο Κολομβιανός πήρε την πάσα από τον Πουρίτα και με άψογο τελείωμα έγραψε το 2-0, ρίχνοντας τη Λαμία στο καναβάτσο.

Ο Βόλος έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη του στο 94’, όταν οι γηπεδούχοι έφυγαν στην κόντρα επίθεση, με τον Κορέα να δίνει αριστερά στον Φεράρι κι αυτός με ένα εξαιρετικό σουτ έγραψε το τελικό 3-0.

Διαιτητής: Τζήλος (Λάρισας)
Βοηθοί: Φωτόπουλος, Νιδριώτης (Αθηνών)
4ος διαιτητής: Αγγελάκης (Μακεδονίας)
Κίτρινες: Τζανετόπουλος
ΒΟΛΟΣ: Παπαδόπουλος, Άλχο, Φεράρι, Σιέλης, Λογαράς (68’ λ.τ. Τριανταφύλλου), Μεταξάς, Μπαριέντος (76’ Ριένσρα), Φερνάντες (59’ Ροσέρο), Μπαρτόλο (76’ Πουρίτα), Κορέα, Φαν Βέερτ.
ΛΑΜΙΑ: Σαράνοφ, Αντέντζο (68’ Βύντρα), Τζανετόπουλος (79’ Βέλλιος), Τζανδάρης (80’ Μανουσάκης), Νούνιεζ, Μανούσος, Καραμάνος (79’ Ρόμανιτς), Μαρτίνεθ (80’ Σαραμαντάς), Σιμόν, Μπεχαράνο, Λούκας.