Ξεπέρασε το άγχος της πρεμιέρας η Νίκη και επικράτησε 73-69 της Χαλκίδας στη Ν. Ιωνία για τη Β’ Εθνική

Ξεπέρασε το άγχος της πρεμιέρας η Νίκη επικρατώντας με 73-69 της Χαλκίδας στη Ν. Ιωνία. Οι «κυανόλευκοι» έφτασαν να προηγούνται ακόμη και με 14 πόντους, αλλά οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν στους δύο. Τελικά η βολιώτικη ομάδα κράτησε τη νίκη και μπήκε με το δεξί στη Β’ Εθνική.
Οι Ανδρέας Μαύρος και Γιώργος Κοσμάτος ξεκίνησαν τον αγώνα με τους Σαριμπαλίδη πλέι μέικερ, Κωστούλα σούτινγκ γκαρντ,  Κουτίνα σμολ φόργουορντ, Τσώλη πάουερ φόργουορντ και Λόλα σέντερ.

Ο Απόστολος Κωστούλας ήταν αυτός που σημείωσε τους πρώτους πόντους της Νίκης για τη φετινή χρονιά και μάλιστα έξω από τα 6.75. Οι δύο «μονομάχοι»… αντάλλαξαν τρίποντα στην αρχή, με τον Σαριμπαλίδη να βρίσκει δύο φορές τον στόχο έξω από την άρκτο.

Ωστόσο και οι φιλοξενούμενοι δεν πήγαν πίσω. Εκμεταλλευόμενοι τη «ζώνη 3-2» των γηπεδούχων έβρισκαν αρκετά σουτ από την περιφέρεια έχοντας καλά ποσοστά. Το γεγονός αυτό υποχρέωσε τους κ.κ. Μαύρο και Κοσμάτο να αλλάξουν την άμυνα σε «μαν του μαν». Ταυτόχρονα έκαναν τις πρώτες τους αλλαγές. Στο παρκέ μπήκαν Βερτζάγιας και Τάσσος αντί των Κωστούλα και Τσιώλη. Το σχήμα ψήλωσε περισσότερο, καθώς ο Λόλας πέρασε στο «τέσσερα».

Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 24-20 υπέρ της Νίκης χάρη σε δύο ελεύθερες βολές του Κουτίνα. Ο Βολιώτης γκαρντ/φόργουορντ ήταν εντυπωσιακός αυτό το διάστημα φτάνοντας ήδη τους 11 πόντους.

Το σκορ ήταν πολύ υψηλό στην α’ περίοδο, με τους δύο «μονομάχους» να αποδεικνύονται ιδιαίτερα εύστοχοι. Στο 15’ η διαφορά έφτασε για πρώτη φορά το +8 για τους γηπεδούχους (30-22) με τέσσερις διαδοχικούς πόντους του Λόλα.

Πάντως η αλήθεια είναι πως Νίκη και ΑΚΧ δεν ήταν το ίδιο παραγωγικοί με το πρώτο δεκάλεπτο, έχοντας σημειώσει σε πέντε λεπτά 6 και 2 πόντους αντίστοιχα. Το μικρό σερί των «κυανολεύκων» έσπασε ο Μπρατσιάκος με «τζαμπ σουτ» (30-24) για να αυξήσει τη διαφορά στους 12 ο Τάσσος με 2/2 βολές κι ένα δίποντο και ο Σαριμπαλίδης με λέι απ (36-24 στο 17’).

Οι «πορτοκαλί» δεν έμειναν άπραγοι και με σερί 5-0 μείωσαν σε 36-29, αλλά ο Κώστουλας με σουτ από τη γωνία έδωσε στη διαφορά ξανά διψήφια τιμή (40-29 στο 18’). Τελικά το σκορ του α’ ημιχρόνου ήταν 42-33, με τη διαφορά να μπορούσε να είναι μεγαλύτερη, αν δεν υπήρχαν πολλά χαμένα ριμπάουντ.

Ο Λόλας με «χουκ» τελειώνει τη φάση από κοντά

Στην επανάληψη σε σχέση με την αρχή του αγώνα η πεντάδα είχε νέο πρόσωπο τον Διγενή αντί του Τσώλη. Παράλληλα η «ζώνη» επανήλθε σε μορφή «2-3». Με λέι απ του Διγενή η ψαλίδα άνοιξε (46-33) στο 22’, αλλά η «πληγή» στα ριμπάουντ ήταν μεγάλη. Οι φιλοξενούμενοι συχνά ανανέωναν τις επιθέσεις τους και δεν επέτρεπαν στους γηπεδούχους να αποσπαστούν περισσότερο στο σκορ.

Στο 23’ ο Κωστούλας χρεώθηκε με τρίτο φάουλ και αποσύρθηκε, με τους «πορτοκαλί» να πιέζουν αφόρητα τον Σαριμπαλίδη για να τον κουράσουν. Με τρίποντο του Πολιτόπουλου και λέι απ του Γυφτάκη μείωσαν σε 51-48 στο 26’ αναγκάζοντας τον κ. Μαύρο να καλέσει τάιμ άουτ.

Ο Τάσσος πρόσφερε επιθετική «ανάσα» στους «κυανόλευκους» (56-48) και η τεχνική ηγεσία έριξε πάλι στο ματς τον Κωστούλα ρισκάροντας παρά τα τρία φάουλ, προκειμένου να ξεκουράσει τον Σαριμπαλίδη. Πράγματι ο νεοεισελθών έδωσε όμορφη ασίστ στον Βερτζάγια, που τελείωσε άψογα τον αιφνιδιασμό (58-48 στο 30’).

Στην αρχή της δ’ περιόδου σκόραραν Κωστούλας, Σαριμπαλίδης, Λόλας γράφοντας το 62-50. Σημειώνεται ότι ο έμπειρος πόιντ γκαρντ ευστόχησε σε βολή έπειτα από τεχνική ποινή που δέχθηκε ο κ. Ζαρονικόλας.

Οι κ.κ. Μαύρος και Κοσμάτος έδωσαν εντολή για πιεστικό «μαν του μαν» με σκοπό να διατηρηθεί η διαφορά. Μάλιστα ο Τάσσος της έδωσε τη μεγαλύτερη τιμή (+14) όντας εύστοχος από τη «γραμμή της φιλανθρωπίας» (64-50).

Η Χαλκίδα αντέδρασε πάλι και με τέσσερις πόντους του Πολιτόπουλου μείωσε σε 64-54 στο 35’. Παράλληλα πίεζε σε όλα τα μήκη και πλάτη του παρκέ σε μια προσπάθεια να κλέψει την μπάλα και να «ροκανίσει» περισσότερο τη διαφορά, πράγμα που κατάφερε (66-59 στο 37’ και 68-63 στο 37’).

Το ματς έγινε ντέρμπι, καθώς οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν σε απόσταση βολής (68-66 στο 38’). Ο Κωστούλας αστόχησε σε δύο βολές, αλλά ο Λόλας με «φόλοου» διαμόρφωσε το 70-66, για να απαντήσει ο Χριστοδούλου (70-68 στα 25’’).

Τότε ο Κουτίνας υπέπεσε σε αχρείαστο φάουλ, το οποίο αξιοποίησε ο Χριστοδούλου κατά το ήμισυ (70-69). Πλέον άρχισε η τακτική των φάουλ από τον ΑΚΧ, με τον Κωστούλα να πηγαίνει στη «γραμμή της φιλανθρωπίας» δίχως καλή ψυχολογία έχοντας 0/4 από πριν. Ο νεαρός καλαθοσφαιριστής αστόχησε εκ νέου, ο Λόλας κέρδισε το επιθετικό ριμπάουντ και στα 18’’ έγινε ξανά φάουλ στον Κωστούλα, ο οποίος αυτή τη φορά αποδείχθηκε ψύχραιμος (72-69).

Ο Αποστολίδης αστόχησε πιεζόμενος σε τρίποντο και ο Κώστουλας κέρδισε το αμυντικό ριμπάουντ και μαζί και το φάουλ. Μία εύστοχη βολή του στάθηκε αρκετή για να εξασφαλίσει το ροζ φύλλο για τη Νίκη με 73-69.

Δεκάλεπτα: 24-20, 42-33, 58-48, 73-69.
ΝΙΚΗ (Μαύρος-Κοσμάτος): Κωστούλας 10 (1), Βερτζάγιας 2, Σαριμπαλίδης 13 (2­), Διγενής 2, Ευτυχίδης, Κουτίνας 21, Φιλιππόπουλος, Μπουσκολίτης, Τσώλης 2, Τάσσος 14, Λόλας 9, Δελεντζές.
ΧΑΛΚΙΔΑ (Ζαρονικόλας): Ντουζίδης 5, Μπρατσιάκος 7 (1), Δουρούκης 2, Γυφτάκης 2, Αποστολίδης 13 (3), Μιχαήλ 18 (2), Σταθόπουλος, Χριστοδούλου 6, Πολιτόπουλος, 16 (2). Πέζος.